Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Otvorené vzdelávacie zdroje ako nástroj podpory vzdelávania žiakov a študentov počas uzavretia škôl - zoznam zaujímavých odkazov

12. 03. 2020

Otvorené vzdelávacie zdroje a otvorený prístup k výsledkom vedy a výskumu dostáva v súčasnej situácii nový význam. Vďaka otvoreným licenciám môžu pedagógovia, rodičia, žiaci aj študenti voľne využívať vzdelávacie zdroje a databázy ako doplnok ku vzdelávaniu v domácich podmienkach, prípadne ako nástroj na vyplnenie voľného času.

Nasledujúce odkazy obsahujú slovenské otvorené vzdelávacie zdroje pre pedagógov, žiakov a študentov rôznych ročníkov a zameraní, ďalšie slovenské vzdelávacie iniciatívy, české otvorené vzdelávacie zdroje, zahraničné vzdelávacie zdroje a odkazy na databázy ďalších zahraničných vzdelávacích zdrojov v rôznych predmetoch a pre rôzne stupne vzdelávania, ako aj odkazy na zaujímavé iniciatívy v oblasti občianskej vedy, vďaka ktorým sa ktokoľvek môže online podieľať na vedeckom výskume pohodlne, zo svojho domova (vrátane zapojenia sa do výskumu, ktorý sa snaží nájsť liečbu na koronavírus).

Otvorenému vzdelávaniu sa Úrad splnomocnenca pre rozvoj občianskej spoločnosti venuje cez Iniciatívu pre otvorené vládnutie – všetky informácie o téme sú dostupné na našom webe, bližšie informácie nájdete aj na konci tohto článku. 

Zoznam vzdelávacích zdrojov a iniciatív občianskej vedy vznikol zozbieraním informácií od: J. Gondoľa, M. Šechného, A. Probsta, CVTI, celosvetovej komunity CC – Openedu, za čo ďakujeme. Samozrejme, nie je vyčerpávajúci a privítali by sme oveľa viacej slovenských zdrojov, preto ak máte akékoľvek ďalšie podnety, viete o iných iniciatívach, napíšte Lucii Lacika.

Slovenské otvorené vzdelávacie zdroje (s otvorenou licenciou Creative Commons)

K informatike:

Voľne dostupné vzdelávacie zdroje: 

Databázy ďalších dostupných vzdelávacích aktivít zo Slovenska, na niektorých sú dostupné vzdelávacie zdroje:

České otvorené vzdelávacie zdroje:

Aliancia pre otvorené vzdelávanie v ČR prevádzkuje portál Otevřené vzdelávaní, kde sa nachádza zoznam českých otvorených vzdelávacích zdrojov pre rôzne typy vzdelávania, rôzne stupne a predmety: https://otevrenevzdelavani.cz/otevrene-zdroje/

Zahraničné databázy otvorených vzdelávacích zdrojov:

OER Commons: https://www.oercommons.org/oer

  • Online dostupný repozitár otvorených vzdelávacích zdrojov z mnohých predmetov, v rôznych formátov vrátane učebníc, sylabov, aktivít, obrázkov...

OER Meta finder: https://library.gmu.edu/oermetafinder

  • Vyhľadávací nástroj pre databázy otvorených vzdelávacích zdrojov – google pre otvorené vzdelávacie zdroje.

Digital Public Library of America: https://dp.la/

  • Online knižnica, ktorá obsahuje odkazy na rôzne multimediálne objekty z knižníc, archívov a múzeí zo Spojených štátov (obsahuje zdroje s rôznymi licenčnými podmienkami)

Live Lingua: https://www.livelingua.com/#project

  • Súbor elektronických kníh a zdrojov v takmer každom jazyku.

MedEdPortal: https://www.aamc.org/services

  • Databáza voľne dostupných lekárskych vzdelávacích zdrojov.

Merlot: http://www.merlot.org/merlot/index.htm

  • Súbor voľne dostupných a otvorených vzdelávacích materiálov pre učiteľov.

NanoHUB: http://nanohub.org/

  • Súbor viac ako 1600 vzdelávacích zdrojov, napr. online prezentácií, vzdelávacích modulov, podcastov, simulačných nástrojov súvisiacich s nanotechnológiou.

OASIS: https://oasis.geneseo.edu/index.php

  • Vyhľadávač otvoreného obsahu

Open Course Library: http://opencourselibrary.org/

  • Súbor rôznych materiálov vrátane sylabov, učebných plánov na jednotlové hodiny, úloh, ktoré prešli schvaľovacím procesom Washington State Board of Education

Open Culture: http://www.openculture.com/free_textbooks

  • Súbor cca 200 učebníc, ktoré pokrývajú rôzne témy.

Open Learning Initiative: https://oli.cmu.edu/

  • Voľne dostupné, otvorené online kurzy, ktoré ponúka Carnegie Mellon University.

Open Stax College: https://openstax.org/subjects

  • Voľne dostupné učebnice, ktoré prešli procesom peer-review.

Open Text Book library: https://open.umn.edu/opentextbooks

  • Voľne dostupné, ovorené učebnice pre vysokoškolských študentov, vytvorené na University of Minnesota

Repository 66: http://maps.repository66.org/

  • Dynamická mapa celosvetových repozitárov, ktorú vytvoril Stuart Lewis z University of Wales Aberystwyth.

Skills Commons: https://www.skillscommons.org/

  • Repozitár otvorených vzdelávacích zdrojov, podporený U.S. Department of Labor’s Trade Adjustment Assistance Community College and Career Training (TAACCCT), zameraný na priemysel a odborné materiály.

OER World Map: https://oerworldmap.org/resource/

  • Mapa iniciatívy týkajúcich sa otvorených vzdelávacích zdrojov z celého sveta, vrátane politík, ktorá ale obsahuje aj odkazy na národné repozitáre otvorených vzdelávacích zdrojov, prípadne iné vzdelávacie aktivity.

 

Nástroj na tvorbu otvorených vzdelávacích zdrojov:

Pre pedagógov, ale aj pre rodičov sa môže zísť aj nástroj na tvorbu otvorených vzdelávacích zdrojov, ktorý je dostupný na webe OER Commons. Na tvorbu vzdelávacieho zdroja je potrebné zaregistrovať sa prostredníctvom e-mailu a hesla. Po registrácii sa sprístupní jednoduché editovateľné okno s možnosťou pridania obrázku, textu, tabuľky, videa, definície, matematických vzorcov... Pridanou hodnotou nástroja je funkcia, ktorá umožňuje zistiť, či je vzdelávací zdroj prístupný z hľadiska ľudí so zdravotným znevýhodnením  https://www.oercommons.org/oer.

 

Občianska veda:

Okrem otvorených vzdelávacích zdrojov je možné zmysluplne vyplniť čas aj zapojením sa do projektov občianskej vedy. Občianska veda je nový koncept v rámci témy otvorenej vedy, pričom priamo zapája verejnosť do tvorby vedy – verejnosť sa tak stáva priamou súčasťou vedeckého bádania.

Koncept občianskej vedy (tzv. citizen science) je na prvý pohľad inovatívny, ale v podstate ide o návrat k počiatkom vedy samotnej, ktorú v prvom rade robili nadšenci a amatéri. Podstatou konceptu občianskej vedy je človek ako aktér vedy, nielen jej objekt či prijímateľ. Vďaka dostupným technológiám či kreatívnym prístupom sa dnes cez občiansku vedu môže ktokoľvek stať súčasťou vedy a spolupracovať na výskume s poprednými vedcami a výskumníkmi, či využívať dostupné vedecké technológie na svoj vlastný výskum.

Nasledujúce odkazy obsahujú rôzne možnosti stať sa vedcami alebo výskumníkmi a v jednom prípade aj dokonca spolupracovať pri hľadaní liečby koronavírusu. 

Citizen Science: https://www.citizenscience.gov/catalog/#

  • Katalóg projektov občianskej vedy, do ktorých sa môžu zapojiť dobrovoľníci a prispieť tak k vedeckému skúmaniu vo viacerých oblastiach, napr. archeológia, klíma, zdravie a iné.

SciStarter:https://scistarter.org/finder

  • Vyhľadávač projektov občianskej vedy podľa témy, lokality či veku dobrovoľníkov, ktorí sa môžu zapojiť. Nájdete tu projekty v oblasti biodiverzity, astronómie, fyziky, histórie a mnohých ďalších.

NASA Science:https://science.nasa.gov/citizenscience

  • Katalóg projektov občianskej vedy, ktoré organizuje NASA. Dobrovoľníci môžu pomôcť s projektami v oblasti astronómie či geografie.

Cimulact: http://www.cimulact.eu/

  • Cimulact zapája občanov do formovania Európskej výskumnej a inovačnej agendy. Občania v 30 krajinách Európy môžu navzájom diskutovať, navrhovať výskumné nápady a predkladať ich ako odporúčania pre budúci výskum a inovácie.

Zooniverse: https://www.zooniverse.org/

  • Portál s projektmi, do ktorých je možné sa zapojiť v rámci občianskej vedy či vytvoriť vlastný výskumný projekt. Pozorovanie galaxií, sledovanie zvieracích druhov, skúmanie historických artefaktov, do toho všetkého sa môžu občania zapojiť.

Fold IT: https://fold.it/portal/

Crowdsourcingová počítačová hra, prostredníctvom ktorej môžete prispievať k vedeckému výskumu. Okrem toho na stránke nájdete vedecké články, blogy, ale aj videá. Novinkou je hra, v ktorej môžete pomôcť k vynájdeniu lieku proti koronavírusu!

Public lab: https://publiclab.org/

Portál, prostredníctvom ktorého môže verejnosť prispievať k výskumu v environmentálnej oblasti, a to pomocou pokladania výskumných otázok, diskutovania vo fórach, organizovania podujatí či používania nových výskumných metód.

PLOS: https://journals.plos.org/

  • Platforma pre zverejňovanie výskumných textov v rôznych oblastiach, kde sú texty dostupné a otvorené pre každého bez obmedzení.

 obrázok otvorené vzdelávacie zdroje

Otvorené vzdelávacie zdroje sú súčasťou Iniciatívy pre otvorené vládnutie od roku 2015.

Ambíciou ÚSV ROS v tejto téme bolo a stále je docieliť, aby vzdelávacie zdroje, ktoré vznikajú z verejných zdrojov, boli dostupné verejnosti bez akýchkoľvek bariér. ÚSV ROS v tejto téme dlhodobo  a žiaľ doteraz nie veľmi úspešne diskutuje s MŠVVaŠ SR a prostredníctvom úloh z akčných plánov Iniciatívy pre otvorené vládnutie motivuje MŠVVaŠ SR, aby vytvorilo centrálny repozitár pre otvorené vzdelávacie zdroje, ktoré budú voľne dostupné všetkým žiakom, študentom a rodičom a podporovalo aktívnych pedagógov, mimovládne neziskové organizácie alebo iných aktérov, aby tvorili otvorené vzdelávacie zdroje voľne dostupné všetkým bez rozdielu. Počas mimoriadnej situácie, ako je súčasná situácia s vírusom COVID -19, by v prípade funkčného a naplneného repozitára mohli pedagógovia komunikovať so svojimi študentmi jednoduchšie, viesť online hodiny a odporúčať relevantné otvorené vzdelávacie zdroje ako doplnkové štúdium.

Otvorené vzdelávacie zdroje úzko súvisia s otvorenými (verejnými) licenciami. Viac o tejto téme nájdete na webstránkach http://www.otvorenevzdelavanie.sk  a https://sk.creativecommons.org/

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]