Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. február 2019, Štvrtok
 

Ďalšia nehoda motocyklistu, iba 16 ročný chlapec sa ťažko zranil

21. 08. 2018

Polícia v Žiari nad Hronom vyšetruje dopravnú nehodu, ktorá sa stala v pondelok (20.8.) krátko po 11.00 hodine, na ceste medzi obcami Sklené Teplice  a Podhorie. 16-ročný vodič motocykla KTM z Banskej Štiavnice, viedol motocykel v smere jazdy od obce Podhorie na Sklené Teplice, pričom pri prechádzaní pravotočivej zákruty, pravdepodobne neprispôsobil jazdu stavu a povahe vozovky v dôsledku čoho ho s motocyklom vynieslo do protismerného jazdného pruhu, kde v tom čase v smere na obec Podhorie išlo nákladné motorové vozidlo Renault, následkom čoho došlo k zrážke vozidiel. Renault viedol 29-ročný vodič z okresu Prievidza. Vodič motocykla sa pri nehode ťažko zranil, na prípadné zistenie alkoholu mu bol nariadený odber krvi. U vodiča Renaultu alkohol zistený nebol. Škoda, ktorá na vozidlách vznikla, je odhadnutá na 2-tisíc eur.

Pre všetkých

Nedá sa jednoznačne povedať kto je vinný viac. Raz je to vodič auta, inokedy motorkár. Nie je možné „hádzať všetkých do jedného vreca“, tak ako je mnoho zodpovedných a slušných vodičov, vo všetkých kategóriách sa nájdu aj „čierne ovce“. V prvom rade sa treba v premávke navzájom akceptovať. Často spomínané slová ako ohľaduplnosť, predvídavosť, bezpečná vzdialenosť, sledovanie situácie a sto percentná sústredenosť sa zdajú možno ako „klišé“, ale prináleží im veľká dôležitosť. Stačí sa trošku zamyslieť a ich význam si  premietnuť do praxe. Prvé slová po dopravnej nehode, v prípade, že účastníci prežijú, bývajú často: „nevšimol som si, tlačil sa na mňa zozadu, nestihol som zareagovať, pretože sa všetko zomlelo tak rýchlo“.

Pre vodičov automobilov

V prvom rade si treba uvedomiť a počítať s tým, že stále je na cestách veľa jazdcov na motorkách. Keďže odhadnúť rýchlosť motoriek je pre ich menšie rozmery ťažšie, o to dôležitejšie je častejšie sledovanie spätných zrkadiel a situácie okolo auta.

Pre vodičov motocyklov

Motorkári si musia uvedomiť obrovskú zodpovednosť. Síce je pocit voľnosti a eufórie počas jazdy na dvoch kolesách na nezaplatenie, o to bolestivejšie a tragickejšie môžu byť následky pádu.

Za 7. mesiacov tohto roka sme v Banskobystrickom kraji zaevidovali 12 dopravných nehôd, ktoré zavinili motocyklisti, čo je o 6 viac ako v rovnakom období roku 2017. Pri týchto nehodách sa 13 osôb ľahko zranilo, o 10 viac ako vlani v rovnakom období. U 2 vinníkov motocyklistov bol pri nehodách zistený alkohol a 5 týchto nehôd sa stalo v obci.

 

 

 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy