Podvody na senioroch
Policajný zbor upozorňuje občanov, najmä seniorov na páchanie podvodov a krádeží pod vymyslenými legendami s rôznymi emotívnymi príbehmi, ktorými sa podvodníci snažia získať dôveru seniorov, dostať sa do ich príbytkov, lokalizovať miesto ich úspor a v nepozorovanej chvíli od nich podvodne vylákať alebo ich okradnúť o celoživotné úspory.
Podvodníci najčastejšie kontaktujú seniorov telefonicky, kde sa predstavujú ako ich príbuzní alebo známi (napr. vnuk, syn, brat) a súrne žiadajú požičať peniaze na rôzne účely (napr. kúpa auta, nehnuteľnosti). Taktiež sa predstavujú ako lekári a oznámia seniorom, že ich príbuzný spôsobil vážnu dopravnú nehodu, leží v nemocnici, nemôže komunikovať, lebo si pri nehode odhryzol jazyk a súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii. Vyskytujú sa aj prípady, kedy sa páchatelia predstavujú v telefóne ako pracovníci elektrární, plynární alebo vodární (zneužívajúc situáciu pri odpise spotreby elektrickej energie, vody alebo plynu).
V súvislosti so vzniknutou situáciou pandémie COVID-19 sa vyskytli prípady, kedy podvodníci telefonicky kontaktovali seniorov pod zámienkou, že im prídu zmerať teplotu, ponúkali im na predaj rôzne filtre, dezinfekčné gély a ochranné rúška alebo seniorom.
Taktiež podvodníci pri telefonickom kontakte predstierali seniorom nasledovné fiktívne situácie:
- vzhľadom na vysoký počet infikovaných prebieha očkovanie vakcínou proti chrípke, za ktorú je však potrebné zaplatiť, zároveň ak niekto odmietne očkovanie, bude musieť ísť do dvojtýždňovej karantény na určené miesto,
- príbuzný (napr. dcéra alebo syn) je napojený na pľúcnu ventiláciu a potrebuje vakcínu proti koronavírusu, za ktorú je potrebné zaplatiť,
- volajúci volá z „covidového centra“, kde sa nachádzajú príbuzní volaného (dcéra alebo syn), ktorí sú v kritickom stave a nutne potrebujú liek na liečbu v hodnote 3.000,- až 6.000,- EUR, pričom peniaze je nutné zaslať vopred na konkrétny účet v banke.
Pri týchto telefonických podvodoch páchatelia seniorov vždy dôrazne žiadajú, aby nikoho z príbuzných nekontaktovali, s nikým túto záležitosť nepreberali a striktne dodržiavali ich pokyny, pričom úmyselne volajú viackrát za sebou, aby seniorom znemožnili preveriť uvádzané skutočnosti a kontaktovať svojich príbuzných alebo iné osoby, ktorým dôverujú. Pre peniaze páchatelia chodia osobne k seniorom alebo ich žiadajú, aby peniaze vložili na účty v banke.
Podvodníci ďalej seniorov môžu kontaktovať osobne a to priamo v ich príbytkoch s ponukou rôznych služieb (napr. nákup potravín, kontrola vody, plynu alebo elektriny, rôzne opravy a pod.) alebo ponukou predaja (napr. liekov na ochranu pred koronavírusom a na podporu imunitného systému alebo predajom vlnených prikrývok, hrncov, nožov a podobne).
V neposlednom rade môžu páchatelia seniorov telefonicky alebo aj osobne kontaktovať v súvislosti s pomocou pri elektronickom sčítaní obyvateľov 2021, ktoré prebieha v období od 15.02.2021 do 31.3.2021. Ide o výlučne elektronické samosčítanie - obyvateľ sa sčíta sám vyplnením elektronického formulára na www.scitanie.sk alebo vyplnením elektronického formulára v mobilnej aplikácii SODB2021. Žiaden sčítací asistent a ani sčítací komisár obyvateľa (seniora) v príbytkoch nenavštevuje počas elektronického sčítania obyvateľov 2021. Pokiaľ takáto osoba kontaktuje, resp. navštívi seniora, je potrebné okamžite kontaktovať políciu na 158. Ide o podvod!
Asistované sčítanie obyvateľov 2021 bude prebiehať až po 01.04.2021 a bude trvať do 31.10.2021. Občania budú o jeho formách a priebehu vopred informovaní na webovej stránke Štatistického úradu Slovenskej republiky.
V tejto súvislosti Policajný zbor odporúča, či vyzýva občanov, najmä seniorov:
a) aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré ich telefonicky kontaktujú z rôznych príčin a žiadajú od nich peniaze (napr. meranie teploty, predaj filtrov, ochranných rúšok, dezinfekčných gélov, očkovacej vakcíny proti ochoreniu COVID) alebo im ponúkajú pomoc pri sčítaní obyvateľov 2021 formou pomoci priamo v ich obydlí (napr. pri vyplnení elektronického formulára na www.scitanie.sk alebo ich navštívia priamo v obydlí a vydávajú za sčítacích asistentov,
b) aby si skutočnosti uvádzané v telefonickom rozhovore s neznámou osobou ihneď overili u svojich príbuzných alebo iných osôb, ktorým dôverujú,
c) aby nevyberali svoje finančné úspory pre cudzie osoby zo svojich účtov a nedávali peniaze osobám, ktoré nepoznajú,
d) aby nevpúšťali cudzie osoby na svoj pozemok, do svojich príbytkov,
e) aby boli opatrní pri internetových nákupoch a overili si predajcov e-shopov,
f) aby v týchto prípadoch, alebo aj v iných prípadoch, kedy majú podozrenie z podvodného konania, ihneď kontaktovali Policajný zbor na čísle 158.
Rady a odporúčania ako sa nestať obeťami podvodníkov a zlodejov sú zverejnené v sekcii "Dokumenty na stiahnutie".