Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. júl 2018, Streda
 

Dopravná nehoda

03. 11. 2016

Dopravná nehoda   

V stredu 2. novembra pred 17.00 hodinou došlo na ceste prvej triedy v katastri obce Kysucký Lieskovec, okres Kysucké Nové Mesto k dopravnej nehode.

35 ročná vodička (z okresu Žilina) viedla osobné motorové vozidlo Škoda Fabia v smere od Čadce na Žilinu. Následne z doposiaľ presne nezistených príčin došlo k stretu vozidla s chodkyňou, ktorá prechádzala po priechode pre chodcov. Pri dopravnej nehode utrpela 54 ročná chodkyňa (z okresu Kysucké Nové Mesto) zranenia s dobou nevyhnutnej liečby najmenej 42 dní. Vodička sa podrobila dychovej skúške na alkohol s negatívnym výsledkom. U chodkyne bol nariadený odber krvi. 

Ďalšie okolnosti a príčiny vzniku dopravnej nehody sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania.

 

Polícia žiada všetkých účastníkov cestnej premávky, aby sa na cestách správali disciplinovane, ohľaduplne, plne sa venovali vedeniu vozidla, sledovali situáciu v cestnej premávke a dodržiavali dopravné predpisy. Každý účastník cestnej premávky môže svojím zodpovedným prístupom prispieť k väčšej bezpečnosti na našich cestách.

Je dôležité  uvedomiť si, že na cestách nie sme sami a svojou bezohľadnou a arogantnou jazdou ohrozujeme nielen svoj život, ale aj životy ďalších účastníkov cestnej premávky. 

 

Odporúčania vodičom

Polícia vyzýva vodičov k mimoriadnej opatrnosti. Dookola opakujúce sa „je dôležité predvídať, prispôsobiť rýchlosť jazdy, vidieť a byť videný a podobne“ je síce klišé, ale zdá sa, že sa tým účastníci cestnej premávky ešte stále neriadia. Preto na to myslite aspoň vy, a:

  •     predvídať - zbystrite pozornosť všade tam, kde je predpoklad pohybu osôb
  •     pripraviť sa na zimu - pripravte svoje vozidlo  na jazdu v sťažených, zimných podmienkach, jazdite opatrnejšie, uberte z plynu, dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami
  •     vidieť a byť videný - pri zníženej viditeľnosti použite stretávacie svetlá, prípadne hmlové svetlá, denné svietenie je nedostatočné.
  •     zimné pneumatiky a reťaze - najmä pri ceste do severnejších oblastí myslite na to, že poveternostná situácia môže byť rozdielna a hrozí vyššie riziko sneženia a mrazov.
  •     zimná výbava - zmes do ostrekovačov vymeňte za nemrznúcu, výbavu vozidla doplňte o škrabku a metličku, skontrolujte stav pneumatík 

Chodci za zníženej viditeľnosti    

Chodci musia mať za zníženej viditeľnosti na sebe reflexné prvky nielen mimo obce, ale aj v obci. Nepodceňte túto povinnosť, ktorá je predovšetkým vo vašom záujme. Inak sa môže stať, že na vás budú blízky už len spomínať.

  •     predvídať - sledujte premávku,
  •     ako cez cestu - prechádzajte cez cestu na miestach na to určených,
  •     opatrnosť - vyhýbajte sa rizikovým úsekom, nepreliezajte zábradlia a neriskujte
  •     kam reflexné prvky - použite ich na strane privrátenej k vozovke (nie ku krajnici). Napríklad blízko ku kolenám, do úrovne pásu, na rameno. Cyklisti aj na prilbu a bicykel. Reflexné nálepky na podrážky topánok, korčule, kolobežky, školské tašky, barle či kočíky.
  •     pozor - kombinácia tmavého oblečenia, nepozornosti a alkoholu môže byť smrteľná.
 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy