Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. júl 2018, Streda
 

Žakovce zanechajú silnú stopu v každom z nás

26. 09. 2017

Začiatok jesene so sebou prináša častejšie pracovné výjazdy. Jeden taký absolvoval riaditeľ odboru prevencie kriminality (OPK) Jozef Halcin v utorok 12. 9. 2017. Jeho cesta smerovala na východné Slovensko, presnejšie do dedinky Žakovce. Tie ho privítali v ponurom upršanom počasí, pri ktorom sa môže zdať hlavná náplň miesta ešte depresívnejšia. Opak je však pravdou.

Cieľom návštevy bol rozhovor s rímskokatolíckym kňazom Mariánom Kuffom, vedúcou osobnosťou fary, na ktorej začal pôsobiť v roku 1994. Tento muž sa venuje ľuďom s rôznymi životnými osudmi, dalo by sa povedať, že sú to ľudia na okraji spoločnosti. Z tohto okraja im však pomáha postupne sa dostať dopredu, aby mohli nájsť ďalšiu životnú silu. Možno to znie ako klišé, no v tejto dedine aj toto klišé dostáva pravdivý zmysel.

Riaditeľ OPK Jozef Halcin s kňazom Mariánom Kuffom (vpravo).

Areál starej fary aj s priľahlými budovami v Žakovciach dostal Inštitút Krista Veľkňaza pre účely svojej charitatívnej činnosti k dispozícii v roku 1991. Odvtedy je miestom pre všetkých, ktorí potrebujú pomoc. Či už ide o chorých, ľudí bez domova, bývalých väzňov, prostitútky, homosexuálov atď.

Ministerstvo vnútra s odborom prevencie kriminality s týmto spoločenstvom v minulosti spolupracovalo na výstavbe domu pre týrané ženy a momentálne sa črtá ďalšia aktivita. Riaditeľa OPK preto pri osobnej prehliadke celého areálu najviac zaujímalo, čo všetko sa momentálne stavia, na čom miestni pracujú a s čím najviac potrebujú pomoc.

Každá stavba, každý vybudovaný kút tejto fary v sebe ukrýva znaky práce všetkých ľudí, ktorí sa dostali do núdznej situácie. Samotný Marián Kuffa je vyznávačom poctivej práce a vedie k tomu aj svojich zverencov. Preto ho len málokedy uvidíte v kňazskom rúchu. Oveľa častejšie na neho naďabíte v uliciach svojho kráľovstva v pracovnom oblečení alebo v montérkach. Ak však nebude práve obklopený množstvom detí, ktoré mu svoju radosť prejavujú na každom kroku.

V Žakovciach spolu žijú rôzne generácie.