Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

COVID-19: Slovenská republika má pandemický plán

11. 08. 2020

dezinfekcia-ilustr

Epidemiologická situácia na Slovensku je aktuálne pod kontrolou, aj keď sa zhoršuje. V súčasnosti naša krajina čelí druhej vlne nového koronavírusu. Po stretnutí Pandemickej komisie vlády SR to v utorok 11. augusta 2020  povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Komisia navrhuje zasadnutie konzília odborníkov, aby prehodnotili stav v okolitých krajinách.
 

Nárast druhej vlny pandémie nového druhu koronavírusu je na Slovensku ešte relatívne dobrý. "Situácia je pod kontrolou aj vďaka enormnému úsiliu regionálnych hygienikov a pracovníkov regionálnych úradov verejného zdravotníctva," konštatoval minister zdravotníctva s tým, že v okolitých krajinách je situácia je komplikovanejšia. Komisia by mala zadefinovať aj menej bezpečné regióny iných krajín. Počty chorých rastú napríklad v Česku či Poľsku. O bezpečnosti cestovania do iných krajín by mal rozhodnúť premiér Igor Matovič.

Členmi pandemickej komisie sú minister vnútra aj generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia MV SR

Komisia na stretnutí schválila nový pandemický plán pre Slovensko. Stalo sa tak až na druhý pokus. Odborníci o ňom diskutovali po prvý raz ešte koncom júla, ale neodobrili ho pre viaceré pripomienky. Minister Krajčí priblížil, že plán napovie, ako má Slovensko postupovať nielen pri pandémii nového koronavírusu, ale aj pri iných respiračných ochoreniach. Nový pandemický plán nebude používať informácie o kĺzavom mediáne.
      

"Dobrou správou je, že Slovensko má oddnes nový pandemický plán. Podľa pandemického plánu máme zabezpečenú pripravenosť Slovenska na pandémiu akútnych respiračných ochorení aj do budúcna. Ten pandemický plán bol prepracovaný v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou ochorenia COVID-19. Jeho cieľom je eliminácia zdravotnej a ekonomickej záťaže obyvateľstva, chodu hospodárstva, stavanie úloh orgánov štátnej správy, samosprávy a odborných orgánov, ktoré riadia, zabepečujú a plnia činnosti v spojitosti so zabezpečovaním ochrany verejného zdravia," povedal minister Krajčí.

Pandemická komisia vzhľadom na situáciu s novým druhom koronavírusu neodporúča cestovanie do zahraničia. Minister zdravotníctva tiež avizoval, že rodičia by pred nástupom detí do školy mohli podávať čestné vyhlásenie o tom, že dieťa nebolo posledných 14 dní v zahraničí ani na tábore s medzinárodnou účasťou. Odporúčanie na zavedenie tzv. vyhlásenia o bezinfekčnosti chce predniesť na rokovaní vlády SR. Opatrenie by sa malo týkať aj predškolských zariadení.


Hlavný hygienik Ján Mikas doplnil, že veľa epidémií na Slovensku vzniklo z dôvodu importovaného prenosu, najmä z Ukrajiny, Srbska a Česka. V ďalších prípadoch ide o kontakty s nakazenými. Veľkým firmám odporúča "oprášiť krízové plány" a nastaviť pravidlá pre zamestnancov. "Môže sa stať, že budú riešiť epidémie aj v týchto veľkých firmách a budú musieť pre tieto prípady uzatvoriť aj časti prevádzky," dodal.

Pandemický plán počíta s viacerými fázami, Slovensko sa nachádza v prvej 


Ministerstvo zdravotníctva priblížilo, že pripravuje opatrenia na vykonanie reprofilizácie lôžkového fondu v určených subjektoch hospodárskej mobilizácie. V týchto nemocniciach vyčlení priestor pre pacientov s ochorením COVID-19. Pôjde o 3503 infekčných lôžok. Tie budú v prvej fáze k dispozícii len pacientom s ochorením COVID-19. Ostatné nemocnice budú fungovať v štandardnom režime.

II. fáza

V druhej fáze pandémie by nastalo ďalšie zhoršenie epidemiologickej situácie a ďalší nárast infikovaných osôb. Naplnenosť lôžkového fondu infekčných kliník a oddelení by bola viac ako 50-percentná a vznikali by ohniská nákazy. Minister zdravotníctva v tejto fáze vydá príkaz na vykonanie reprofilizácie lôžkového fondu subjektom hospodárskej mobilizácie, ktorí disponujú infekčnými klinikami a oddeleniami.


III. fáza

V prípade tretej fázy by Slovensko opätovne vyhlásilo núdzový stav. Išlo by o ďalšie zhoršenie epidemiologickej situácie a ďalší nárast počtu infikovaných osôb. Naplnenosť lôžkového fondu infekčných kliník a oddelení by v tejto fáze bola viac ako 75-percentná. Pri nej by vznikali ohniská nákazy, ktoré by príslušné okresné úrady na návrh regionálnych úradov verejného zdravotníctva uzatvorili do karantény. Podľa rezortu zdravotníctva je cieľom tohto opatrenia spomaliť prenos a zabrániť kolapsu zdravotníctva. Reprofilizácia by platila aj pre ďalšie nemocnice.

IV. fáza


V nej ide o postupný návrat do tzv. medzipandemického obdobia.

Súčasťou pandemického plánu sú aj tzv. semafory pre zariadenia sociálnych služieb, pre zariadenia primárnej zdravotnej starostlivosti a nemocnice. Podľa týchto semaforov sa budú reprofilizovať zdravotnícke zariadenia počas ďalšieho nástupu pandémie. "Inštitút zdravotníckych analýz MZ SR vyšpecifikoval 14 indikátorov v troch kategóriách, na základe toho sa opatrenia v danom kraji presunú zo zelenej do oranžovej farby až po čiernu. Tieto údaje budú poskytnuté regionálnym úradom verejného zdravotníctva, ktoré rozhodnú tom, čo ďalej robiť," povedal minister zdravotníctva.

Okrem toho sa zriadi operačné stredisko pandemickej komisie. V čase pandémie má fungovať ako takzvaná operatívno-technická skupina. Jej úlohou bude výmena informácií o plnení opatrení vyplývajúcich z pandemického plánu v pôsobnosti jednotlivých rezortov, operačných stredísk, krízových štábov okresných úradov v sídle krajov.

Členovia pandemickej komisie:

minister vnútra, minister obrany, minister dopravy a výstavby, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, minister financií, minister hospodárstva, minister práce, sociálnych vecí a rodiny, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí, minister školstva, vedy, výskumu a športu, minister kultúry, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR, predseda Bratislavského samosprávneho kraja, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, predseda Trnavského samosprávneho kraja, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja, predseda Košického samosprávneho kraja, predseda Prešovského samosprávneho kraja, predseda Žilinského samosprávneho kraja, generálni riaditelia zdravotných poisťovní, hlavný hygienik SR, hlavný odborník pre epidemiológiu, hlavný odborník pre infektológiu a tropickú medicínu, predseda Slovenskej akadémie vied, generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, riaditeľ komunikačného odboru ministerstva zdravotníctva, riaditeľ odboru krízového manažmentu ministerstva zdravotníctva, ktorý je súčasne tajomníkom komisie.


Komisia môže podľa potreby zriadiť regionálne pandemické komisie alebo odborné pracovné skupiny, prípadne prizvať aj ďalších odborníkov. Na rokovaní komisie sa môžu zúčastniť aj predseda vlády a členovia vlády, ktorí nie sú jej členmi.

 

ZDROJ: TASR, Úrad verejného zdravotníctva SR

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz