Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Ako bojovať s únavou za volantom

01. 08. 2017

Každý rok sa počas letnej sezóny zvyšuje premávka na cestách. Zvyšuje sa pohyb domácich i zahraničných turistov, čím sa zvyšuje aj počet vozidiel na cestách. V dôsledku únavy môže dôjsť k mikrospánku a odtiaľ je už len krôčik k vzniku vážnych dopravných nehôd. Málo vodičov si uvedomuje, že unavení by sme si podľa zákona ani nemali za volant sadať. Vysoké teploty spôsobujú oneskorené reakcie, dehydratáciu, preto sa veľmi ľahko môže stať nešťastie

Únava vodiča zapríčiňuje mnohé dopravné nehody. K mikrospánku dochádza  hlavne  pri  monotónnej  jazde na úsekoch ako sú diaľnice alebo cesty prvej triedy a najmä v tomto dovolenkovom období, keď si pri dlhých dňoch ako vodiči za volantom dovoľujeme viac, než inokedy počas roka. Navyše často máme v aute tie najcennejšie osoby v našom živote – rodinu.

Vodič má po 17 hodinách bdelosti rovnakú šancu spôsobiť nehodu, ako keby mal 0,5 promile alkoholu v krvi. Teda   dvakrát  väčšiu   pravdepodobnosť   dopravnej  nehody oproti triezvemu alebo ideálnemu stavu. Vodič, ktorý je unavený alebo ospalý, zvyšuje riziko dopravnej nehody v priemere až 4-násobne. Vodiči majú problémy s udržaním vozidla v jazdnom pruhu, prispôsobením rýchlosti vozidlám pred nimi alebo pri predbiehaní.

Ak máte nedostatok spánku, ste nepozornejší a reagujete na vyhrotené situácie pomalšie. No nezávisí to len od množstva spánku, ale aj od jeho kvality. Prerušovaný alebo nepravidelný spánok, hlučné prostredie alebo zdravotné problémy, spôsobujú pocit únavy už krátko po prebudení. Únava ide ruka v ruke s horúcimi letnými dňami. A ak máte na pláne aj monotónnu jazdu, je nebezpečenstvo vyššie.

Ťažké nehody spôsobené únavou, nielen mikrospánkom, sa vyskytujú najčastejšie na diaľniciach počas noci alebo poobede (od 15.00 do 16.00 hod.). Sú zapríčinené najmä opustením cesty či jazdného pruhu najmä do protismeru a smerom k blížiacim sa autám.

Cestovanie v aute

Ak nemáte na aute tónované sklá, prípadne fóliu, zabezpečte vzadu tieň iným spôsobom – na trhu je množstvo tienidiel a roletiek. Chráňte si aj oči – slnečné okuliare s UV filtrom sú nevyhnutnosť, najlepšie  na  šoférovanie  sú tie s antireflexnou fóliou. Pred cestou nejedzte ťažké jedlá a počas cesty dbajte na pitný režim. Pred cestou auto poriadne vyvetrajte – pootvárajte všetky okná dokorán, prípadne aj celé dvere – ak na to máte priestor. Vetranie sa odporúča aj vtedy, ak máte klímu, pretože kým klíma v aute vytvorí požadovanú teplotu, spotrebuje množstvo paliva (viac aj o 2 litre na 100 km). Počas jazdy priebežne sledujte kontrolku teploty vody v chladiči – ak sa blíži k bodu varu, je čas na prestávku. Otvorte kapotu motora a nechajte ho vychladnúť.  

Odporúčame vodičom, aby počas týchto horúcich dní nepreceňovali svoje sily a  počas jazdy si radšej dali častejšie prestávky na odpočinok a čo je veľmi dôležité, dodržiavali pitný režim, vyhýbali sa hlavným cestným ťahom a zvolili si menej frekventovanú trasu.

Na všetkých účastníkov cestnej premávky apelujeme, aby dodržiavali dopravné predpisy a tak aj vlastnou zodpovednosťou prispeli k bezpečnosti na cestách.      

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy