Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. júl 2021, piatok
 

Preventívne aktivity pre širokú verejnosť

Preventívne aktivity pre širokú verejnosť

Preventívne projekty pre širokú verejnosť

Rady a odporúčania pre širokú verejnosť


Bez násilia každý deň

Policajtky prevencie krajského riaditeľstva PZ realizovali preventívno – propagačnú aktivitu pod názvom „Bez násilia každý deň", ktorú pripravilo Oddelenie komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru. Aktivita sa realizuje z dôvodu potreby upozorniť verejnosť na problematiku násilia. Cieľom prventívno - propagačnej aktivity pod názvom „Bez násilia každý deň", je upozorniť na problematiku násilia, poukázať na jeho rôzne formy, možnosti, ako predchádzať rizikovým situáciám, ako sa brániť a čo robiť, prípadne na koho sa obrátiť v prípade, ak sa niekto stal obeťou násilného trestného činu.

Svetový deň bielej palice

Dopravno-preventívnu akciu pri príležitosti Svetového dňa bielej palice každoročne organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru. V tento deň si pripomíname význam a dôležitosť tejto symbolickej pomôcky pre nevidiacich. Počas akcie policajtky oddelenia komunikácie a prevencie krajského riaditeľstva PZ v spolupráci s krajským dopravným inšpektorátom krajského riaditeľstva PZ prechádzajú cez priechody pre chodcov s nevidiacou osobou z Únie nevidiacich a slabozrakých. Policajti krajského dopravného inšpektorátu sledujú reakcie vodičov v prípadoch, keď na priechode zbadajú osobu s bielou palicou. Vodiči, ktorí nezastavia na signál nevidiaceho, keď chce vstúpiť na priechod pre chodcov a prejsť cez vozovku, sú kontrolovaní policajnou hliadkou a riešení napomenutím za porušovanie predpisov zákona o cestnej premávke.

Večerné korčuľovanie Trnavou

Už takmer tradične každý rok pred letnými prázdninami policajtky oddelenia komunikácie a prevencie krajského riaditeľstva PZ participujú s PSA Trnava, Zdravým mestom Trnava a skupinou nadšencov na kolieskových korčuliach Bratislava-inline na príprave a realizácii podujatia s názvom PSA Trnava-inline - večerné korčuľovanie po mestských cestách v Trnave. Policajtky učia účastníkov podujatia, najmä deti, ako má vyzerať výstroj korčuliara, aké sú základné pravidlá cestnej premávky pri jazde na bicykli a korčuliach. Účastníci podujatia, ktorí absolvujú toto miniškolenie, dostanú reflexné pásky s upozornením na význam nosenia reflexných prvkov pre zvýšenie ich bezpečnosti v čase zníženej viditeľnosti a aj podľa zákona o cestnej premávke.

Ukážky policajnej techniky a služobnej kynológie

Policajti Okresného riaditeľstva PZ v Dunajskej Strede v mesiacoch máj až september prezentujú svoju služobnú činnosť širokej verejnosti, najmä deťom vo forme ukážok činnosti policajnej techniky a činnosti služobnej kynológie. Počas ukážok psovodi oddelenia služobnej kynológie odboru poriadkovej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru predvedú základy poslušnosti služobných psov, vyhľadávanie výbušnín a omamných látok, služobný zákrok proti ozbrojenému nebezpečnému páchateľovi a zadržanie unikajúceho páchateľa. Počas týchto ukážok si deti môžu prezrieť výstroj, výzbroj a techniku s ktorou Policajný zbor disponuje a ktorú využíva pri výkone služby. Ide hlavne o služobné motorové vozidlá, motocykle, merače rýchlosti, zbrane, putá a nepriestrelné vesty.

Policajný psovodVýcvik (JPG, 87 kB)

Deti a pesDeti a psovod (JPG, 124 kB)