Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. august 2020, štvrtok
 

Európa oslávila 20. výročie tiesňového čísla 112

14. 02. 2011

11. február je známy ako deň európskeho tiesňového čísla 112, ktoré tento rok oslavuje 20. výročie svojho vzniku. Toto číslo je spoločné pre všetkých 27 členských štátov EÚ a používa sa na bezplatné privolanie záchranných zložiek v tiesni. V rámci Európskej únie funguje niekoľko tiesňových čísel, no 112 je jediné, ktorým možno privolať záchranné zložky (záchrannú zdravotnú službu, hasičov či políciu) kdekoľvek v EÚ. Žiaľ, aj 20 rokov po jeho založení, traja zo štyroch obyvateľov EÚ nevedia o dostupnosti takéhoto čísla v rámci celej Európy.
“112 je tu pre všetkých európskych občanov a je veľká škoda, ak o ňom niekto nevie. Spoločnými silami musíme dosiahnuť, aby bol každý európsky občan o tomto čísle informovaný.” povedal Emmanuel Paul, prezident bruselskej Nadácie 112, ktorá sa venuje propagácii tiesňového čísla 112.

Pri príležitosti európskeho dňa 112 a 20. výročia jeho vzniku európske štáty zorganizovali rôzne podujatia. Niektoré európske mestá mali v pláne na námestiach vytvoriť živý symbol čísla 112, iné motívmi čísla vyzdobili svoje významné pamiatky. Na Slovensku sa do osláv dňa 112 zapojili tri z ôsmich koordinačných stredísk integrovaného záchranného systému, ktoré pripravili pre deti z vybraných škôl bohatý program. Práve oni sú totiž častými užívateľmi tiesňového čísla 112, no nie vždy vedia, ako ho správne používať. Deti sa mohli dozvedieť viac o práci operátorov a fungovaní koordinačných stredísk. Najviac z nich, až 150, sa zišlo v Prešove, aby si prezreli koordinačné stredisko, videli, ako pracujú operátori a vyskúšali si poskytovanie prvej pomoci. V rámci programu boli pripravené aj ukážky záchranárskej techniky a niektorých činností záchranných zložiek. Deti zároveň dostali propagačné materiály s červeným európskym logom 112. Podobný scenár mali aj oslavy v ďalších dvoch krajských mestách, v Košiciach a Trenčíne. 

„Kľúčom k zlepšeniu kvality a dostupnosti tiesňového čísla 112 ako služby pre občanov je komunikácia s verejnosťou. Ak majú občania túto službu správne a plne využívať, potrebujú informácie o tom, na čo presne slúži, ako funguje a aké nové technické vymoženosti prináša. Keďže deti sú veľmi zraniteľnou skupinou, no zároveň aj veľmi učenlivou, chceme sa v komunikácii zamerať predovšetkým na ne.“ povedal Peter Majka, generálny riaditeľ sekcie integrovaného záchranného systému Ministerstva vnútra SR.

O Nadácii 112 Nadácia 112 vznikla na šírenie osvety o správnom používaní európskeho tiesňového čísla 112. Jej hlavným cieľom je pripravovať informačné kampane a materiály pre všetkých občanov EÚ a organizácie, ktorých poslaním je informovať a vzdelávať verejnosť o čísle 112. Nadácia úzko spolupracuje so 112 Emergency Services Staff Network (112 ESSN), najväčšou európskou sieťou záchranných zložiek a štátnych inštitúcii zameraných na zvyšovanie kvality služieb spojených s tiesňovým číslom 112. Viac informácií na: www.112day.eu a www.112foundation.eu .  

Na hornom obrázku živý symbol 112 v rámci osláv Dňa 112 na námestí v Bruseli.

01-V Trenčíne si mohli deti pozrieť, ako pracujú operátori na koordinančom stredisku IZS
02-Záchranári vysvetľovali, ako poskytnúť prvú pomoc
03-Na námestí sa pre divákov simulovalo niekoľko dramatických situácií
04-Takto vyzerá zásah pri vážnej dopravnej nehode
05-Hasenie horiaceho auta
05-Hasenie horiaceho auta
06-Ukážky práce hasičov a záchranárov pútali najväčšiu pozornosť divákov
07-Redaktorka spovedá deti v Košiciach
08-V rámci osláv Dňa 112 si bolo možné prezrieť vnútro sanitky a porozprávať sa so záchranármi
09
09
10-Na košickom koordinačnom stredisku IZS
11-Operátori pri práci
12-Záchranári v akcii
13-Na prácu hasičov a záchranárov v Prešove sa prišlo pozrieť asi 150 detí
14
14
15
15
16-Deti si mohli vyskúšať poskytnutie prvej pomoci pri rôznych druhoch poranení
1 | 2  »
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz