Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. november 2017, Utorok
 

Podvody na senioroch

Služba kriminálnej polície upozorňuje verejnosť na neustále zaznamenávanie trestnej činnosti podvodov páchaných na osobách vyššieho veku - seniorov prostredníctvom zaužívaných legiend. Najčastejšie používané legendy, resp. zámienky, ktoré používajú páchatelia na oklamanie seniorov nájdete TU (PDF, 221 kB).  

Z pohľadu Policajného zboru ide o chránené osoby, ktorými sa rozumejú osoby staršie ako šesťdesiat rokov. Podvodníci sa snažia pod vymyslenými legendami, či ľsťami s rôznymi emotívnymi príbehmi dostať do blízkosti seniorov alebo priamo do ich príbytkov s cieľom podvodne od nich vylákať peniaze alebo iné cennosti, v mnohých prípadoch ide o celoživotné úspory seniorov.

Vzhľadom na to, že seniori patria k jednej z najviac ohrozených skupín obetí v súvislosti s ekonomickou a majetkovou trestnou činnosťou súvisiacou s podvodmými aktivitami páchateľov vystupujúcich pod rôznymi legendami, rady a odporúčania ako sa nestať obeťami podvodníkov alebo zlodejov sú zverejnené v sekcii "Dokumenty na stiahnutie".

Služba kriminálnej polície ďalej upozorňuje seniorov na nekalé obchodné praktiky niektorých organizátorov alebo predávajúcich na rôznych prezentačných, či predajných akciách. Ide najmä o podujatia alebo akcie, na ktoré sú cielene pozývaní seniori, a ktoré sú spojené s prezentáciou rôzneho tovaru. V niektorých prípadoch môže ísť o agresívnych organizátorov predajných akcií, ktorí zneužívajú dôveru seniorov v skupinách tak, že ich pod nátlakom alebo rôznymi manipulačnými technikami doslovne nútia ku kúpe ich tovarov alebo poskytnutia služby. Rady a odporúčania ako sa nestať obeťami nekalých obchodných praktík na predajných akciách sú zverejnené v sekcii "Dokumenty na stiahnutie".

 
 
 
 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]