Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. apríl 2024, štvrtok
 

Neprehliadnuteľní účastníci cestnej premávky

13. 10. 2016

Na cestách sú neprehliadnuteľné a u ostatných účastníkov cestnej premávky vzbudzujú rešpekt. Nákladné auta a autobusy. Pre získanie oprávnenia viesť tieto vozidlá sú stanovené prísnejšie podmienky ako pre osobné auto. Žiadateľ o vodičské oprávnenie na nákladné autá (skupina C) musí mať minimálne 21 rokov a na autobusy (skupina D) 24 rokov. Pre obe skupiny zároveň platí, že žiadateľ už musí byť držiteľom vodičského oprávnenia skupiny B. Aj pri samotných záverečných skúškach v autoškole absolvujú budúci vodiči nákladných áut a autobusov iné testy ako na osobné auto a zároveň musia získať väčší počet bodov (minimálne 53 z 55) ako pri testoch na osobné auto (minimálne 50 z 55). Navyše na nich čaká skúška z konštrukcie vozidla a taktiež musia absolvovať psychotesty. To však nie je všetko, ak aktívne jazdia, musia každých 5 rokov absolvovať psychotesty a lekársku prehliadku. Ich závery musia byť samozrejme kladné.

Aj keď v prípade vodičov nákladných áut a autobusov ide zväčša o vodičov – profesionálov, ani im sa dopravné nehody nevyhýbajú. Od začiatku tohto roka až do konca septembra evidujeme na cestách Prešovského kraja celkovo 1 496 dopravných nehôd, pri ktorých prišlo o život 22 osôb, 146 ľudí sa zranilo ťažko a 677 ľahko. Vodiči motorových vozidiel zavinili 1 317 z celkového počtu dopravných nehôd.

Vodiči nákladných motorových vozidiel pritom zavinili 120 dopravných nehôd s následkami 1 osoba usmrtená, 9 zranených ťažko a 60 ľahko. Najčastejšími príčinami nehôd nákladných áut bolo na prvom mieste porušenie povinnosti vodiča (43 DN), na druhom nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami (12 DN) a nesprávny spôsob jazdy (12 DN) a na treťom nedovolená rýchlosť jazdy (11 DN).

Vodiči autobusov zavinili za spomínané obdobie 8 dopravných nehôd, bez usmrtenej osoby. Ťažko sa zranila 1 osoba a ľahko 21. Ak sa pozrieme na príčiny dopravných nehôd autobusov, tak 2 nehody boli z dôvodu porušenia povinnosti vodiča, ďalšie 2 z dôvodu nedodržania vzdialenosti medzi vozidlami a ďalšie 2 z dôvodu nesprávneho otáčania a cúvania. Nesprávny spôsob jazdy bol príčinou1 dopravnej nehody a nesprávne predchádzanie bolo príčinou taktiež 1dopravnej nehody autobusu.

Vodiči nákladných áut a autobusov by mali byť zvlášť dôslední v dodržiavaní pravidiel cestnej premávky ako aj predvídaví. Ich veľkosť a váha sú faktormi, ktoré majú výrazný vplyv pri kolíznych situáciách. Brzdná dráha je dlhšia, manévrovateľnosť je náročnejšia a potreba priestoru na ceste väčšia. Následky pri nehodách pritom môžu byť až katastrofálne. Či už pri strete s iným vozidlom alebo aj len samostatne. Zodpovednosť za seba a iných musí byť na prvom mieste.

Okrem dodržiavania základných povinnosti vodičov, maximálne povolenej rýchlosti, bezpečnej vzdialenosti medzi vozidlami, správneho spôsobu jazdy, ktoré platia pre všetkých vodičov, by vodiči nákladných áut nemali zabúdať na bezpečné upevnenie nákladu a dodržiavanie hmotnostných limitov. Spolu s vodičmi autobusov by nemali zabúdať aj na dodržiavanie doby jazdy a odpočinku, technický stav a samozrejme zákaz požívania alkoholických nápojov a iných návykových látok pred a počas jazdy. Aj keď sa to môže niekomu zdať nepravdepodobné, stretli sme sa už aj s prípadmi kedy vodič kamióna s návesom, ale aj vodič autobus s cestujúcimi, jazdili pod vplyvom alkoholu. 

V severných a horských častiach Slovenska sme už mali prvý sneh, preto pripomíname, že vodič vozidla je pred jazdou povinný z neho a z nákladu odstrániť kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.  Nákladné vozidlá a autobusy musia byť vybavené zimnými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav, v čase od 15. novembra do 31.marca a mimo tohto obdobia v prípadoch, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad, alebo námraza.

Na záver ešte vodičom nákladných áut a autobusov dávame do pozornosti a pripomíname, že tento týždeň až do nedele 16.10.2016 je na európskych cestách, vrátane Slovenska, dopravno-bezpečnostná akcia TISPOL zameraná práve na vodičov nákladných áut a autobusov.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

OD NOVEMBRA PLATÍ ZBRAŇOVÁ AMNESTIA

Občania môžu beztrestne odovzdať do úschovy nelegálne držané strelné zbrane a strelivo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru, ktorý im o prevzatí vydá potvrdenie. Štvrté kolo zbraňovej amnestie schválila Národná rada SR na obdobie od 1. novembra 2020 do 30. apríla 2021.

Odovzdané strelné zbrane a strelivo bude skúmať Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru. Občania budú mať možnosť si túto zbraň zaevidovať pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Prípadne budú môcť previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky. Ak tak neurobia, zbraň sa stane vlastníctvom štátu. Podobný postup je aj pri strelive.

UPOZORNENIE V SÚVISLOSTI SO ZÁKAZOM VYCHÁDZANIA

Zbraň bude prevzatá do úschovy od každého občana. A to bez ohľadu na to, či sa naňho vzťahujú výnimky z uznesenia vlády o zákaze vykázania. Konanie občana, ktorý poruší uznesenie o zákaze vychádzania, však bude následne riešené pre podozrenie porušenia predpisov na úseku verejného zdravotníctva. Zbraň bude od neho prevzatá za dodržania prísnych hygienických opatrení.

Upozorňujeme, že počas núdzového stavu neplatia lehoty platnosti uvedené na dokladoch /s výnimkou cestovných pasov/  ktorá sa automaticky predlžuje až do uplynutia 4 mesiacov po skončení núdzového stavu, výnimočného stavu, alebo mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s pandémiou COVID-19.

V súvislosti s touto skutočnosťou žiadame všetkých občanov, ktorí si prídu vybaviť doklady o trpezlivosť, zhovievavosť a ohľaduplnosť.

Anketa

Ak uvažujete o vstupe do Policajného zboru, ktorú službu by ste si vybrali? Hlasovalo: 53568