Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Európska komisia vydala správy o opatreniach členských štátov v boji proti obchodovaniu s ľuďmi

13. 12. 2016

Európska komisia dňa 2.12.2016 prijala dve správy o prevencii a boji proti obchodovaniu s ľuďmi a na ochranu obetí obchodovania s ľuďmi. Tieto správy reflektujú na požiadavku článku 23(1) a 23(2) Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2011/36/EÚ z  5. apríla 2011 o prevencii obchodovania s ľuďmi a boji proti nemu a o ochrane obetí obchodovania, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2002/629/SVV a ktorých cieľom je účinne presadzovať ciele smernice.

Predmetné správy hodnotia rozsah, v ktorom členské štáty prijali opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou a naznačujú, že aj napriek značnému úsiliu, ktoré členské štáty EÚ v tejto oblasti podnikli,  musia štáty zvýšiť svoje úsilie pri riešení problému obchodovania s ľuďmi. Stále však zostáva značný priestor na zlepšenie, najmä: osobitné opatrenia na ochranu detí, posúdenie detského veku, ochranu pred a aj v priebehu trestného konania, prístup k nevyhnutnej pomoci, odškodneniu, beztrestnosti, pomoc a podporu pre rodinného príslušníka detskej obete, rovnako ako aj prevencia.

Kompletná transpozícia smernice zo strany členských štátov, za ktorou nasleduje jej účinné vykonávanie, je zákonnou povinnosťou a je potrebná na zabezpečenie pokroku v celej EÚ. Komisia bude monitorovať implementáciu smernice a v prípade potreby prijme primerané opatrenia.

Zistenia vyplývajúce zo správy tiež ukazujú, že iba desať členských štátov EÚ má doteraz zavedenú trestnosť využívania služieb obetí obchodovania s ľuďmi. Komisia vo svojej správe zdôrazňuje, že odlišné právne prístupy v jednotlivých členských štátoch spôsobujú, že sa nedarí účinne znižovanie dopytu  po týchto službách. Komisia takisto posúdi opatrenia na riešenie tejto situácie.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy