Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Falošná technická podpora IT spoločností

Páchatelia z rôznych telefónnych čísel s rôznymi štátnymi predvoľbami, ale aj s predvoľbou +421 (SR), kontaktujú občanov a predstavia sa ako pracovníci technickej podpory IT spoločnosti (napr. Microsoft, Amazon, Google, PayPal) za účelom poskytnutia technickej podpory pri oprave systémových chýb, resp. inštalácie nových aplikácií do zariadenia (počítač, tablet alebo mobilný telefón) volanej osoby. Následne navedú volanú osobu, aby si stiahla softvérový program (napr. TeamViewer, AnyDesk), ktorý páchateľom poskytne vzdialený prístup do zariadenia volanej osoby, čo následne využijú napríklad na:

  • zablokovanie obsahu počítača,
  • získanie súborov s osobnými alebo prihlasovacími údajmi do používateľských a bankových účtov,
  • získanie prístupu do používateľských a bankových účtov prostredníctvom hesiel uložených v internetových prehliadačoch,
  • získanie kópie dokladov totožnosti,
  • vytvorenie účtov na kryptomenových burzách alebo zmenárňach v mene volanej osoby a z jej zariadenia pre zaslanie, resp. preposlanie finančných prostriedkov,
  • ale aj rôzne iné protiprávne činnosti.

Ak ste sa stretli s niečím podobným, je potrebné si uvedomiť, že:

Technické podpory IT spoločností nikdy nekontaktujú svojich zákazníkov ako prvé, a preto v prípade, že občan pred prijatím hovoru nekontaktoval spoločnosť a neočakáva hovor, ide s vysokou pravdepodobnosťou o podvod, najmä ak "technik" hovorí cudzím jazykom, alebo je slabšia kvalita hovoru a podobne. Overenie telefónneho čísla alebo osobných údajov "technika" v prehliadačoch v sieti internet neodporúčame. Páchatelia majú vytvorené falošné webstránky technickej podpory, kde si občan môže tieto údaje overiť, pričom sú tieto údaje falošné. Taktiež máme vedomosť o prípadoch, kedy sú tieto falošné webstránky využívané spôsobom, že páchatelia si zaplatia GoogleAds a následne, keď má občan reálny problém so svojím zariadením, si prostredníctvom prehliadača v sieti internet vyhľadá technickú podporu spoločnosti a medzi výsledkami sa mu na základe zaplatenej GoogleAds reklamy zobrazia falošné webstránky technickej podpory. Následne občan sám kontaktuje páchateľa. Spoločnosti taktiež nikdy nežiadajú čísla bankových účtov alebo bankomatových kariet.

Odporúčame občanom, aby vo svojich zariadeniach nemali uložené alebo odfotené citlivé osobné údaje, ktoré páchatelia môžu zneužiť na páchanie inej trestnej činnosti.

Viac informácii môžete nájsť aj v tlačovej správe.