Preukazy odbornej spôsobilosti vydáva Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, konkrétne úrad súkromných bezpečnostných služieb Prezídia Policajného zboru.
Najčastejšie kladené otázky
Na skúšku odbornej spôsobilosti pre získanie príslušného typu preukazu odbornej spôsobilosti sa môžete prihlásiť len prostredníctvom fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorej bola Minivsterstvom vnútra Slovenskej republiky udelená akreditácia na vykonávanie odbornej prípravy (ďalej len "akreditovaná osoba"). Zoznam akreditovaných osôb, ktoré sú držiteľmi akreditácie na vykonávanie odbornej prípravy na skúšku.
Žiadosť o udelenie licencie na prevádzkovanie bezpečnostnej služby sa v zmysle § 26 ods. 1 zákona o súkromnej bezpečnosti podáva osobne príslušnému krajskému riaditeľstvu Policajného zboru. Fyzická osoba alebo zástupca právnickej osoby pri podaní žiadosti o udelenie licencie na prevádzkovanie bezpečnostnej služby preukáže svoju totožnosť občianskym preukazom alebo iným dokladom preukazujúcim totožnosť. Žiadosť o udelenie licencie na prevádzkovanie technickej služby sa podáva krajskému riaditeľstvu Policajného zboru alebo na jednotnom kontaktnom mieste podľa osobitného predpisu a to buď osobne, poštovou prepravou alebo elektronickými prostriedkami.
Tlačivo na udelenie licencie môžete získať priamo na krajskom riaditeľstve Policajného zboru, konkrétne na oddelení súkromných bezpečnostných služieb, alebo si ho môžete stiahnuť tu (XLS, 90 kB).
O udelenie licencie je potrebné žiadať na príslušnom krajskom riaditeľstve Policajného zboru. Adresy a kontakty nájdete v odkaze "Kontakty".
Akreditáciu na vykonávanie odbornej prípravy na skúšku odbornej spôsobilosti udeľuje v zmysle § 80 ods. 1 zákona o súkromnej bezpečnosti Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.
Skúška odbornej spôsobilosti je inštitút zákona o súkromnej bezpečnosti, na základe ktorého môžete získať preukaz odbornej spôsobilosti. Skúška odbornej spôsobilosti typu S je pre osoby poverené výkonom fyzickej ochrany a pátrania. Skúška typu P je pre osoby poverené výkonom fyzickej ochrany, pátrania, odbornej prípravy a poradenstva a pre prevádzkovateľov. Skúška typu CIT je pre osoby poverené cezhraničnou profesionálnou prepravou eurovej hotovosti cestnou dopravou, výkonom fyzickej ochrany, výkonom pátrania, výkonom odbornej prípravy a poradenstva a pre prevádzkovateľov.
Prípad odcudzenia preukazu odbornej spôsobilosti je potrebné oznámiť miestne príslušnému obvodnému oddeleniu Policajného zboru, ktoré vydá na základe prijatého oznámenia potvrdenie o oznámení skutku alebo zápisnicu o podaní oznámenia. Podľa § 20a ods. 2 zákona o súkromnej bezpečnosti, ak preukaz stratil platnosť odcudzením, vydá Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky nový preukaz na základe písomnej žiadosti držiteľa neplatného preukazu a po preukázaní dôvodov na jeho vydanie s platnosťou podľa preukazu, za ktorý sa nový preukaz vydáva.
Žiadosť o vydanie preukazu odbornej spôsobilosti je potrebné zaslať na adresu:
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky
Prezídium Policajného zboru
úrad súkromných bezpečnostných služieb
Pribinova 2
812 72 Bratislava 1.
Žiadosť o vydanie preukazu odbornej spôsobilosti je možné podať aj osobne na adrese:
Úrad SBS - Prezídium Policajného zboru
Sibírska 26
Bratislava
Prílohy žiadosti:
- potvrdenie o oznámení skutku, resp. zápisnica o podaní oznámenia,
- správny poplatok 25 EUR.
Žiadosť je možné zaslať aj elektronickými prostriedkami. V takomto prípade stačí zaslať len žiadosť uvedenú v odkaze "Tlačivá na stiahnutie". Pri podaní žiadosti elektronickými prostriedkami sa platí správny poplatok znížený o 50 %, t.j. 12,50 EUR.
Vzor žiadosti o vydanie preukazu odbornej spôsobilosti v pripade jeho odcudzenia je možné stiahnuť v odkaze "Tlačivá na stiahnutie".
Ak platnosť preukazu odbornej spôsobilosti zanikla stratou podľa § 20a ods. 1 písm. b) zákona o súkromnej bezpečnosti, vydá ministerstvo nový preukaz na základe písomnej žiadosti držiteľa neplatného preukazu a po preukázaní dôvodov na jeho vydanie s platnosťou podľa preukazu, za ktorý sa nový preukaz vydáva.
Žiadosť o vydanie preukazu odbornej spôsobilosti je potrebné zaslať na adresu:
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky
Prezídium Policajného zboru
Úrad súkromných bezpečnostných služieb
Pribinova 2
812 72 Bratislava 1.
Žiadosť je možno podať aj osobne na úrade súkromných bezpečnostných služieb Prezidia Policajného zboru
Sibírska 26
Bratislava
Prílohy žiadosti:
- čestné vyhlásenie o strate (čestné vyhlásenie podávané podľa zákona o súkromnej bezpečnosti musí byť vlastnoručne podpísané pred správnym orgánom osobou, ktorá ho podáva, alebo osvedčené notárom či iným príslušným orgánom),
- správny poplatok (správny poplatok za vydanie preukazu odbornej spôsobilosti je 25 EUR.
Žiadosť je možné zaslať aj elektronickými prostriedkami. V takomto prípade stačí zaslať len žiadosť uvedenú v odkaze "Tlačivá na stiahnutie". Pri podaní žiadosti elektronickými prostriedkami sa platí správny poplatok znížený o 50 %, t.j. 12,50 EUR.
Vzor žiadosti o vydanie preukazu odbornej spôsobilosti v prípade jeho straty si môžete stiahnuť v odkaze "Tlačivá na stiahnutie".
Podľa § 7 ods. 1 zákona č. 473/2005 Z. z. o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o súkromnej bezpečnosti) technickou službou je vývoj, výroba, predaj, projektovanie, montáž, údržba, revízia a oprava zabezpečovacích systémov alebo poplachových systémov a systémov a zariadení umožňujúcich sledovanie pohybu a konania osoby v chránenom objekte, na chránenom mieste alebo v ich okolí.
Poplachový systém je definovaný v § 8 písm. h) ako sústava elektrických, elektronických, mechanických alebo iných súčiastok tvoriacich predmet pevne zabudovaný na chránenom objekte alebo na chránenom mieste, alebo v chránenom objekte, ktorý po neoprávnenom zásahu na chránenom objekte alebo na chránenom mieste alebo po neoprávnenom zásahu do chráneného objektu alebo do chráneného miesta vyvolá svetelný, zvukový alebo iný signál.
Auto-alarmy svojou podstatou spadajú do definície poplachového systému preto možno konštatovať, že montáž auto-alarmov je technickou službou v zmysle § 7 ods. 1 zákona o súkromnej bezpečnosti. Podľa § 68 ods. 1 zákona o súkromnej bezpečnosti technickú službu možno prevádzkovať na základe licencie na prevádzkovanie technickej služby. O udelení licencie na prevádzkovanie technickej služby rozhoduje krajské riaditeľstvo na základe žiadosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby.
Podľa § 80 ods. 2 zákona č. 473/2005 Z. z. o súkromnej bezpečnosti vykonáva akreditovaná osoba odbornú prípravu v školiacom zariadení. Akreditované osoby teda musia vykonávať odbornú prípravu len v školiacom zariadení.
Nie. V zmysle ustanovenia § 19 ods. 6 zákona č. 473/2005 Z. z. o súkromnej bezpečnosti osobu po absolvovaní odbornej prípravy prihlasuje na skúšku podľa typu skúšky osoba akreditovaná ministerstvom na vykonávanie odbornej prípravy. Uchádzač musí vykonať skúšku najneskôr do šiestich mesiacov od skončenia odbornej prípravy.
Podľa § 48 ods. 1 písm. f) zákona č. 473/2005 Z. z. o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o súkromnej bezpečnosti) fyzickú ochranu alebo pátranie v rámci činnosti bezpečnostnej služby môže vykonávať len osoba, ktorá je držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti podľa § 20, teda preukazu typu S alebo typu P.
Podľa § 21 ods. 1 zákona o súkromnej bezpečnosti odborná spôsobilosť alebo jej časť získaná v členskom štáte Európskej únie, v inom zmluvnom štáte dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo v Švajčiarskej konfederácii sa uzná ako odborná spôsobilosť získaná podľa tohto zákona, ak žiadateľ doloží doklady o získaní odbornej spôsobilosti zodpovedajúce dokladom podľa tohto zákona a ich preklad do štátneho jazyka vyhotovený prekladateľom alebo tlmočníkom podľa osobitného predpisu.
Podľa § 21 ods. 2 zákona o súkromnej bezpečnosti ak sa porovnaním dokladov predložených podľa odseku 1 preukáže rozdiel v odbornej spôsobilosti vyžadovanej podľa tohto zákona a odbornej spôsobilosti, ktorú má osoba, umožní sa osobe získať odbornú spôsobilosť alebo jej časť podľa § 17 až 20. O neuznaní odbornej spôsobilosti alebo jej časti získanej v členskom štáte Európskej únie, v inom zmluvnom štáte dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo v Švajčiarskej konfederácii vydá ministerstvo rozhodnutie.
Z uvedenej dikcie zákona o súkromnej bezpečnosti jednoznačne vyplýva, že posúdenie a uznanie odbornej spôsobilosti získanej vo Veľkej Británii je možné len v zmysle postupu upraveného v § 21 zákona o súkromnej bezpečnosti. Bez uznania odbornej spôsobilosti nie je možné vykonávať fyzickú ochranu alebo pátranie v zmysle zákona o súkromnej bezpečnosti len na základe licencie na prácu v strážnej službe vydanej „Security Industry Authority“ vo Veľkej Británii.
V zmysle § 21 ods. 3 zákona o súkromnej bezpečnosti orgánom na uznávanie odbornej spôsobilosti získanej v členskom štáte Európskej únie, v inom zmluvnom štáte dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo v Švajčiarskej konfederácii je Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.