Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. apríl 2024, streda
 

Pripomíname si Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi

16. 10. 2020

Dňa 18. októbra si každoročne pripomíname Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Pri tejto príležitosti riaditeľka Informačného centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Martina Pussová, poskytla mediálny výstup, v ktorom zdôraznila potrebu zvyšovať povedomie o fenoméne obchodovania s ľuďmi.

Ako uviedla, obchodovanie s ľuďmi sa bezprostredne týka aj Slovenskej republiky, pretože z dlhodobého hľadiska väčšina identifikovaných obetí obchodovania s ľuďmi v Slovenskej republike sú naši občania. Ide o ženy, mužov a čo je alarmujúce, v roku 2019 bola približne každá šiesta obeť dieťa. Posledné trendy ukazujú, že popri tradičnom sexuálnom vykorisťovaní najmä žien a dievčat narastá podiel pracovného vykorisťovanianúteného žobrania mužov a žien a vyskytujú sa aj prípady nútených sobášov žien a detí. Slovenská republika je tradične zdrojovou krajinou obetí, čiže obete sú vyvážané do zahraničia, avšak až tretina obetí je vykorisťovaná na Slovensku. Príčinami obchodovania s ľuďmi sú na jednej strane vysoké zisky páchateľov – obchodníkov a ľuďmi a na strane druhej nezamestnanosť a chudoba. Všeobecne možno povedať, že ak existuje dopyt po určitých službách, páchatelia prichádzajú s lákavou ponukou.

Každý, kto si myslí, že sa mohol stať obeťou obchodovania s ľuďmi alebo pozná vo svojom okolí kohokoľvek, kto sa obeťou mohol stať, môže kontaktovať políciu alebo Národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818.

Je potrebné pamätať na to, že pri prijímaní sprostredkovanej práce je vhodné, aby si záujemca o prácu ponuku dobre preveril. Môže tak urobiť napríklad prostredníctvom Národnej linky pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818 alebo kontaktovaním príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Prípadne odporúčame vyhľadávať ponuky práce na overených webových portáloch, akými je Internetový sprievodca trhom práce (www.istp.sk) alebo Európsky portál pre pracovnú mobilitu EURES (www.eures.europa.eu).

Pani riaditeľka Pussová upozornila aj na to, že z vyhodnotených údajov právoplatných rozsudkov páchateľov obchodovania s ľuďmi v Slovenskej republike vyplýva stále vysoký podiel (takmer 70 %) ukladaných podmienečných trestov páchateľom obchodovania s ľuďmi.

Celý rozhovor si môžete pozrieť tu.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy