Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Hasiči a záchranári

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. apríl 2024, piatok
 

Ochrana úrody pred požiarmi

tlačové správy  |  cvičenia  |  hasičský šport
27. 07. 2021

V letnom období sa v najväčšej miere zhodnocuje práca pestovateľov poľnohospodárskych plodín a rozhoduje sa o úspešnosti vynaloženej práce.

Jedným z faktorov, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje výsledky práce poľnohospodárov je aj vznik požiarov, či už pri dozrievaní úrody, zbere úrody, pozberových prácach alebo pri jej uskladňovaní. Najčastejšími príčinami týchto požiarov je spaľovanie slamy na riadkoch a plošné vypaľovanie strnísk, resp. suchých porastov.

V roku 2020 bolo na území Trenčianskeho kraja v období poľnohospodárskych prác zaznamenaných celkovo 38 požiarov. Z tohto počtu bolo 8 požiarov trávnatého porastu a úhoru, zhodne 8-krát horela lúka a 5-krát išlo o požiar slamy na riadkoch. Ostatné prípady boli požiare stohov slamy, záhrad, poľných ciest a iných poľnohospodárskych plôch a produktov.

Príčinou vzniku požiarov bola predovšetkým neodborná manipulácia s otvoreným ohňom, avšak zvýšený počet požiarov sa pripisuje aj zakladaniu ohňov v prírode, resp. vypaľovaniu trávy a suchých porastov.

 

Poľnohospodári, dbajte najmä na tieto opatrenia a zabezpečte:

- prednostný zber dozretých obilnín najmä pri železničných tratiach, pozemných komunikáciách a skládkach odpadov,

- odsunutie pokoseného obilia alebo slamy pri železničných tratiach do vzdialenosti najmenej 30 metrov od krajnej koľaje, medzi koľajami a uloženým obilím alebo slamou okrem plodín s podsevom vytvorte ochranný pás široký najmenej 10 metrov vo vzdialenosti 20 metrov od krajnej koľaje; pás skyprite a zbavte ľahko zápalných látok,

- pri kombajnovom zbere obilnín na ploche väčšej ako 10 ha mobilnú akcieschopnú cisternu s vodou a traktor s pluhom, ktoré možno okamžite použiť,

- techniku na zber a stohovanie lapačmi iskier, najmenej jedným prenosným hasiacim prístrojom vhodného typu a pri stohovaní zabezpečte na okamžité použitie zásobu vody najmenej 500 litrov,

- dostatočným množstvom hasiacich prostriedkov aj priestory na spracovanie a skladovanie obilnín a objemových krmovín,

- dodržiavanie zákazu fajčenia,

- aby sa udržiavali výrobné zariadenia a stroje na zber a spracovanie obilnín a objemových krmovín v určenom technickom stave, odstraňujte z nich a z priestorov, kde sú umiestnené, nánosy organického prachu, ak presiahnu hrúbku, po ktorej sa môže šíriť požiar.

 

Ochrana úrody pred požiarmi sa týka všetkých občanov a preto by sme mali byť v tomto období mimoriadne ostražití a opatrní.

Len dôsledné dodržiavanie protipožiarnych opatrení, ako aj zvýšená opatrnosť môžu znížiť riziko vzniku požiarov súvisiacich so zberom, spracovaním a uskladnením obilnín a krmovín.

Ak nie je vo vašich silách požiar uhasiť, okamžite privolajte pomoc prostredníctvom liniek tiesňového volania 150 alebo 112.

 

Zdroj: HaZZ

Foto: HaZZ - ilustračné

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy