Štátny tajomník Michal Kaliňák: Reforma volieb nie je hrozba, ale šanca

13. 05. 2025

Vytvárame priestor na odborný dialóg o tom, ako zlepšiť volebný systém na Slovensku. Štátny tajomník ministerstva vnútra Michal Kaliňák dnes rokoval s predsedom Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduardom Burdom. Hlavnou témou boli aktivity rezortu vnútra v oblasti zmien vo volebnej legislatíve aj v rámci zákonov upravujúcich činnosť a financovanie politických strán.

„Demokraciu umocňujú jasné volebné pravidlá, ktoré vytvárajú pre kandidátov a politické strany rovnakú štartovaciu čiaru a pre ľudí sú čo najviac zrozumiteľné. Prax však odkrýva nedostatky a porovnávanie našich parametrov s tými, ktoré sú zaužívané v iných krajinách, neustále vytvárajú priestor na vylepšenie a užitočné zmeny,” uviedol po rokovaní štátny tajomník Michal Kaliňák. 

Na rokovaní štátny tajomník informoval o aktivitách rezortu vnútra v rámci pripravovanej novely zákona, ktorá upraví činnosť a financovanie politických strán. Témou boli tiež možné zmeny v organizácii volieb – najmä oddelenie termínov volieb do orgánov samosprávy obcí od volieb do samosprávnych krajov či diskusia o aktivitách súvisiacich so zrušením jedného volebného obvodu pre parlamentné voľby a alternatíve vytvorenia viacerých volebných obvodov.

Výsledkom dnešného rokovania je dohoda na ďalšej spolupráci formou pravidelných pracovných stretnutí a participácie na odborných diskusiách k témam politických strán aj jednotlivým typom volieb.

„Každá zmena vo volebnej legislatíve musí stáť na odbornosti, dialógu a dôslednom vyhodnotení jej dopadov. Volebný proces musí byť nielen spravodlivý, ale aj predvídateľný a dôveryhodný pre voličov aj samotných kandidátov. Aj preto vítam pravidelnú komunikáciu s rezortom vnútra a spoločné hľadanie riešení v tejto oblasti,“ povedal predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda.

„Reforma volieb nie je hrozba, ale šanca vytvoriť férovejšie pravidlá, ktoré reflektujú potreby dnešnej spoločnosti. Ak chceme, aby ľudia dôverovali demokracii, musia rozumieť systému, v ktorom rozhodujú. A ten systém musí byť zrozumiteľný a moderný. Preto vytvárame priestor na odborný dialóg o tom, ako zlepšiť volebný systém a zvýšiť dôveru verejnosti vo voľby. Veľmi dôležité je pravidelné zapájanie štátnej volebnej komisie do diskusií a zdieľanie jej skúseností a poznatkov z aplikačnej praxe,“ uzavrel Michal Kaliňák.