Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. apríl 2024, streda
 

Polícia vyšetruje prípady domáceho násilia v Košiciach i Michalovciach, odporúčania a rady polície

28. 06. 2017

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Košiciach po vykonaní potrebných procesných úkonov a zabezpečení dôkazov z prečinu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu obvinil 49-ročného Košičana, ktorý pred niekoľkými dňami fyzicky napadol svoju manželku. Žene spôsobil reznú ranu na tvári s doposiaľ presne neurčenou dobou liečenia.V stredu (21.6.) podvečer polícia prijala na linku 158 oznámenie od 48-ročnej ženy z Košíc o tom, že potrebuje pomoc polície, pretože ju  manžel porezal nožom v chate v záhradkárskej lokalite v Košiciach Šaci. Vyslaná policajná hliadka na mieste zistila, že oznamovateľka má reznú ranu v oblasti tváre. Najprv policajtom uviedla, že ju manžel fyzicky napadol. Policajná hliadka ihneď privolala RZP.  Osobu podozrivú zo spáchania trestného činu ublíženia na zdraví policajti na mieste zadržali a následne predviedli na policajné oddelenie. Podozrivý muž bol zjavne pod vplyvom alkoholu, pričom odmietol vykonať dychovú skúšku na zistenie prítomnosti alkoholu. Ženu so zraneniam previezli záchranári do nemocnice, kde však uviedla, že fyzicky napadnutá nebola a zranenia si spôsobila sama. Udalosť na polícii napokon nechcela oznámiť a s políciou ďalej nespolupracovala. Polícia začala konať a v tejto súvislosti bolo začaté trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví. Domáce nezhody medzi manželmi riešili policajti v minulosti viac krát. Obvinený muž bol v minulosti viac krát trestne stíhaný za ublíženie na zdraví i nebezpečné vyhrážanie. Polícia zároveň skúma trestno-právnu zodpovednosť obvinenej osoby pre podozrenie zo spáchania  trestného činu  týrania blízkej osoby a zverenej osoby. Obvinený muž je stíhaný väzobne a za tento skutok, spáchaný na chránenej osobe, mu hrozí trest odňatia slobody až na tri roky.

O deň neskôr (22.6.) došlo k roztržke medzi partnermi v jednom z michalovských bytov. Zo zločinu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu vyšetrovateľ PZ obvinil  41-ročnú Michalovčanku, ktorá po požití alkoholických nápojov a vzájomnej roztržke fyzicky napadla svojho druha (48). Ostrím sekery druhovi zasekla do oblasti hlavy, kde sa nachádzajú životne dôležité orgány, pričom mu spôsobila sečnú ranu s predpokladanou dobou liečenia do 7 dní. Obvinenej Michalovčanke, ktorá je stíhaná väzobne, za tento skutok spáchaný na chránenej osobe hrozí trest odňatia slobody až na 12 rokov.

Každému prípadu súvisiacemu s domácim násilím venujeme maximálnu pozornosť. O tom svedčí aj táto konkrétna udalosť, kedy manželka najskôr na tiesňovú linku žiada o pomoc policajtov, pretože ju s nožom v ruke napadol jej manžel, no neskôr odmietne s našimi príslušníkmi spolupracovať a uvedie, že rezné rany na tvári si spôsobila sama. Policajná prax ukazuje, že takéto prípady nie sú ojedinelé. Často sme privolávaní k služobným zákrokom pri rodinných nezhodách, ale ak sa podarí zjednať nápravu na mieste, zo strany poškodených už nie je vôľa vec riešiť radikálnejšie, teda pred orgánmi činnými v trestnom konaní a pred súdom. V tomto smere nie sú výnimočné ani situácie, kedy poškodené osoby menia svoje pôvodné výpovede v záujme pomôcť páchateľovi, svojmu blízkemu. V takýchto prípadoch musia policajti zabezpečovať dôkazy inými prostriedkami, čo nie je vždy jednoduché, pretože k násiliu dochádza často za zavretými dverami a bez ďalších svedkov, ktorí by mali ochotu svedčiť.      

Odporúčania a rady polície

Domáce násilie svojou povahou patrí medzi latentné prejavy kriminálneho správania. Takéto konanie je porušovaním základných ľudských práv. Život, zdravie, sloboda, či iné práva sú hodnoty spoločnosti, ktoré chráni Trestný zákon. Ak dochádza k ich ohrozeniu alebo porušeniu je potrebné zasiahnuť. V ideálnych prípadoch preventívne, no niekedy dochádza k násiliu bez varovania. Ak dochádza k domácemu násiliu, je potrebné problém neodkladať a riešiť ho. Pre obete je oznámenie polícii iste ťažké rozhodnutie, zvlášť ak je útočník blízka osoba. No ani príbuzenský vzťah nikoho neoprávňuje páchať trestnú činnosť. Policajný zbor chráni všetkých, preto by poškodení nemali váhať a s dôverou sa môžu kedykoľvek obrátiť na políciu. Násilie nemusí oznámiť len obeť, ale ktokoľvek, komu na iných záleží.

Čo robiť v prípade, ak sme obeťou domáceho násilia?

  • odporúčame mať po ruke informácie o krízových centrách, telefonických linkách podpory a iné, ktoré je možné získať na internete, ale aj prostredníctvom polície,
  • privolať políciu a neváhať oznámiť udalosť skôr než sa násilie vystupňuje,
  • o probléme je potrebné rozprávať s okolím, zdôveriť sa a požiadať o pomoc svojich blízkych (rodinu, priateľov).

 

 

 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy