Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. júl 2024, streda
 

Svetový deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi

30. 07. 2020

30. júl je Svetovým dňom boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Pri tejto príležitosti dnes poprední predstavitelia OBSE (Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe) vydali správu, v ktorej zdôraznili potrebu zdvojnásobiť úsilie v boji proti obchodovaniu s ľuďmi, najmä v súvislosti s výzvami, ktoré predstavuje pandémia COVID-19.

Tento rok je významný aj v tom, že v roku 2020 je 20. výročie tzv. Palermského protokolu, prvého medzinárodného nástroja, ktorý stanovil rámec na prevenciu, potláčanie a trestanie obchodovania s ľuďmi. Pri tejto príležitosti predstavitelia OBSE uviedli, že obchodovanie s ľuďmi je stále všadeprítomné.

Obchodovanie s ľuďmi zostáva dodnes pohromou a vážnym problémom bezpečnosti našich občanov, bezpečnosti našich spoločností a právneho štátu v našich krajinách. Máme spoločnú zodpovednosť, najmä v obdobiach krízy, ako je táto, za obnovenie a zintenzívnenie nášho úsilia v boji proti vykorisťovaniu ľudí obchodníkmi s ľuďmi, “uviedol predseda stálej rady Igli Hasani. „Prijatie zákona nestačí. Silné a cielené budovanie kapacít, odborná príprava a riadne financovanie orgánov činných v trestnom konaní, prokurátorov a sudcov je rozhodujúce pre umožnenie tvrdších krokov proti tomuto ohavnému zločinu a pre výkon spravodlivosti. “

Po prijatí protokolu z Palerma OBSE prijala svoje vlastné komplexné záväzky v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi a premietla prevratné princípy a ustanovenia Palermského protokolu do činnosti na regionálnej úrovni. Za dvadsať rokov sa toho veľa dosiahlo. Väčšina zúčastnených štátov OBSE má v súčasnosti právne predpisy a vnútroštátne politiky navrhnuté v súlade s ustanoveniami týchto medzinárodných nástrojov. Okrem toho medzinárodné spoločenstvo a národné vlády vyvinuli silné odborné znalosti a kapacity a medzinárodné, ako OBSE, slúžia ako platformy na zdieľanie týchto praktík a skúseností. Je však potrebné urobiť viac.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy