Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 5. február 2023, nedeľa
 

Podvody na senioroch

Policajný zbor upozorňuje občanov, najmä seniorov na páchanie podvodov a krádeží pod vymyslenými legendami s rôznymi emotívnymi príbehmi, ktorými sa podvodníci snažia získať dôveru seniorov, dostať sa do ich príbytkov, lokalizovať miesto ich úspor a v nepozorovanej chvíli od nich podvodne vylákať alebo ich okradnúť o celoživotné úspory.

Podvodníci najčastejšie kontaktujú seniorov telefonicky, kde sa predstavujú ako ich príbuzní alebo známi (napr. vnuk, syn, brat) a súrne žiadajú požičať peniaze na rôzne účely (napr. kúpa auta, nehnuteľnosti). Taktiež sa predstavujú ako lekári a oznámia seniorom, že ich príbuzný spôsobil vážnu dopravnú nehodu, leží v nemocnici, nemôže komunikovať, lebo si pri nehode odhryzol jazyk a súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii. Vyskytujú sa aj prípady, kedy sa páchatelia predstavujú v telefóne ako pracovníci elektrární, plynární alebo vodární (zneužívajúc situáciu pri odpise spotreby elektrickej energie, vody alebo plynu).

V súvislosti so vzniknutou situáciou pandémie COVID-19 sa vyskytli prípady, kedy podvodníci telefonicky kontaktovali seniorov pod zámienkou, že im prídu zmerať teplotu, ponúkali im na predaj rôzne filtre, dezinfekčné gély a ochranné rúška alebo seniorom.

Taktiež podvodníci pri telefonickom kontakte predstierali seniorom nasledovné fiktívne situácie:
- vzhľadom na vysoký počet infikovaných prebieha očkovanie vakcínou proti chrípke, za ktorú je však potrebné zaplatiť, zároveň ak niekto odmietne očkovanie, bude musieť ísť do dvojtýždňovej karantény na určené miesto,
- príbuzný (napr. dcéra alebo syn) je napojený na pľúcnu ventiláciu a potrebuje vakcínu proti koronavírusu, za ktorú je potrebné zaplatiť,
- volajúci volá z „covidového centra“, kde sa nachádzajú príbuzní volaného (dcéra alebo syn), ktorí sú v kritickom stave a nutne potrebujú liek na liečbu v hodnote 3.000,- až 6.000,- EUR, pričom peniaze je nutné zaslať vopred na konkrétny účet v banke.

Pri týchto telefonických podvodoch páchatelia seniorov vždy dôrazne žiadajú, aby nikoho z príbuzných nekontaktovali, s nikým túto záležitosť nepreberali a striktne dodržiavali ich pokyny, pričom úmyselne volajú viackrát za sebou, aby seniorom znemožnili preveriť uvádzané skutočnosti a kontaktovať svojich príbuzných alebo iné osoby, ktorým dôverujú. Pre peniaze páchatelia chodia osobne k seniorom alebo ich žiadajú, aby peniaze vložili na účty v banke.

Podvodníci ďalej seniorov môžu kontaktovať osobne a to priamo v ich príbytkoch s ponukou rôznych služieb (napr. nákup potravín, kontrola vody, plynu alebo elektriny, rôzne opravy a pod.) alebo ponukou predaja (napr. liekov na ochranu pred koronavírusom a na podporu imunitného systému alebo predajom vlnených prikrývok, hrncov, nožov a podobne).

V neposlednom rade môžu páchatelia seniorov telefonicky alebo aj osobne kontaktovať v súvislosti s pomocou pri elektronickom sčítaní obyvateľov 2021, ktoré prebieha v období od 15.02.2021 do 31.3.2021. Ide o výlučne elektronické samosčítanie - obyvateľ sa sčíta sám vyplnením elektronického formulára na www.scitanie.sk alebo vyplnením elektronického formulára v mobilnej aplikácii SODB2021. Žiaden sčítací asistent a ani sčítací komisár obyvateľa (seniora) v príbytkoch nenavštevuje počas elektronického sčítania obyvateľov 2021. Pokiaľ takáto osoba kontaktuje, resp. navštívi seniora, je potrebné okamžite kontaktovať políciu na 158. Ide o podvod!

Asistované sčítanie obyvateľov 2021 bude prebiehať až po 01.04.2021 a bude trvať do 31.10.2021. Občania budú o jeho formách a priebehu vopred informovaní na webovej stránke Štatistického úradu Slovenskej republiky.

V tejto súvislosti Policajný zbor odporúča, či vyzýva občanov, najmä seniorov:
a) aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré ich telefonicky kontaktujú z rôznych príčin a žiadajú od nich peniaze (napr. meranie teploty, predaj filtrov, ochranných rúšok, dezinfekčných gélov, očkovacej vakcíny proti ochoreniu COVID) alebo im ponúkajú pomoc pri sčítaní obyvateľov 2021 formou pomoci priamo v ich obydlí (napr. pri vyplnení elektronického formulára na www.scitanie.sk alebo ich navštívia priamo v obydlí a vydávajú za sčítacích asistentov,
b) aby si skutočnosti uvádzané v telefonickom rozhovore s neznámou osobou ihneď overili u svojich príbuzných alebo iných osôb, ktorým dôverujú,
c) aby nevyberali svoje finančné úspory pre cudzie osoby zo svojich účtov a nedávali peniaze osobám, ktoré nepoznajú,
d) aby nevpúšťali cudzie osoby na svoj pozemok, do svojich príbytkov,
e) aby boli opatrní pri internetových nákupoch a overili si predajcov e-shopov,
f) aby v týchto prípadoch, alebo aj v iných prípadoch, kedy majú podozrenie z podvodného konania, ihneď kontaktovali Policajný zbor na čísle 158.

Rady a odporúčania ako sa nestať obeťami podvodníkov a zlodejov sú zverejnené v sekcii "Dokumenty na stiahnutie".

 
 
 
 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]