Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. február 2024, piatok
 

Na elektronickom trhovisku sa začalo obchodovať

16. 09. 2014

eks-logo

Od 16. septembra 2014 je možné na elektronickom trhovisku /Elektronický kontraktačný systém - EKS/rozbehnúť obchody, k realizácii ktorých príde už na ďalší týždeň. Ako na dnešnej tlačovej konferencii priblížila poradkyňa ministra vnútra pre verejné obstarávanie Tatiana Behrová, v systéme Elektronického trhoviska je registrovaných 457 objednávateľov a 444 dodávateľov, čo je dostatočný počet na začatie prvých obchodov.


"Spustenie elektronického trhoviska je bezprecedentný krok v boji s korupciou vo verejnom obstarávaní. Obchodovanie v priamom prenose na webe absolútne znižuje možnosť akokoľvek manipulovať s obchodmi, akokoľvek ich vopred dohovárať, všetky informácie o danom obchode sú prístupné širokej verejnosti v priamom prenose," opísala Behrová.
Ľudia tak môžu sledovať, ako verejný obstarávateľ uzatvára obchod. Pokiaľ v súčasnosti trvá 43 dní, po novom bude iba tri. "Ide o 1400-percentné zrýchlenie procesu obstarávania, čo je absolútna rarita," podčiarkla.

Účastníci tlačovej konferencie

Na elektronickom trhovisku bude povinne nakupovať štát, obec, vyšší územný celok, ako aj organizácie, ktoré sú nimi zriadené, či majetkovo prepojené, ak hodnota tovaru, služieb, či stavebných prác presahuje 1000 eur a dosahuje 134.000 eur v prípade štátu, respektíve 207.000 eur v prípade ostatných obstarávateľov. Pri stavebných prácach predstavuje horný finančný limit 5.186.000 eur.
Podľa Behrovej si ale dodávatelia musia svoje ponuky dobre rozmyslieť, pretože nečestní obchodníci sa dostanú na trhoviskový "blacklist". Stane sa tak v prípade, ak nesplnia zmluvu minimálne trikrát v minimálne dvoch odberateľských prípadoch. "Z hľadiska odberateľa tak existuje bezsankčný dôvod odstúpenia od zmluvy," uviedla.
Na to, aby sa tieto informácie dostali k potenciálnym dodávateľom z regiónu, vznikli kontaktné miesta. V nich pôsobia ľudia vyškolení certifikovanými školiteľmi, ktorí im poradia s prihlásením a registráciou do Elektronického trhoviska. "Kontaktné miesta vznikli na 62 okresných úradoch, deviatich klientskych centrách," priblížila riaditeľka Odboru verejného obstarávania ministerstva vnútra Daša Paláková. Prístupné budú každý utorok od 8. do 14. hodiny.

Účastníci tlačovej konferencie

V tejto súvislosti ukončila minulý týždeň Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) školenie základného balíka 21 školiteľov. "Tí sú opravení školiť ďalších a touto reťazovou metódou by sme mali dosiahnuť to, že o Elektronickom trhovisku budú na kontaktných miestach vyškolení ľudia informovať dodávateľov aj objednávateľov naozaj kvalitne," dodal generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník.
Z hľadiska doterajšej komunikácie označil celý proces za úspešný. "Aj keď to najdôležitejšie nás čaká v nasledujúcich mesiacoch, aby sa celý systém rozbehol na dennej báze a aby sa na ňom začalo denne obchodovať," poznamenal.

Elektronické trhovisko je prvý nástroj projektu Elektronického kontraktačného systému (EKS), ktorý spustilo ministerstvo vnútra.
EKS má okrem neho aj ďalšie dva nástroje. Ide o Dynamický nákupný systém, ktorý má zabezpečiť, aby sa do verejných súťaží mohlo zapojiť čo najviac dodávateľov. Tretím nástrojom je Elektronická podpora procesov, teda poskytovanie informácií, vysvetľovanie či publikovanie dobrej praxe. Dodávateľom EKS pre ministerstvo vnútra je konzorcium Anasoft, Slovak Telekom (ST) a Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR).

Zdroj: TASR

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy