Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. apríl 2024, štvrtok
 

Vyhodnotenie participatívnych procesov tvorby verejných politík

01. 08. 2016

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti realizoval v priebehu februára a marca 2016 prieskum medzi zamestnancami jednotlivých rezortov a účastníkmi participatívnych procesov tvorby verejných politík s cieľom identifikovať slabé a silné stránky procesu. Prieskum bol realizovaný v rámci plnenia úlohy C.26 Uznesenia vlády SR č. 59/2015 k Akčnému plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na rok 2015. Do prieskumu boli zahrnutí respondenti, ktorí participovali na tvorbe týchto VP:

  • MS SR: Novela Zákona č. 211/200 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám
  • MF SR: Mechanizmus asignácie dane právnických a fyzických osôb
  • MPaRV SR: Rozpracovanie Koncepcie na podpory malých, mladých a rodinných farmárov
  • MŠVVaŠ SR: Návrh Koncepcie rozvoja práce s mládežou na roky 2016 – 2020
  • MZ SR: Strategický rámec starostlivosti o zdravie 2014 - 2030
  • MK SR: Zákon č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon, Stratégia rozvoja kultúry na r. 2014 – 2020, Zákon o Fonde na podporu umenia a o zmene a doplnení zákona č. 434/2010 Z. z. o poskytovaní dotácií  v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR
  • MDVRR SR: Rozvoj verejnej osobnej a nemotorovej (cyklistickej a pešej) dopravy resp. implementácia Národnej stratégia rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike.

Prieskum ukázal, že obe kategórie respondentov, zamestnanci rezortov a účastníci participatívneho procesu z radov verejnosti, sa zhodujú na tom, že participatívny proces vytvára priestor pre zlepšenie komunikácie, má potenciál eliminovať trecie plochy a konflikty a prispieť tak k budovaniu dôvery medzi aktérmi.Celkovo hodnotenie veľkej väčšiny respondentov naznačuje, že:

  • participácia verejnosti na tvorbe verejných politík je pozitívny trend, ktorý by sa mal naďalej rozvíjať aj v budúcnosti,
  • mal by sa stať súčasťou tvorby verejných politík v širšom meradle,
  • a pre zvýšenie kvality participatívnych procesov je potrebné zabezpečiť  inštitucionalizáciu participatívnych procesov tvorby verejných politík tak, aby boli štandardou súčasťou celkového strategického nastavenia inštitúcií verejnej správy.

Viac si o výsledkoch realizovaného prieskumu prečítate v Záverečnej správe z prieskumu, ktorú nájdete TU (PDF, 627 kB)

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]