Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. január 2023, nedeľa
 

Výsledky tohtoročných majstrovstiev Slovenska policajných psov v klasickej kynológii

17. 09. 2012

pes-zasah

V treťom septembrovom týždni si zmerali sily družstvá i jednotlivci na 16. majstrovstvách Slovenska vo výkone policajných psov v klasickej kynológii v Malých Levároch. Každoročne opakujúcu sa prestížnu súťaž zorganizoval Odbor kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru pod vedením a prísnym dohľadom riaditeľa majstrovstiev pplk. Mgr. Branislava Diďáka a predsedu organizačného štábu plk. Mgr. Ing. Andreja Trenčanského.

Na objektívny priebeh súťaže dohliadali okrem troch rozhodcov zo Slovenska a dvoch rozhodcov z Českej republiky p. Miroslava Zábranského a p. Jána Vlčeka aj hlavný rozhodca npor. Marek Miženko. Od pondelka do štvrtka (10.9. až 13.9.2012) súťažilo deväť družstiev a 18 jednotlivcov.

Víťazný pohár v kategórii družstiev si vybojovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline, ktoré týmto obhájilo aj minuloročné prvé miesto pod vedením kpt. Bc Jozefa Hluzáka (npráp. Oto Calík so psom LASCO-m a npráp. Marián Boháčik s BOND-om).
Na druhom mieste sa umiestnilo družstvo Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove (npráp. Ivan Kušej so psom EZZO-m a práp. Martin Maliňák so XAVER-om).
Reprezentačné družstvo Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici sa umiestnilo na tretej priečke (npor. Matej Paulenka so psom PENZO-m a npráp. Richard Kosztúr s REX-om).
Štvrté až siedme miesto obsadili reprezentačné družstvá Krajských riaditeľstiev Policajného zboru v Košiciach, Trenčíne, Nitre, Trnave, ôsme miesto Riaditeľstvo hraničnej polície Sobrance úradu hraničnej a cudzineckej polície a deviate miesto Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Bratislave.

V kategórii jednotlivcov zvíťazil npráp. Oto Calík s LASCO-m z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline, ktorý súčasne získal pohár aj za druhé miesto v obranných prácach, pohár za druhé miesto v pachových prácach a pohár za druhé miesto v cvikoch poslušnosti. Súčasne bol vyhodnotený ako najúspešnejší služobný pes tohtoročných majstrovstiev Slovenska pochádzajúci zo strediska chovu služobných psov OKH P PZ v Moravskom Sv. Jáne, ktoré odchováva šteňatá pod chráneným názvom chovateľskej stanice Polícia - Slovakia.
Druhé miesto si vybojoval por. Peter Ambruž so služobným psom CONAN-om z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach a súčasne získal pohár aj za prvé miesto v pachových prácach a pohár za prvé miesto v cvikoch poslušnosti.
Na tretej priečke sa umiestnil práp. Martin Maliňák so psom XAVER-om z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove súčasne získal pohár za tretie miesto v pachových prácach.

Majstrovstvá Slovenska sú každoročne vrcholovou prezentáciou profesionálnej pripravenosti najlepších psovodov z jednotlivých krajských riaditeľstiev Policajného zboru. Cieľom súťaže bolo porovnať stav a úroveň výcviku služobných psov jednotlivých krajských riaditeľstiev Policajného zboru. Každodennú tvrdú drezúru policajných psovodov a ich verných priateľov bolo vidieť na celom priebehu súťaže i na konečných výsledkoch.

Psovodi si so svojimi psami zmerali sily v troch disciplínach. A to poslušnosť, obranné práce a pachové práce. Ostatným účastníkom súťaže i návštevníkom predviedli, ako pomáhajú a chránia pri plnení svojich služobných úloh disciplínami, ako je napríklad vyhľadávanie ukrytej osoby, eskortovanie zadržaného, stráženie pri prehliadke osoby, zadržanie páchateľa, ochrana policajta, likvidácia výtržností v miestnosti a vyhľadávanie vystrelených nábojníc.

Na kontrolný výkon služobných psov sa prišla pozrieť aj odborná verejnosť. „Už teraz sa tešíme na budúci ročník tejto prestížnej súťaže.“ zhodnotil úspešné podujatie zástupca riaditeľa Odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru pplk. Mgr. Branislav Diďák.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]