Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Bezpečne na sociálnych sieťach

V prvom rade si treba uvedomiť, že každá informácia, ktorú osoby uvedú vo svojich profiloch, je prístupná aj pre potenciálnych páchateľov. To znamená, že keď uvedú svoju pravdivú adresu, telefónne číslo alebo iné osobné údaje, je veľmi jednoduché ich vyhľadať a tým sa stávajú ľahkou "korisťou". Cieľom potenciálnych páchateľov je získať čo najviac informácií o možných obetiach. Na to využívajú najjednoduchšiu cestu, ktorou je práve internet.

Často sa stáva, že osoby vo svojich profiloch spomínajú čo všetko vlastnia, priložia k tomu fotografie, poprípade spomenú, kedy nie sú doma. Nemusí ísť hneď o násilníka, ktorý ohrozí život a zdravie osoby, ale môže sa stať, že im vykradnú dom alebo byt.

V mnohých prípadoch nie je jednoznačné, s kým v skutočnosti prebieha internetová komunikácia, pretože páchatelia často vystupujú pod falošnou identitou. Môže sa stať, že v prípade dohodnutého stretnutia príde niekto úplne iný, ako bolo uvedené v profile. Preto odporúčame, aby k stretnutiam vôbec neprichádzalo, už vôbec nie na odľahlých miestach, kde sa nesústreďujú žiadni iní ľudia. Keď už sa stretávame s neznámymi ľuďmi, najmenej rizikové je stretnúť sa na verejnom mieste a neodchádzať s neznámou osobou na ňou určené miesto.

Pred stretnutím s neznámymi osobami si uvedomte všetky možné riziká... každá neznáma osoba môže byť potenciálny zlodej, podvodník, násilník, či vrah.

Preventívne rady: 

  • Prezývku (nickname) si vytvorte takú, aby z nej nebolo na prvý pohľad jasné, koľko máte rokov alebo akého ste pohlavia. 
  • Nepridávajte si medzi "priateľov" každého, s kým si píšete, priatelia majú často krát prístup ku všetkým informáciám, ktoré máte vo svojom profile. 
  • Nedávajte na internet žiadne fotografie, či videá, na ktorých ste v plavkách, v spodnej bielizni, máte odhalené časti tela alebo pôsobíte vyzývavo.
  • Nezverejňujte informácie, kedy a kam odchádzate na dovolenku, resp. že dlhšie nechávate svoj domov neobývaným. 
  • Nie je bezpečné zverejňovať svoje osobné údaje, ani iné kontaktné údaje (telefónne číslo, e-mailová adresa). Osobné a kontaktné údaje odporúčame poskytnúť len osobám, ktoré osobne poznáte, resp. ktoré ste kontaktovali z vlastnej iniciatívy. 
  • Nevypĺňajte nepovinné údaje vo svojom internetovom profile. 
  • Buďte opatrní pri "četovaní" s človekom, ktorý má nový profil. Novou identitou sa môže snažiť zakryť svoje predchádzajúce pôsobenie, pri ktorom mu bol zrušený, či zablokovaný účet, alebo sa snaží vytvorením viacerých identít znásobiť šance pre získanie nových obetí.

Páchateľ sa najčastejšie snaží svoju obeť získať spoločnými záujmami, porozumením, pochopením problémov a podobne. Pri zdieľaní akýchkoľvek súkromných informácií s neznámou osobou, s ktorou ste sa zoznámili cez „chat“, buďte veľmi opatrní (časté sú napr. legendy fiktívnych amerických vojakov). Dokonca i zdanlivo nevinné informácie by mohli byť podvodníkmi použité proti vám. Pokiaľ ste neznámej osobe predsa len zaslali finančné prostriedky a máte podozrenie z trestnej činnosti, navštívte najbližší útvar Policajného zboru a podajte trestné oznámenie. Pátranie po takýchto páchateľoch však býva veľmi náročné.