Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. máj 2018, Pondelok
 

Podvody na senioroch

Policajný zbor upozorňuje občanov na neustále zaznamenávanie podvodov a krádeží páchaných na senioroch pod rôznymi legendami, zámienkami alebo ľsťami. 

Z pohľadu polície seniori patria medzi chránené osoby podľa § 139 ods. 1 písm. f) Trestného zákona a rizikovú kategóriu obetí vzhľadom na svoju dôverčivosť, bezbrannosť, ale často aj zlý zdravotný stav a vysoký vek.

V ostatnom období sú zaznamenávané  prípady, kedy neznáme osoby (páchatelia) volajú starším osobám a predstavujú sa nielen ako ich príbuzní alebo známi (vnuk, syn, brat, sused, spolužiak) a žiadajú požičať peniaze na rôzne účely, ale tiež ako lekári.

Seniorov kontaktujú telefonicky v neskorých nočných hodinách alebo skorých ranných hodinách a oznámia im, že ich príbuzný spôsobil dopravnú nehodu, leží v nemocnici, nemôže komunikovať, lebo si pri nehode odhryzol jazyk a súrne potrebuje peniaze. Páchatelia volajú niekoľkokrát za sebou, aby znemožnili seniorovi preveriť, či skutočne volá ich príbuzný.

Žiadajú, aby seniori poslali peniaze po taxikárovi, či neznámej osobe cez službu Western Union alebo ich osobne priniesli na určené miesto a odovzdali neznámej osobe, ktorá zariadi všetky potrebné veci, najmä to, že nehoda nebude hlásená polícii.

Policajný zbor preto upozorňuje seniorov, aby si vždy overili, či naozaj ich telefonicky kontaktuje ich príbuzný alebo lekár, či iná osoba, ktorá sa predstavila v telefóne. Zároveň vyzýva seniorov, aby nedávali peniaze osobám, ktoré nepoznajú, neposielali neznámym osobám peniaze cez službu Western Union, nevyberali úspory zo svojich osobných účtov pre cudzie osoby, aj keď pôsobia dôveryhodne.

V nemalej miere sú Policajným zborom zaznamenávané aj prípady, kedy páchatelia oslovujú seniorov ako pracovníci elektrární, vodární, plynární, sociálnych úradov, či iných inštitúcií, ktorí prišli vrátiť preplatok, vyplatiť sociálny príspevok, zvýšiť dôchodok alebo kontrolujú stav elektromeru a podobne. Taktiež vystupujú ako cudzinci, ktorí sa pýtajú na cestu do nemocnice a následne pýtajú peniaze na operáciu ich príbuzného, ktorý mal dopravnú nehodu s kamiónom, leží v nemocnici a je v kritickom stave. V neposlednom rade páchatelia vystupujú ako podomoví predajcovia a ponúkajú na predaj tovar (vlnené prikrývky, masážne stroje, zdravotnícke pomôcky, hrnce, nože) a ponúkajú tovar seniorom za výrazné zľavy alebo darčeky zadarmo.

Policajný zbor v tejto súvislosti ďalej upozorňuje, že podvodníci a zlodeji ovládajú veľa spôsobov a manipulačných techník ako získať dôveru seniorov, dostať sa do ich príbytkov, lokalizovať miesto ich úspor a v nepozorovanej chvíli pod rôznymi zámienkami a ľsťami ich okradnúť. Vyzýva seniorov, aby nevpúšťali neznáme osoby do svojich príbytkov, neboli s nimi osamote, nevyberali pred nimi peniaze a nerozmieňali im bankovky, ak keď pôsobia dôveryhodne.

 

Rady a odporúčania ako sa nestať obeťami podvodníkov a zlodejov sú zverejnené v sekcii "Dokumenty na stiahnutie".

 

 
 
 
 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]