Európske záležitosti

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. január 2018, Utorok
 

Modernizácia integrovaného záchranného systému odštartuje v Prešove

10. 02. 2010

Modernizácia IZS, o ktorej vláda SR rozhodla v roku 2009, začína pilotným projektom zmien v koordinačnom stredisku 112 pre Prešovský kraj. Vyššiu efektívnosť zabezpečí centralizácia operačných stredísk Policajného zboru a Hasičského a záchranného zboru SR do spoločných priestorov a lepšie prepojenie informačných a komunikačných systémov. Okrem úspor sa - aj podľa skúseností z iných krajín - ukazuje ako kľúčová možnosť spoločného rozhodovania pri veľkých udalostiach operátormi všetkých zložiek na jednom mieste.

Štátny tajomník MV SR Jozef Buček

V rámci osláv Dňa 112  v stredu 10. februára 2010 splnomocnenec vlády SR pre integrovaný záchranný systém a štátny tajomník ministerstva vnútra SR Jozef Buček  ohlásil začiatok príprav pilotu modernizácie koordinačného strediska integrovaného záchranného systému v Prešove. Hlavným prínosom pilotu je centralizácia liniek tiesňového volania na jednom mieste.
Súčasné operačné strediská HaZZ a PZ SR budú presunuté do spoločných priestorov. To znamená, že hasičskí, policajní a zdravotnícki operátori budú pracovať v jednej dispečerskej sále. Pilot by mal byť nasadený do prevádzky do konca leta tohto roku.
„Týmto krokom sledujeme zlepšenie komunikácie a koordinácie medzi zložkami, čo v konečnom dôsledku prinesie rýchlejšie a pružnejšie poskytnutie pomoci v tiesni,“ vysvetlil Jozef Buček, splnomocnenec vlády pre integrovaný záchranný systém. V priestoroch budovy Obvodného úradu Prešov budú umiestnené operátorské pracoviská pre príjem volaní na všetky tiesňové linky základných záchranných zložiek. „Doteraz, aj keď boli prepojení telekomunikačne, fyzicky sa nachádzali na rozličných miestach. Pri koordinácii väčších udalostí, kde zasahuje viacero zložiek, je lepšie, ak sa nachádzajú fyzicky na tom istom pracovisku, pretože takto budú vedieť podstatne rýchlejšie vyhodnocovať informácie a lepšie riadiť vyslanie svojich zložiek,“ dodal.


Súčasťou pilotu je aj zdokonalenie už súčasne využívaného informačného systému, ktorý umožní všetkým základným zložkám automaticky a v reálnom čase využiť informácie poskytnuté volajúcim, čím sa významne ušetrí čas na vyslanie síl a prostriedkov.

Integráciou okresných operačných stredísk čísiel 150 a 158 dôjde k úsporám na komunikačnej a informačnej infraštruktúre, očakáva sa aj určité zníženie prevádzkových nákladov. Zároveň bude zvýšený pracovný komfort operátorov - na jedného pripadne približne 10 metrov štvorcových priestoru.

Projekt modernizácie koordinačného strediska nemení nič na možnosti využívať známe linky tiesňových volaní 112, 150, 155 aj 158. Všetky ostávajú v plnej prevádzke.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Minister

minister vnútra Robert Kaliňák

ROBERT KALIŇÁK
sa ministrom vnútra stal 4. apríla 2012.
» viac informácií 

Fotogalérie