Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. marec 2024, piatok
 

Seniori - chodci

25. 11. 2016

Iste nikoho neprekvapí, že stretnutie chodca s motorovým vozidlom končí takmer vždy zranením chodca a v niektorých prípadoch žiaľ až jeho usmrtením. Niekedy je vina na strane vodiča, keď jazdí rýchlo, neohľaduplne, agresívne, či slabo predvída. Inokedy je príčinou nehody hrubá chyba chodca, ktorý prechádza cez cestu mimo priechodu pre chodcov, vchádza na cestu spoza stojaceho autobusu, nenosí reflexné prvky a neraz sa po ceste pohybuje aj pod vplyvom alkoholu.   

Najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky sú chodci a to najmä dve skupiny: deti a seniori. Hovorí sa, že starí ľudia sú ako deti. Vodiči by si preto mali pri starších chodcoch počínať za volantom rovnako ako pri zbadaní detí. Aj ich konanie  je totiž často rovnako neočakávané, nelogické. Starší človek má okrem navyše zníženú schopnosť zrakového a sluchového vnímania, menšiu schopnosť sústredenia a predĺžený reakčný čas, čo vedie k ťažšiemu  prispôsobovaniu sa vysokým nárokom cestnej premávky.

Od starších osôb môže vodič očakávať, že :

  • náhle vstúpia do jazdnej dráhy,
  • prechádzajú cez cestu bez venovania pozornosti cestnej premávke,
  • na priechodoch pre chodcov sa správajú neuvážene.

 Pri zbadaní staršieho človeka  v premávke , alebo už aj stojaceho  na chodníku a pripraveného vstúpiť na vozovku, by mal preto každý vodič motorového vozidla zbystriť pozornosť a zvýšiť opatrnosť.

 Zvýšenou opatrnosťou, predvídavosťou a ohľaduplnosťou sa dá naozaj zabrániť mnohým tragédiám.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

OD NOVEMBRA PLATÍ ZBRAŇOVÁ AMNESTIA

Občania môžu beztrestne odovzdať do úschovy nelegálne držané strelné zbrane a strelivo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru, ktorý im o prevzatí vydá potvrdenie. Štvrté kolo zbraňovej amnestie schválila Národná rada SR na obdobie od 1. novembra 2020 do 30. apríla 2021.

Odovzdané strelné zbrane a strelivo bude skúmať Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru. Občania budú mať možnosť si túto zbraň zaevidovať pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Prípadne budú môcť previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky. Ak tak neurobia, zbraň sa stane vlastníctvom štátu. Podobný postup je aj pri strelive.

UPOZORNENIE V SÚVISLOSTI SO ZÁKAZOM VYCHÁDZANIA

Zbraň bude prevzatá do úschovy od každého občana. A to bez ohľadu na to, či sa naňho vzťahujú výnimky z uznesenia vlády o zákaze vykázania. Konanie občana, ktorý poruší uznesenie o zákaze vychádzania, však bude následne riešené pre podozrenie porušenia predpisov na úseku verejného zdravotníctva. Zbraň bude od neho prevzatá za dodržania prísnych hygienických opatrení.

Upozorňujeme, že počas núdzového stavu neplatia lehoty platnosti uvedené na dokladoch /s výnimkou cestovných pasov/  ktorá sa automaticky predlžuje až do uplynutia 4 mesiacov po skončení núdzového stavu, výnimočného stavu, alebo mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s pandémiou COVID-19.

V súvislosti s touto skutočnosťou žiadame všetkých občanov, ktorí si prídu vybaviť doklady o trpezlivosť, zhovievavosť a ohľaduplnosť.

Anketa

Ak uvažujete o vstupe do Policajného zboru, ktorú službu by ste si vybrali? Hlasovalo: 53493