Národný projekt

logo

Národný projekt: „Zvýšenie odolnosti mäkkých cieľov prostredníctvom posilňovania odborných kapacít a služiebprevencie kriminality v Slovenskej republike" schválený 2.10.2024 komisiou pri monitorovacom výbore pre Program Slovensko 20212027 pre Cieľ 4 (Sociálnejšia a inkluzívnejšia Európa vykonávajúca Európsky pilier sociálnych práv) Politiky súdržnosti EÚ

Informácia oschválenom zámere národného projektu je dostupná na https://eurofondy.gov.sk/programslovensko/monitorovaci vybor/schvalene zamery/.

Žiadateľ: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Finančná alokácia NP: 6 739 097 EUR

Začiatok realizácie NP: 4/2025 

Hlavný cieľ NP: Zlepšenie kvality a dostupnosti služieb prevencie kriminality s dôrazom na zvyšovanie bezpečnosti

Popis projektu: Hlavným cieľom projektu je zlepšenie kvality a dostupnosti služieb prevencie kriminality s dôrazom na zvyšovanie bezpečnosti.

Projekt je realizovaný formou jednej aktivity „Posilnenie systému podpory a ochrany znevýhodnených skupín a podpora profesionalizácie výkonu odborných činností v oblasti prevencie kriminality“ rozčlenenej do troch podaktivít, ktoré sú rozdelené s ohľadom na riešenú tému. Navrhované aktivity v projekte priamo prispievajú k plneniu akcie „Prevencia a eliminácia násilia, individualizované poradenské služby pre obete násilia, vrátane anonymizovanej podpory prostredníctvom IKT“ v rámci špecifického cieľa ESO4.8.

Prvá podaktivita “Podpora bezpečného prostredia prostredníctvom rozšírenia činnosti informačných kancelárií” zabezpečí lepší prístup znevýhodnených (cieľových) skupín k podpore a službám v nových lokalitách.

Druhá podaktivita “Poskytovanie podpory pre výkon činností v oblasti prevencie kriminality prostredníctvom systematického a vedecky podloženého prístupu” sa zameriava na identifikáciu rizikových oblastí a vytváranie preventívnych opatrení na ochranu znevýhodnených skupín.

Tretia podaktivita “Realizácia osvetovej činnosti v súlade s potrebami praxe z oblasti prevencie kriminality” prispeje k systematickému napĺňaniu osvetovej činnosti a zvyšovaniu povedomia a zručností v oblasti prevencie kriminality, čím podporí aktívnu účasť zapojených osôb.

Jednotlivé podaktivity a postupy v ich realizácii sú navrhnuté tak, aby napomáhali rovnosti príležitostí, nediskriminácii a aktívnemu začleneniu znevýhodnených skupín do spoločnosti.

V súlade s Programom Slovensko budú do projektu zahrnuté nasledovné cieľové skupiny: FO v nepriaznivej sociálnej situácii ako prijímatelia sociálnych služieb; klienti komunitných centier; deti s rizikovým alebo neštandardným vývinom; osoby zažívajúce násilie, ako FO, ktorým bolo alebo malo byť trestným činom ublížené na zdraví; široká verejnosť v rámci informačných a mediálnych kampaní; štátni príslušníci tretích krajín, vrátane migrantov; zamestnanci v oblasti sociálneho začlenenia ako zamestnanci vykonávajúci politiky a opatrenia v oblasti prevencie diskriminácie a/alebo sociálneho začlenenia vo verejnom záujme.

Národný projekt má celonárodný dosah a účinnosť, realizovaný bude v rámci celého územia Slovenskej republiky s posilneným pôsobením vo všetkých krajských mestách.

Projekt nadväzuje na úspešne realizovaný Národný projekt "Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete”, ktorý Ministerstvo vnútra SR realizovalo v období rokov 2015 až 2023. Vďaka projektu sa na Slovensku podarilo vybudovať a etablovať sieť informačných kancelárií pre obete v šestnástich okresoch, s vytvorenými personálnymi kapacitami v počte 24 pracovníkov. Projekt nadviaže na existujúcu štruktúru siete informačných kancelárií pre obete trestných činov po materiálnej, technickej a personálnej stránke a súčasne posilní a rozšíri rozsah poskytovaných služieb. Úspešnou implementáciou predchádzajúceho projektu vzniklo šestnásť pracovísk, po dve v každom kraji – jedno v krajskom meste a druhé v lokalite so štatisticky (policajná štatistika) najvyššou mierou kriminality v danom kraji, ktoré sú materiálovo a technicky vybavené, s históriou spolupráce a úspešnými aktivitami v jednotlivých regiónoch Slovenska. Pri realizácii národného projektu sa plánuje využiť získané dáta zo sieťovaní a iných pracovných stretnutí a realizovaných osvetových činností pre prvotné adresné nastavenie najviac ohrozených lokalít a zároveň budovať na dobrej úrovni spolupráce s lokálnymi aktérmi, ktorí sa zaoberajú témou prevencie a eliminácie násilia a nastavovania opatrení pre najzraniteľnejšie skupiny. 

Cieľom projektu je zvyšovanie kvality a zlepšenie dostupnosti služieb prevencie kriminality s dôrazom na zvyšovanie bezpečnosti. Projekt sa zameriava na integráciu a koordináciu nadrezortných prístupov, prostredníctvom spolupráce s existujúcimi mechanizmami nadrezortných platforiem ako Radou vlády SR pre prevenciu kriminality a expertnými skupinami v nadväznosti na Stratégiu prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti do roku 2028. Zámerom je posilniť schopnosti komunít, inštitúcií a jednotlivcov v identifikovaní a riešení potenciálnych hrozieb vrátane radikalizácie a extrémizmu.

Cieľové skupiny: Cieľové skupiny projektu tvoria široké spektrum zraniteľných skupín, ktoré čelia rôznym formám rizík a sociálnych výziev. Tieto skupiny spája potreba špecifickej podpory a ochrany, aby sa zabezpečila ich bezpečnosť, zdravie a integrácia do spoločnosti. Spoločnou črtou je ich zvýšená zraniteľnosť voči kriminalite, násiliu a sociálnemu vylúčeniu, čo vyžaduje koordinovaný a cielený prístup v oblasti prevencie a podpory.

V súlade s Programom Slovensko budú do projektu zahrnuté nasledovné cieľové skupiny:

• FO v nepriaznivej sociálnej situácii ako prijímatelia sociálnych služieb;

• klienti komunitných centier;

• deti s rizikovým alebo neštandardným vývinom;

• osoby zažívajúce násilie, ako FO, ktorým bolo alebo malo byť trestným činom ublížené na zdraví;

• široká verejnosť v rámci informačných a mediálnych kampaní;

• štátni príslušníci tretích krajín, vrátane migrantov;

• zamestnanci v oblasti sociálneho začlenenia ako zamestnanci vykonávajúci politiky a opatrenia v oblasti prevencie diskriminácie a/alebo sociálneho začlenenia vo verejnom záujme.

Zámer a podklady projektu pre Program Slovensko 2021 až 2027: Zvysenie-odolnosti-makkych-cielov.pdf