Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. jún 2024, štvrtok
 

Neziskové organizácie pomohli s elektronickým trhoviskom

11. 12. 2014

eks-logo

Elektronické trhovisko /Elektronický kontraktačný systém/ vo svojej testovacej prevádzke uzavrelo 138 obchodov v celkovej hodnote 929 114,22 Eur.  Už prvé obchody ukázali veľký potenciál trhoviska. Trhovisko pri nich dosiahlo úsporu 250 034,46 €, čo je viac ako 20 percent z prvej ceny, ktorú zadali dodávatelia ako prvú pri obchode.

S cieľom naštartovať a podporiť obchody na elektronickom trhovisku, uzavrelo ministerstvo vnútra SR v mesiacoch október a november 2014 zmluvy s neziskovými organizáciami Health Policy Institute a Transparency International Slovensko.  Obe mimovládne organizácie prispeli svojimi odbornými znalosťami do knižnice opisných formulárov. Pripravili celkom 99 vzorových opisov. Health Policy Institute sa pri príprave vzorových opisov zamerala na zdravotnícky materiál a služby spojené so zdravotníctvom. Spoločnosť Transparency International Slovensko pripravila opisy služieb. Cieľom tejto prípravy je uľahčiť obstarávateľom a dodávateľom presné definovanie tovarov a služieb, ktoré chcú na elektronickom trhovisku obchodovať. Tu je prehľad pripravených opisov. 

Elektronický kontraktačný systém

Elektronické trhovisko má významný protikorupčný charakter a ide o najväčšie protikorupčné opatrenie na Slovensku, ktoré v zmysle zákona o verejnom obstarávaní budú musieť využívať všetky verejné inštitúcie, vrátane samospráv.

Cieľom elektronického trhoviska je zbaviť sa všetkých špekulantov, ktorí chcú na verejných zdrojoch parazitovať. Je to plne anonymný systém – od zadania zákazky až do generovania zmluvy, ktorú systém  automaticky zverejní v CRZ. Počas zadávania a súťaženia nikto nevie, kto je objednávateľ a kto sú súťažiaci dodávatelia, a to až do času posúťažného zostavenia poradia, kedy sa skončený proces deanonymizuje. 

Povinnosť nakupovať na elektronickom trhovisku majú štát, obce, vyššie územné celky, ale aj subjekty nimi spravované ako napríklad nemocnice, školy, sociálne zariadenia. Na elektronickom trhovisku sa budú nakupovať tovary, služby a stavebné práce bežne dostupné na trhu. Finančné limity nákupu sú stanovené pri tovaroch a službách od tisíc eur do 134 tis. eur pre štát, resp. do 207 tis. eur pre ostatných. Maximálny limit pri stavebných prácach je do 5,186 mil. eur.

 
 
 
 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy