Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ na stretnutí platformy národných spravodajcov v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi

23. 12. 2016

V dňoch 5.-6. decembra 2016 sa v Bruseli konalo stretnutie pravidelného pracovného výboru Európskej komisie - Neformálnej siete národných spravodajcov alebo obdobného mechanizmu (NREM) pre oblasť boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Medzi úlohy týchto mechanizmov patria vykonávanie posúdenia trendov obchodovania s ľuďmi, meranie výsledkov dosiahnutých prostredníctvom opatrení proti obchodovaniu s ľuďmi vrátane zhromažďovania štatistických údajov v úzkej spolupráci s príslušnými organizáciami občianskej spoločnosti činnými v tejto oblasti a podávanie správ. Za Slovenskú republiku sa na predmetnom stretnutí aktívne zúčastnili zástupcovia Informačného centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (IC MV SR), keďže plní úlohy národného spravodajcu alebo obdobného mechanizmu.

IC MV SR prvý deň stretnutia viedlo celé rokovanie a v rámci programu presadzovalo v rámci predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ tému transnárodného referenčného mechanizmu. Túto tému podporila aj Európska komisia a Medzinárodná organizácia pre migráciu Francúzsko vstupom o projekte (TACT), ktorý v tejto oblasti vypracovala.

Rokovanie svojím príhovorom otvorila Myria Vassiliadou z pozície Európskeho koordinátora pre oblasť boja proti obchodovaniu s ľuďmi a Martina Pussová ako riaditeľka IC MV SR. „V mene Slovenskej republiky sa chcem poďakovať Európskej komisii a osobitne európskej koordinátorke a jej spolupracovníkom za organizáciu stretnutia národných spravodajcov a za možnosť presadzovať a diskutovať na tomto stretnutí na tému transnárodného referenčného mechanizmu a výmeny informácií v jednotlivých štádiách tohto procesu. Túto tému považujeme za dôležitú, ak sa majú efektívne aplikovať ustanovenia transponovanej smernice 2011/36/EÚ o prevencii obchodovania s ľuďmi a boji proti nemu a o ochrane obetí obchodovania z hľadiska jej zamerania na obeť ako centrum nášho záujmu,“ uviedla riaditeľka. „Ako národný spravodajca, ktorý v praxi na dennodennej báze rieši problémy, ktoré sa objavujú pri zabezpečovaní práv a potrieb obetí obchodovania s ľuďmi, si uvedomujeme dôležitosť dobre nastavených politík, ktoré musia fungovať aj v praxi. Príbehy obetí, ktorým sa snažíme v spolupráci s mimovládnym sektorom pomôcť a reintegrovať ich, nás presviedčajú o tom, že prvoradá musí byť obeť. Za každou z nich vidíme človeka a jeho neľahký osud. Okrem poskytovanej pomoci je veľmi dôležitou súčasťou boja proti obchodovaniu je aj prevencia. A ak sa nám podarí zachrániť aspoň jednu osobu pred zobchodovaním, tieto naše spoločné snahy majú zmysel.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy