Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. september 2018, Štvrtok
 

Patríme k najúspešnejším krajinám v boji proti obchodovaniu s ľuďmi

20. 07. 2017

Slovensko je opäť medzi  najlepšími krajinami v boji proti obchodovaniu s ľuďmi

Zástupcovia americkej administratívy každoročne hodnotia činnosť a výsledky jednotlivých krajín v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Slovensko sa už po siedmy raz zaradilo medzi tých najlepších. Vyplýva to zo Správy o obchodovaní s ľuďmi za rok 2017.

Túto informáciu potvrdili Odboru prevencie kriminality zástupcovia Veľvyslanectva USA na Slovensku. Prítomní rozoberali predovšetkým čerstvo pripravenú aktivitu, ktorá je dôležitá najmä vo vzťahu k mladým ľuďom, ktorí cestujú do zahraničia – Anjelské pasy. Nevyhli sa ani hodnoteniu minulých úspešných akcií a celé stretnutie sa nieslo v priateľskom tóne.

Zo správy pre našu krajinu vyplývajú opatrenia, ako napríklad dôraznejšie vyšetrovanie, stíhanie a odsudzovanie páchateľov, posilnenie vzdelávania a budovania kapacít pre vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov so zameraním sa na obeť, zlepšenie právneho poradenstva poskytovaného obetiam či školenie v oblasti proaktívneho prístupu k identifikácii obetí medzi zraniteľnými osobami.

Mal by sa tiež zlepšiť zber dát o slovenských obetiach obchodovania s ľuďmi v zahraničí a zahraničných obetiach obchodovania s ľuďmi na Slovensku.

Tému zastrešuje Ministerstvo vnútra SR a národným koordinátorom pre oblasť boja proti obchodovaniu s ľuďmi je štátny tajomník ministerstva vnútra Rudolf Urbanovič.