MONEYVAL a FATF

MONEYVAL 

Výbor expertov na hodnotenie opatrení proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu je stálym monitorovacím orgánom Rady Európy povereným posudzovaním súladu s hlavnými medzinárodnými normami na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu a efektívnosti ich vykonávania, ako aj s úlohou vydávať odporúčania vnútroštátnym orgánom, pokiaľ ide o potrebné zlepšenia ich systémov. Prostredníctvom dynamického procesu vzájomných hodnotení a pravidelnej aktualizácie svojich hodnotení sa MONEYVAL zameriava na zlepšenie schopností vnútroštátnych orgánov účinnejšie bojovať proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Výbor bol založený v roku 1997 a od 1. januára 2011 má štatút nezávislého monitorovacieho mechanizmu v rámci Rady Európy, ktorý sa zodpovedá priamo Výboru ministrov. Vedúcim delegácie za Slovenskú republiku pri výbore MONEYVAL je zástupca finančnej spravodajskej jednotky Prezídia Policajného zboru.

MONEYVAL - Domovská stránka

Report on Fourth Assessment Visit (PDF, 2 MB) 

Správa expertnej skupiny MONEYVAL z 5. kola hodnotenia opatrení v boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu

Slovenská verzia (PDF, 4 MB) 

English version (PDF, 3 MB)

Prvá správa o pokroku MONEYVAL a opätovné prehodnotenie technického súladu

Slovenská verzia (PDF, 857 kB) 

English version (PDF, 575 kB)

Druhá správa o pokroku MONEYVAL a opätovné prehodnotenie technického súladu

Slovenská verzia (PDF, 1 MB)

English version (PDF, 677 kB)

Tretia správa o pokroku MONEYVAL a opätovné prehodnotenie technického súladu

Slovenská verzia (PDF, 846 kB)

English version (PDF, 813 kB)

FATF

The Financial Action Task Force (Finančná akčná skupina – ďalej len „FATF“) je medzivládnym orgánom založeným v roku 1989 ministrami členských štátov. Cieľom FATF je stanoviť normy a podporiť účinné vykonávanie právnych, regulačných a operačných opatrení na boj proti praniu špinavých peňazí, financovaniu terorizmu a iným súvisiacim hrozbám pre integritu medzinárodného finančného systému. FATF je preto "politickým orgánom", ktorý sa snaží vytvoriť potrebnú politickú vôľu na uskutočnenie národných legislatívnych a regulačných reforiem v týchto oblastiach. FATF vypracovala sériu odporúčaní, ktoré sú uznávané ako medzinárodná norma pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu a šíreniu zbraní hromadného ničenia. Vytvárajú základ pre koordinovanú reakciu na tieto ohrozenia integrity finančného systému a pomáhajú zabezpečiť rovnaké podmienky. Odporúčania FATF vydané v roku 1990 boli revidované v rokoch 1996, 2001, 2003 a naposledy v roku 2012, aby sa zabezpečila ich aktuálnosť, relevantnosť a všeobecné uplatňovanie. FATF monitoruje pokrok svojich členov pri zavádzaní potrebných opatrení, posudzuje metódy prania špinavých peňazí a financovania terorizmu a protiopatrenia a podporuje prijatie a implementáciu vhodných opatrení na celom svete. V spolupráci s ďalšími medzinárodnými zúčastnenými stranami sa FATF snaží identifikovať zraniteľné miesta na vnútroštátnej úrovni s cieľom chrániť medzinárodný finančný systém pred zneužitím. Rozhodovacím orgánom FATF je plenárne zhromaždenie, ktoré sa zvoláva trikrát za rok.

FATF má v súčasnosti 39 členov (37 jurisdikcií členských štátov a 2 regionálne organizácie, ktoré zastupujú väčšinu hlavných finančných centier vo všetkých častiach sveta). Zároveň má 9 pridružených členov a 23 pozorovateľských organizácií (okrem iného napr. OSN, Svetová banka, Interpol atď. ) a 2 pozorovateľské krajiny.

 

FATF - Domovská stránka

Verejné vyhlásenie FATF – Paríž, 22. februára 2019 (PDF, 379 kB)

Zlepšovanie globálneho dodržiavania opatrení v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu – pokračujúci proces –  22. február 2019 (PDF, 263 kB)

Public Statement - February 2019 (PDF, 180 kB)

Improving Global AML/CFT Compliance: On-going Process - 22 February 2019 (PDF, 180 kB)

INTERNATIONAL STANDARDS ON COMBATING MONEY LAUNDERING AND THE FINANCING OF TERRORISM & PROLIFERATION - June 2019 (PDF, 2 MB)

 

Risk Based Approach

Accounting Profession (PDF, 1 MB)

Legal Professionals (PDF, 2 MB)

Trust And Company Service Providers (PDF, 2 MB)

Virtual Assets And Virtual Asset Service Providers (PDF, 2 MB)

Terrorist Financing Risk Assessment Guidance (PDF, 4 MB)

RISK-BASED SUPERVISION (PDF, 5 MB)

(20.05.2025)