Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Európske programy

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Európsky parlament a Rada EÚ sa dohodli na systematických kontrolách občanov Európskej únie na vonkajších hraniciach

08. 12. 2016

paragraf

Všetci občania Európskej únie budú systematicky kontrolovaní pri prekračovaní vonkajších hraníc. Na tomto sa po takmer pol roku dohodli 5. decembra 2016 Európsky parlament a Rada Európskej únie. Zavedenie takýchto kontrol je odozvou na teroristické útoky, ktoré boli v poslednom období spáchané na území Európskej únie jej občanmi (tzv. zahraničnými bojovníkmi). Uvedené opatrenie má posilniť vnútornú bezpečnosť Európskej únie

Európsky parlament a Rada Európskej únie dosiahli kompromis v tom, že občania Európskej únie majú byť povinne preverovaní v európskych databázach, najmä Schengenskom informačnom systéme. Povinne majú byť preverovaní aj databázach k strateným a odcudzeným cestovným dokladom. Kompromis zároveň umožňuje vykonávať preverovanie aj v príslušných národných databázach členských štátov ako aj v príslušných databázach Interpolu.

Zľava: Ladislav Chabreček, Monica Macovei a Lulian KIng
Zľava: predseda pracovnej skupiny pre hranice zastupujúci Radu Ladislav Chabreček, spravodajkyňa návrhu a poslankyňa EP Monica Macovei, a eurokomisár pre bezpečnosť Únie Lulian King

Dôležitý kompromis bol dosiahnutý aj v oblasti výnimiek zo systematických kontrol, ktoré môžu byť uplatňované iba po splnení stanovených podmienok na jednotlivých typoch hraníc. Avšak pre letiská sa bude môcť táto výnimka uplatňovať iba po dobu 6 mesiacov od nadobudnutia účinnosti nového nariadenia. V osobitných prípadoch v dôsledku problémov v oblasti infraštruktúry na konkrétnom letisku, môže byť táto výnimka predĺžená na ďalších maximálne 18 mesiacov. Túto výnimku však musí schváliť Európska komisia.

Po dosiahnutí dohody musí tento návrh absolvovať zložitý schvaľovací postup tak na úrovni príslušných orgánov Európskeho parlamentu, ako aj Rady Európskej únie. Nariadenie by malo nadobudnúť účinnosť najneskôr v marci 2017.

Prečítajte si: