Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2020, utorok
 

Polícia skontrolovala 10.800 autobusov a nákladných vozidiel

21. 02. 2012

Napriek kalamitnej situácii na cestách polícia zistila 229 prekročení rýchlosti autobusov, či nákladných vozidiel. Polícia minulý týždeň (13.-19.2.2012) počas európskej dopravno-bezpečnostnej akcii skontrolovala 10.800 autobusov a nákladných vozidiel. Najviac skontrolovaných autobusov bolo slovenských (2.230). Kontrolami prešli aj autobusy evidované v Európskom hospodárskom priestore, ako aj v iných štátoch (464). Najviac kontrolovaných nákladných vozidiel bolo taktiež slovenských (5.117), kontrolám sa nevyhli ani nákladné vozidlá z iných krajín (2.989). Z dôvodu porušenia predpisov bola zakázaná ďalšia jazda jednému autobusu a 28 nákladným vozidlám.

Cieľom dopravno-bezpečnostných akcií je pozitívne ovplyvňovanie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Prvá tohoročná európska dopravno-bezpečnostná akcia TISPOLu bola zameraná najmä na kontrolu nákladných vozidiel, autobusov a dodržiavanie povinností ich vodičov. TISPOL je medzinárodná stavovská organizácia združujúca služby dopravnej polície európskych štátov.

U kontrolovaných autobusov boli zistené tri prípady porušenia pravidiel o používaní bezpečnostných systémov, všetky v Trnavskom kraji. V prípade nákladných vozidiel sme zistili 17 takýchto prípadov, najviac v Trenčianskom kraji (5). Vodiči autobusov nedodržali rýchlosť jazdy v 41 zistených prípadoch a vodiči nákladných vozidiel až v 188 prípadoch. Iné porušenia pravidiel cestnej premávky polícia zistila u 25 vodičov autobusov a u 194 vodičov nákladných vozidiel. Alkohol počas kontrol nebol zistený u žiadneho vodiča autobusu, ani nákladného vozidla. Porušenie predpisov o tachografe, dobe jazdy, prestávkach a odpočinku, polícia odhalila u štyroch vodičov autobusu a 53 vodičov nákladných vozidiel. Počas kontrol nemalo pri sebe predpísané doklady päť vodičov autobusu a 75 vodičov nákladných vozidiel. V rozpore s predpismi o technickom stave vozidla vrátane predpisov o rozmeroch bolo deväť autobusov a 126 nákladných vozidiel. Najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť prekročilo až 59 nákladných vozidiel a jedno vozidlo nemalo bezpečne uložený náklad.

Za účelom zvýšenia bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky polícia pripravuje dopravno-bezpečnostné akcie aj v budúcnosti, o ktorých budeme vopred informovať.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby