Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. január 2021, piatok
 

Fotografie židovských pracovných táborov z obdobia II. svetovej vojny

 

Fotografie židovských pracovných táborov - zdigitalizované a prístupné verejnosti v bádateľni Slovenského národného archívu

 

Fotografie pracovných táborov pre Židov z rokov II. svetovej vojny, ktoré boli zverejnené v roku 2016 v médiách sú dnešným dňom prístupné verejnosti v digitálnej podobe v bádateľni Slovenského národného archívu.

Ide o fotografie vyhotovené fotodielňou židovského pracovného tábora v Novákoch na príkaz vtedajších štátnych orgánov, ktoré mali informovať    o činnosti a živote v židovských pracovných táboroch vzhľadom na dobovú propagandu a už v čase svojho vzniku boli zneužívané na bagatelizovanie židovských táborov na Slovensku. Ide o 684 záberov z táborov v Seredi, Novákoch a Vyhniach z obdobia rokov 1942-1944 a po spracovaní sú zaradené v archívnom fonde Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky 1938-1945.

Všetkých 684 záberov je vyhotovených na sklených alebo plastových negatívoch, ktoré boli očistené, reštaurované a digitalizované. K negatívom sú k dispozícii aj dva náhľadové fotoalbumy, kde sú fotografie popísané priamo autormi. Uvedené albumy fotografií aj s popismi si záujemcovia môžu prezrieť v bádateľni Slovenského národného archívu v rámci pravidiel bádateľského poriadku SNA.

8. marec 2017

Slovenský národný archív

 

Niekoľko ilustratívnych záberov albumov fotografíí:

01
02
03
04