Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Otvorenosť ako kultúra vládnutia

25. 07. 2018

Správa z 5. celosvetového summitu Iniciatívy pre otvorené vládnutie

Hlavné mesto Gruzínska, Tbilisi, hostilo v dňoch 17. – 19. júla 2018 celosvetový summit medzinárodnej Iniciatívy pre otvorené vládnutie. Na pravidelných stretnutiach sa zúčastňujú hlavní predstavitelia jednotlivých členských krajín, ako aj regiónov a miest zapojených do Iniciatívy pre otvorené vládnutie. Spoločným cieľom je prinavrátiť dôveru občanov v inštitúcie štátu, regionálnej i miestnej samosprávyprostredníctvom zapájania občanov, zvyšovania transparentnosti, či zavádzaním inovatívnych myšlienok a postupov.

Iniciatíva pre otvorené vládnutie patrí k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim medzinárodným iniciatívam. Kým Slovensko sa k nej pridalo hneď po jej založení v roku 2011 spolu s krajinami ako Veľká Británia, Španielsko, či Nórsko, v Tbilisi sa zišlo už viac než 70 nositeľov  agendy otvoreného vládnutia z rôznych krajín a ďalších takmer 30 predstaviteľov regionálnych a lokálnych samospráv. Počas troch dní bol vytvorený priestor na zdieľanie podnetov a skúseností, ako aj prezentácia  tém/projektov/programov, ktoré v rámci Iniciatívy pre otvorené vládnutie rozvíjajú vo svojich krajinách, regiónoch či mestách.

Slovensko na summite zastupovali splnomocnenc  vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Martin Giertl, kontaktná osoba pre Iniciatívu pre otvorené vládnutie na Slovensku Lucia Bernátová a expertka národného projektu Participácia realizovaného na úrade splnomocnenca Barbara Gindlová; zástupcovia ministerstva spravodlivosti; ale aj zainteresovaní predstavitelia občianskej spoločnosti, ktorí sa témam otvoreného vládnutia dlhodobo venujú, resp. sú zastúpení v riadiacich orgánoch iniciatívy.

Celým summitom sa niesla základná téza, ktorú formuloval výkonný riaditeľ Iniciatívy pre otvorené vládnutie, p. Sandjay Pradhan. V otváracom príhovore zdôraznil potrebu rozvíjať vlády, ktoré nielen slúžia svojim občanom, ale aj sú nimi vytvárané. V rámci panelovej diskusie na tému zlepšenia vládnutia voči svojim občanom, a za účasti prezidenta Gruzínska Giorgi Margvelashviliho, prezidenta Srí Lanky Maithripala Sirisena, premiéra Kirgizska Mukhammedkalyi Abylgazieva, zakladateľa Inštitútu pre rozvoj a slobodu  informácií Giorgi Kldiashviliho a ambasádorky Iniciatívy pre otvorené vládnutie Helen Clark, zdôraznila premiérka Srbska Ana Brnabić jasnú výzvu, ktorej čelia všetky krajiny – spoločne musíme pracovať na zmene myslenia štátnych predstaviteľov tak, aby sme si všetci uvedomili, že vláda pracuje pre svojich občanov a spoločne so svojimi občanmi.

Aj v druhom paneli, ktorý spájala téma budovania dôvery a integrity, a v ktorom diskutovali predseda gruzínskeho parlamentu Irakli Kobakhidze, premiér ostrovov Antigua a Barbuda Gaston Browne, starosta mesta Tbilisi Kakha Kaladze, vicetajomníčka Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj Mari Kiviniemi, riaditeľka Transparency International Delia Ferreira Rubio a senior reportérka v Centre pre investigatívnu žurnalistiku na Filipínach Karol Ilagan, rezonovala participácia a spolupráca medzi verejnou správou a občianskou spoločnosťou ako princíp, vďaka ktorému môžu vlády dôveru svojich občanov zvyšovať.

Zapájanie občanov do procesu vládnutia Slovensko víta a podporuje na všetkých úrovniach verejnej správy. Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti podporuje účasť verejnosti na správe vecí verejných prostredníctvom rôznorodých aktivít  v rámci Iniciatívy pre otvorené vládnutie a  Koncepcie rozvoja občianskej spoločnosti, ale aj samostatných projektov zameraných na podporu spolupráce občianskej spoločnosti a verejnej správy pri participatívnej tvorbe verejných politík, či v prostredí EÚ vďaka jedinečnému projektu týkajúceho sa spolupráce expertov z mimovládneho sektora pri nastavovaní a monitorovaní eurofondových výziev. Vďaka týmto príležitostiam má občianska spoločnosť na Slovensku k dispozícii množstvo nástrojov a možností, ktorými sa môže spolupodieľať na vládnutí.Spoločnou výzvou je efektívne využívanie týchto nástrojov zo strany občianskej spoločnosti, ako aj verejnej správy a zúročenie spätnej väzby, ktorú verejná správa  od verejnosti získava  prostredníctvom pripomienok v medzirezortnom pripomienkovom konaní, pracovných skupinách, procesoch verejných konzultácií či petícií. Výstupy z diskusií, ktoré zazneli počas summitu v Tbilisi, mali často charakter  konkrétne výzvy. Výzvy smerovanej na jednotlivé vlády, aby  vzali do úvahy to, čo občianska spoločnosť hovorí, otvorili diskusiu na pálčivé témy a spoločne hľadali riešenia, ktoré posúvajú celú spoločnosť dopredu.

Systémové nastavenie na Slovensku je pre takéto diskusie priaznivé – účasť verejnosti a občianskej spoločnosti sú základnými piliermi nielen Iniciatívy pre otvorené vládnutie, ale aj národných priorít Slovenska v rámci Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj, ktoré boli vytvárané v spolupráci s expertmi z mimovládneho sektora či akademického prostredia.

Infraštruktúra, vytvorenie príležitostí a zavádzanie nových mechanizmov zapájania verejnosti do správy vecí verejných  je nepochybne základným kameňom participácie. Dôležité je tieto možnosti zo strany občianskej spoločnosti využívať a zveľaďovať. Zo strany verejnej správy stojí výzva na prijatí princípov otvorenosti a transparentnosti  ako prirodzenej súčasti kultúry vládnutia.

 

 

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy