Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. marec 2024, piatok
 

O otvorenom vládnutí sa diskutuje aj na pôde OECD

15. 10. 2019

Otvorené vládnutie je pojem, ktorý sa skloňuje v rôznych podobách a v rôznych iniciatívach po celom svete. Od apríla 2019 sa stal vďaka vytvoreniu oficiálnej pracovnej skupiny aj neoddeliteľnou súčasťou OECD. Prvého oficiálneho zasadania skupiny sa v utorok zúčastnila aj zástupkyňa úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a kontaktná osoba pre Iniciatívu pre otvorené vládnutie na Slovensku.

Diskusie o otvorenom vládnutí sú dlhodobou súčasťou Organizácie pre hospodársky rozvoj a spoluprácu (z angl. Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD). S cieľom posilňovať princípy otvoreného vládnutia –transparentnosť, participáciu, či zúčtovateľnosť organizácia pravidelne spolupracuje s viacerými medzinárodnými iniciatívami, napríklad aj s Iniciatívou pre otvorené vládnutie, ktorej súčasťou je od roku 2011 aj Slovenská republika.

Na pôde OECD boli v roku 2017 prijaté odporúčania pre všetky členské krajiny v téme otvoreného vládnutia, ktoré špecifikujú desať princípov otvoreného vládnutia. OECD odporúča členským krajinám sústrediť sa na prijatie stratégií alebo iných iniciatív otvoreného vládnutia, ktoré budú podporovať princípy transparentnosti, integrity, zúčtovateľnosti a participácie. Podobný cieľ sleduje aj Iniciatíva pre otvorené vládnutie prostredníctvom dvojročných akčných plánov, ktoré sú na Slovensku prijímané cez uznesenia vlády SR.

V apríli 2019 sa aktivita OECD v téme otvoreného vládnutia posilnila vytvorením oficiálnej pracovnej skupiny pod Výborom OECD pre verejné vládnutie (z angl. Public Governance Committee, PGC), v ktorej sú zastúpené všetky členské krajiny, vrátane Slovenska, ktoré aj vďaka prepojenosti témy zastupuje kontaktný bod pre Iniciatívu pre otvorené vládnutie na Slovensku, Lucia Lacika.

V utorok, 15. októbra 2019 sa uskutočnilo prvé zasadnutie Pracovnej skupiny pre otvorené vládnutie na pôde OECD. V súčasnosti sa práca OECD v téme otvoreného vládnutia venovala piatim tematickým oblastiam nadväzujúcich na prijaté odporúčania v roku 2017:

  • Otvorené vládnutie a otvorený štát (téma sa venuje rozvoju stratégií otvoreného vládnutia na úrovni členských štátov)
  • Občiansky priestor (téma sa venuje predovšetkým participácii, spoluúčasti verejnosti a občianskej spoločnosti vo verejných politikách)
  • Komunikácia s verejnosťou smerom k otvorenému vládnutiu (téma sa venuje problematike komunikácie a posilňovaniu dôvery občanov v štát prostredníctvom otvoreného vládnutia)
  • Transparentnosť a zúčtovateľnosť (téma sa venuje výzvam ohľadom dopadu opatrení otvoreného vládnutia na občanov, posilneniu transparentnosti, vnútornej zúčtovateľnosti či zúčtovateľnosti jednotlivých zložiek moci navzájom)
  • Inovatívne nástroje participácie (téma sa zaoberá prieskumom nových technológií, nástrojov a iniciatív, ktoré posilňujú participáciu verejnosti a občianskej spoločnosti)

Témou úvodného stretnutia, ktorého sa väčšina členských krajín zúčastnila prostredníctvom online pripojenia, bola preto rekapitulácia doterajších aktivít ako aj otvorenie diskusie o budúcnosti. Pracovná skupina pre otvorené vládnutie poskytuje ďalší dôležitý priestor pre vzdelávanie sa o rôznych podobách otvoreného vládnutia z rôznych krajín. Zároveň je ďalším nástrojom ako presadzovať hodnoty otvoreného vládnutia do kultúry vládnutia v jednotlivých členských krajinách a posilňovať kroky prijímané v tejto téme prostredníctvom iných iniciatív, vrátane Iniciatívy pre otvorené vládnutie. 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]