Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 8. december 2019, nedeľa
 

So zážitkovým workshopom na piešťanskom Kúpeľnom ostrove

23. 05. 2019

Podvody na senioroch neustále pokračujú, avšak s tým rozdielom, že samotní seniori už vo väčšine prípadov vedia, čo majú urobiť. Či už sa priamo vyhnúť tomu, aby sa stali obeťou alebo ak sa ňou predsa stanú, ohlásiť situáciu na polícii alebo sa zveriť svojim blízkym. Veríme, že tomu pomáhajú aj preventívne aktivity, ktoré sa naprieč celým Slovenskom realizujú v rámci Národného projektu „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete“.

Jedna z týchto preventívnych aktivít, konkrétne zážitkový workshop určený pre cieľovú skupinu seniori, sa konala 22. mája 2019 v Malej kongresovej sále na Kúpeľnom ostrove v Kongresovom centre Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany pre kúpeľných hostí aj pre obyvateľov mesta. Téma podujatia mala názov „Seniori, nedajte sa oklamať“ a prednášku viedol riaditeľ odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR a zároveň gestor projektu Jozef Halcin (viac o projekte tu: http://prevenciakriminality.sk/p/pomoc-obetiam).

:)

Hlavou úlohou workshopov je poskytnúť konkrétnej cieľovej skupine zážitok, vďaka ktorému si prítomní budú vedieť predstaviť a zosobniť to, čo ich môže stretnúť. V tomto prípade sme seniorom ponúkli tri scénky v podaní hercov z ochotníckeho divadla. Každá scénka predstavovala príbeh z Desatora bezpečného seniora – Nočný telefonát, Sociálni podvodníci a Peniaze na operáciu (dostupné tu: www.desatoro.sk). Prostredníctvom priameho zážitku si aj starší ľudia môžu spomenúť, či už sa s niečím podobným stretli, prípadne popísať ostatným, ako reagovali v skutočnej situácii.

:)

K takýmto akciám neodmysliteľne patrí aj malé občerstvenie a priamy kontakt so zhovorčivými seniormi. Ide o generácie, ktoré viac ako napríklad virtuálnu realitu ocenia jednoduchý rozhovor a darčeky v podobe zväčšovacích lúp či brožúr s dobre mienenými radami. Spokojní seniori sa zapájali do debaty po každej scénke, ktorú vždy „rozmenil na drobné“ Jozef Halcin. Zdôrazňoval najmä, že každý z nás sa môže stať obeťou podvodníkov a nezávisí to len od veku.

:)

Projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu.