Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. november 2019, pondelok
 

Z denníkov analytiky - Júl 2019

04. 07. 2019

Vyhodnotenie pilotného ročníka Parti rozpočtov na stredných školách

fotka z vyhodnotenia parti rozpočtov na strednych školáchPrvý prázdninový deň t.j. 01.07.2019 sa uskutočnilo posledné pracovné stretnutie koordinátorov a účastníkov participatívneho rozpočtu na stredných školých v Trenčianskom samosprávnom kraji. Celý deň sme sa rozprávali o skúsenostiach s prvým pilotným parti rozpočtom na stredných školách. Preberali sme participatívne rozpočty na školách vo svete. Diskutovali sme a zbierali pripomienky s podnetmi na zmeny k teoretickej časti procesu, spoločenskej hry a taktiež k praktickej časti procesu. Od koordinátoriek a koordinátorov sme sa dozvedali o tom ako projekt vnímali študenti a študentky, pikošky z kampaní, o nedočkavých očakávaniach výsledkov hlasovaní o projektoch, či ako sa projekty realizujú. Odkaz z tohto dňa bol jasný - netreba sa báť ísť do participatívnych rozpočtov!

fotka z vyhodnotenia parti rozpočtov na strednych školáchfotka z vyhodnotenia parti rozpočtov na strednych školách fotka z vyhodnotenia parti rozpočtov na strednych školách

O nápady občanov v Trenčíne rozhodne núdza nie je!

Dňa 29. júla 2019 nás v Trenčíne prekvapilo množstvo sympatických zástupcov samosprávy a mestského úradu, ktorý sa chceli dozvedieť viac o využití participatívneho rozpočtu ako nástroja na zapájanie Trenčanov do rozhodovania o zdrojoch mesta. Že sú k tomuto kroku naplno odhodlaní bolo zrejmé od prvého momentu. Na konferencii Asociácie komunálnych ekonómov v marci nás počuli rozprávať o tom, aké je dôležité, aby proces získal podporu naprieč úradom. Východisková situácia v tomto meste je však úplne iná, s akou sa obyčajne v mestách stretávame. Podľa viceprimátora Patrika Žáka, ľudia radi a často prichádzajú s nápadmi na mestský úrad. Participatívny rozpočet v meste Trenčín je preto prirodzeným vyústením hromadiacich sa nápadov, ale tiež chýbajúcim priestorom pre sebarealizáciu občanov, či príležitosťou pre vznik nových priateľských vzťahov a pekných spoluprác.   

Parti rozpočet v Trenčianskom samosprávnom kraji na všetkých stredných školách v pôsobnosti kraja?

29. júla 2019 sme sa stretli aj so zamestnancami Trenčianskeho samosprávneho kraja, kedy sme zhrnuli prvú dotačnú schému participatívneho rozpočtu na školách. Po úspešnom prvom ročníku nám zamestnanci úradu predstavili ich návrh do ďalšieho ročníka. Vyzerá to tak,  že z rozpočtu kraja budú do ďalšieho ročníka vyčlenené finančné prostriedky na všetky stredné školy v pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktoré budú mať záujem sa zapojiť do participatívneho rozpočtu na ich školách. Z tejto správy sa veľmi tešíme!

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]