Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Zozbierané dáta

Priebeh činností  |  Zozbierané dáta

EU CARE

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti spolupracoval s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (MIRRI) a Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (MPSVR SR) na príprave národného projektu EU-CARE, ktorého cieľom je kompenzovať výdavky mimovládnych neziskových organizácii (MNO), spojené s prácou s odídencami z Ukrajiny. Na program je pre MNO zatiaľ vyčlenených 13 mil. EUR z Operačného programu Ľudské zdroje. Pribudnúť majú ďalšie zdroje z Integrovaného regionálneho operačného programu (v gescii MIRRI). Financie sú určené pre široké spektrum mimovládnych organizácií, ktoré na Slovensku zabezpečovali a budú zabezpečovať humanitárnu pomoc, ako aj aktivity, zamerané na integráciu odídencov z Ukrajiny do slovenskej spoločnosti (pôjde o krytie personálnych výdavkov pre expertov a dobrovoľníkov, spojených s poskytovaním služieb).

Iniciatíva EÚ-CARE vytvára unikátny priestor pre financovanie aktivít mimovládnych neziskových organizácií pracujúcich s vojnovými utečencami z Ukrajiny. Štát prvýkrát presúva rozdeľovanie európskych peňazí priamo na mimovládny sektor.

Vybrali sme konzorcium skúsených nadácií, pod vedením Nadácie otvorenej spoločnosti. Konzorcium s nadáciami Ekopolis, SOCIA, Pontis, Centrum pre filantropiu a Nadácia pre deti Slovenska, rozdelí viac ako 12 mil. EUR, ktoré pomôžu kryť aspoň časť nákladov spojených s prácou s ukrajinskými utečencami. Schéma tiež prináša výrazné zjednodušenia vykazovania výdavkov (vo forme štandardnej stupnice jednotkových výdavkov a paušálnej sadzby na ostatné výdavky projektu až do výšky 40 % priamych výdavkov) a požaduje len nevyhnutné minimum podkladov od prijímateľov pomoci, v záujme jej rýchlej a jednoduchej administrácie. Je to dôležitý precedens pre ďalšie eurofondové schémy, kde môže delegovanie rozhodovania o fondov EÚ mimo štát zjednodušiť a zefektívniť využívanie európskych peňazí.

Minister vnútra podpísal memorandum o spolupráci Ministerstva vnútra SR s neziskovými organizáciami pri riešení mimoriadnej situácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine

Minister vnútra Roman Mikulec v utorok 8. novembra 2022 počas druhého dňa konferencie organizovanej splnomocnencom vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filipom Vagačom podpísal s 11-timi neziskovými organizáciami Memorandum o spolupráci pri riešení mimoriadnej situácie v súvislosti s príchodom veľkého počtu ľudí z Ukrajiny na územie Slovenskej republiky spôsobeným eskaláciou ozbrojeného konfliktu na území Ukrajiny. Medzi signatárov memoranda patria organizácie: ADRA, Asociácia samaritánov Slovenskej republiky, Človek v ohrození, n.o., Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku, IPčko, Maltézska pomoc Slovensko, Mareena, Slovenská humanitná rada, Slovenská katolícka charita a Slovenský skauting, o.z. Hlavným motívom pre vznik memoranda boli skúsenosti zo začiatku roka 2022, keď po tom, čo Rusko vojensky napadlo Ukrajinu sa ukázali niektoré nedostatky, na ktoré štát nebol pripravený. Memorandum jasne vymedzuje jednotlivé kompetencie ministerstva vnútra i mimovládnych organizácií. Ide najmä o koordináciu a poskytovanie humanitárnej pomoci, zabezpečenie náboru, zaškolenia a koordinácie dobrovoľníkov, materiálno-technickú pomoc zo strany ministerstva, či vzájomné zdieľanie informácií o jednotlivých aktivitách a plánoch, ktoré sú zároveň naviazané na vládou prijatý kontingenčný plán.

Potravinová pomoc - Spolupráca Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

V rámci dobrej spolupráce ÚSV ROS s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa podarilo dohodnúť jedinečnú podporu pre potravinovú pomoc. Dňa 1. marca 2023  PRV SR spustí výzvu v objeme 5 mil. EUR. Neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, nadácie, občianske združenia, cirkevné organizácie, účelové zariadenia cirkvi a Slovenský Červený kríž z nej budú môcť:

  • kompletne vybudovať/zrekonštruovať a zariadiť sklady,
  • nakúpiť špeciálne vozidlá na rozvoz potravín,
  • obstarať chladiace zariadenia či iné prostriedky potrebné na distribúciu potravín.

Zmyslom výzvy je pomôcť charitatívnym organizáciám, ktoré pomáhajú najmä vo vidieckych oblastiach distribuovať potraviny predovšetkým najzraniteľnejším skupinám. Výzva bola pripravená v spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Prostriedky budú čerpané z Programu rozvoja vidieka. Výzvu zrealizuje Pôdohospodárska Platobná Agentúra a otvorená bude až do vyčerpania prostriedkov.