Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 17. júl 2018, Utorok
 

Správaj sa normálne

Kontakty  |  Preventívne projekty  |  Preventívne aktivity

Pilotný projekt „Správaj sa normálne“ je výsledkom slovensko – holandskej spolupráce. Tento projekt je určený pre žiakov 5. ročníkov základných škôl s cieľom zvýšiť ich práve vedomie, skvalitnenie ich sociálneho správania a zvýšenie úcty k hodnotám vytváraným spoločnosťou.
Z pohľadu školiacich policajtov je projekt „Správaj sa normálne“ najúčinnejším prostriedkom pri práci s mládežou, pretože len priamy kontakt policajt – žiak, ktorý je vybudovaný na inom základe než učiteľ – žiak môže priniesť žiadané výsledky. Rovnako aj pre žiakov je projekt vítanou zmenou ich každodenného života a prínosom nových nepoznaných informácii súvisiacich tak s prácou polície ale hlavne s úskaliami každodenného života, s ktorými sa už stretli, ale hlavne s tými, o ktorých len počuli. Deti mimo prednášaných tém najviac zaujímali osobné zážitky policajta, práca so služobným psom a konkrétna práca polície. V niektorých prípadoch bola deťom umožnená zo strany školiaceho policajta návšteva policajného oddelenia, kde ich zaujali ukážky policajnej techniky.

Obsahom prednášok

je desať tém, ktoré sú vypracované na samostatných pracovných listoch:

  1. Priatelia policajti
  2. Kto kradne je zlodej
  3. A pôjdeš v tom s nami
  4. Správaj sa normálne
  5. To musíš vedieť
  6. Zákerná droga
  7. Bingo! ... za moje peniaze!
  8. Na zdravie! Ďakujem, radšej nie!
  9. Odpáľ to do vzduchu!
  10. Každý je iný!

Deti si k školiacim policajtom vytvorili pozitívny vzťah, ktorý sa prejavuje tým, že sa policajtom zdôverujú so svojimi problémami a začali si viac všímať okolie, pričom svoje postrehy a skúsenosti konzultovali s policajtom. Je potrebné poukázať na to, že v konečnom dôsledku sa zlepšilo správanie detí.