Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Občiansky sektor ukazuje, čo má zmysel podporiť z iniciatívy REACT-EÚ

03. 08. 2020

Odborníci z radov mimovládnych neziskových organizácií reagovali na výzvu ministerky Remišovej a v spolupráci s úradom splnomocnenca pripravili zoznam opatrení, ktoré má zmysel podporiť z iniciatívy REACT-EU.

Čo je iniciatíva REACT-EÚ?

Je to iniciatíva Európskej komisie, ktorá je súčasťou plánu obnovy EÚ v čase krízy spôsobenej epidémiou COVID-19. Iniciatíva prináša na Slovensko dodatočný finančný balík vo výške 780 mil. EUR, ktorý doplní súčasné fondy EÚ v programovom období 2014 – 2020. Cieľom iniciatívy je podpora nápravy dôsledkov krízy v súvislosti s pandémiou COVID-19 a príprava zelenej, digitálnej a odolnej obnovy hospodárstva. Tento cieľ prepája reakciu na krízu s transformáciou EÚ, zakotvenou v Európskej zelenej dohode.

Čo navrhujú odborníci z neziskového sektora?

Za menej ako dva týždne sme zozbierali vyše 40 návrhov opatrení a typov projektov s investičnou potrebou vo výške 507 miliónov EUR.

Dominuje sociálna oblasť, kde sa návrhy orientujú na prácu s ohrozenými skupinami občanov, na zabezpečenie základných potrieb týchto ľudí a na zlepšenie systematickej práce s nimi. Dôležitú úlohu vo vzťahu k sociálnemu začleneniu a zamestnateľnosti zohrávajú aj sociálne podniky.

Rovnako dôležité sú návrhy rozvoja a zefektívnenia krízového riadenia a práce s dobrovoľníkmi, či budovania kapacít neziskového sektora zameraných na schopnosť rýchlo a efektívne reagovať, spájať a organizovať sa a účinne vstupovať do spolupráce so všetkými úrovňami verejnej správy.

Mimovládne organizácie reagovali aj na skúsenosti v oblasti vzdelávania a práce s deťmi a mládežou počas krízových situácií. Slovenská skúsenosť ukazuje, že sa vzdelávací systém musí modernizovať, musí zvýšiť svoju adaptabilitu na nepredvídateľné udalosti a svoju flexibilitu.

Informácie zohrávajú v súčasnosti kľúčovú úlohu. V časoch ohrozenia a krízy sa ukazuje zraniteľnosť Slovenska voči hybridným hrozbám, šíreniu dezinformácií a manipulácii. Odborníci navrhujú tvorbu kapacít na boj proti týmto hrozbám, ako aj aktivity zamerané na zvyšovanie informačnej a mediálnej gramotnosti ľudí.

Kompletný zoznam návrhov nájdete na tomto mieste. (PDF, 390 kB)

Čo sa bude diať ďalej?

Teraz je na rade nové Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktoré musí posúdiť návrhy tak neziskového sektora, ako aj iných socioekonomických partnerov a samospráv. Bude dôležité nadviazať na návrhy kvalitným dialógom a spoluprácou pri prioritizácii opatrení, lebo výsledné nastavenie REACT-EÚ bude musieť byť kompromisom, ktorý bude akceptovateľný a zrozumiteľný pre všetkých zúčastnených.

Predpokladá sa, že prvé peniaze sa začnú rozdeľovať v roku 2021. Do konca roku 2020 čaká Slovensko náročná diskusia o rozdelení týchto peňazí a o nastavení takých pravidiel pre ich investovanie, ktoré umožnia ich využitie do konca roku 2023. Skúsenosť zo súčasného obdobia fondov EÚ ukazuje, že zjednodušenie pravidiel a zrýchlenie realizácie a zúčtovania projektov bude hlavnou výzvou.


 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]