Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. apríl 2024, utorok
 

Otváracia diskusia - Na občanoch záleží

Otváracia diskusia  |  Podujatia

Spustenie programu

Vzdelávací on line cyklus bol spustený a predstavený v rámci úvodnej diskusie 2. februára 2021 za účasti predstaviteľov verejnej správy.

""

  • Názov: Je participácia témou dňa?
  • Stručný opis: panelová diskusia na témy – legislatívne uchopenie participácie, porovnanie s krajinami V4, komunikačné štandardy pri participácii, mobilizácia občanov k participácii
  • Počet účastníkov: 147 - online v Zoome
  • Počet vzhliadnutí k 26. 4. 2023: 570 - youtube kanál NP PARTI USV ROS
  • Moderátor: Ľuba Borošová, Regionálne vzdelávacie centrum Košice
  • Zapojení experti/diskutérky a diskutérky: Martin Giertl, splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, Michal Kaliňák, riaditeľ Kancelárie ZMOS, Denisa Bartošová, prezidentka Asociácie prednostov úradov miestnej samosprávy SR, v diskusii zastupujúca i Úniu miest Slovenska, Eva Žernovičová, vedúca odboru školstva a kultúry na úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja a v diskusii, zastupujúca združenie SK8 a Ján Šurkala, starosta obce Zborov
  • Publicita a informácia o konaní podujatia: FB, Obecné noviny, web denníky, ZMOS

Je participácia v samospráve témou dňa? – tak znela ústredná téma panelovej diskusie, ktorá dňa 2. februára 2021 odštartovala celoročný vzdelávací online program NA OBČANOCH ZÁLEŽÍ! Pod moderátorskou taktovkou Ľubomíry Bororšovej z Regionálneho vzdelávacieho centra - Košice diskutovali Martin Giertl, splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, Michal Kaliňák, riaditeľ Kancelárie ZOMS, Denisa Bartošová, prezidentka Asociácie prednostov úradov miestnej samosprávy SR, v diskusii zastupujúca i Úniu miest Slovenska, Eva Žernovičová, vedúca odboru školstva a kultúry na úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja a v diskusii, zastupujúca združenie SK8 a Ján Šurkala, starosta obce Zborov. V priamom prenose diskusiu sledovalo 142 účastníkov.

Chcete vedieť ako je participácia na Slovensku nastavená v zákonoch, hoci náš právny poriadok nepozná pojem participácia? Ako sme na tom v porovnaní s krajinami V4? Prečo sa do pripomienkovacích procesov občania nehrnú? Ide o prejav ich spokojnosti s riadením obce, alebo nedostatočné poznanie svojich možností, či o slabú komunikáciu zo strany samosprávy? Aký priestor na komunikáciu a informovanie využívajú obce, mestá a samosprávne kraje? Majú byť informačné kampane, sprevádzajúce participatívne procesy na tvorbe politík, výrazné, alebo aj trochu otravné? Prečo nezabudnúť na komunikáciu cez miestne periodiká a prečo ich začať využívať v prospech občianskej participácie? Prečo komunikáciu a pravidlá participatívnych procesov treba vždy prispôsobovať charakteru a povahe obce, mesta, či regiónu? O tom, že inak sa participuje v Bratislave ako v obci Zborov, o participácii, susedských sporoch a osobnej zodpovednosti za realizované rozhodnutia, o vhodných priestoroch a ľuďoch pre vedenie participatívnych procesov, o petíciách a antipetíciách, ale aj o tom ako sa súťaž o najkrajší vianočný stromček zmenil na rozsiahlu debatu s ekoaktivistami.

Chcete vedieť o participácii viac? Pozrite si záznam z diskusie:

Úvodná diskusia na Občanoch záleží