Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. október 2017, Utorok
 

Upozornenie polície – Seniori nestaňte sa obeťou podvodu

06. 09. 2017

 Polícia upozorňuje starších spoluobčanov na podvodníkov, vydávajúcich sa za ich rodinných príbuzných,  lekárov ich príbuzných, či účastníkov dopravnej nehody.

 Vyšetrovateľ z Považskej Bystrice začal trestné stíhanie vo veci prečinu podvodu, ktorý sa stal dňa 04.septembra v čase cca o 00.10 hod v okr. Považská Bystrica.

Doposiaľ neznámy muž zatelefonoval na pevnú linku 83-ročnej ženy z okr. Považská Bystrica  a oznámil jej, že jej  vnuk mal autonehodu, pri ktorej zranil 6-ročné dieťa. V telefonáte sa žene predstavil ako doktor Slávik  a povedal jej, že o výsledku vyšetrenia ju bude následne informovať. 

Približne o 30 minút neskôr neznámy  muž zavolal žene a oznámil jej, že vnuk  je v poriadku.  Následne  cca o 03.00 hod. opäť kontaktoval  83-ročnú ženu a povedal jej, že jej vnuk pri autonehode zranil dieťa, ktoré potrebuje prevoz vrtuľníkom do Bratislavy. Jej vnuk  sa dohodol  s otcom dieťaťa, že ak tento prevoz zaplatí, tak ho nedajú na súd. Muž sa opýtal ženy  koľko má peňazí doma a tá mu povedala že 15000 Eur, tak jej povedal, že je to málo a musí ešte  zohnať 4500 Eur.  Následne sa dohodli, že pre peniaze príde k nej domov. Poškodená žena  vydala neznámemu mužovi  doma v kuchyni 15000 Eur a ráno vložila na účet, ktorý jej nadiktoval neznámy muž  4500 Eur.  Celkovo  poškodená žena utrpela škodu vo výške 19500 Eur.

Polícia odporúča nie len seniorom aby nedávali peniaze osobám, ktoré ich pod zámienkou rôznych emotívnych príbehov oslovia a podvodom sa ich snažia pripraviť o úspory.     

V súvislosti so zvýšeným nápadom trestnej činnosti páchanej na osobách vyššieho veku, tzv. senioroch, upozorňujeme starších spoluobčanov a ich rodinných príslušníkov na podvody, kde páchateľ väčšinou v nočnej dobe zatelefonuje osobe vyššieho veku na pevnú linku, predstaví sa ako lekár a osobe  oznámi, že jej vnuk alebo syn mal autonehodu, pri ktorej sa zranil (väčšinou si prehryzol jazyk). Tiež oznámi, že pri nehode jej blízka osoba zranila i cudzie dieťa a aby ich príbuzný nemal problémy s políciou, je potrebné zaplatiť určitú finančnú hotovosť rodičom dieťaťa.Po ďalších viacerých telefonátoch, príde po peniaze cudzia osoba. Seniori väčšinou odovzdajú všetky úspory, ktoré doma v tom čase majú.

Polícia radí, aby poškodení ihneď kontaktovali políciu na bezplatnom telefónom čísle 158.

 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy