Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. apríl 2024, štvrtok
 

Riadená participácia

Zistenia poukázali na fakt, že proces podpory budovania kapacít v prostredí verejnej správy sa nemôžu opierať len o skúsenosti a poznanie prameniace z občianskej participácie, teda participácie iniciovanej "zdola". Prenos poznatkov a zručností v oblasti participatívnej tvorby verejných politík musí byť postavený na potrebách, znalostiach a skúsenosti, ktorá sa buduje a prichádza priamo zvnútra inštitúcií a rezortov.

Budovanie vlastnej poznatkovej bázy môže byť reálne len vtedy, ak bude možné z praxe extrahovať a analyzovať poznatky, skúsenosti a zručnosti zo živých procesov participatívnej tvorby verejných politík. Je potrebné uplatniť opatrenia, ktoré umožnia v praxi testovať inovatívne modely podpory pre subjekty VS, zavádzať nové formáty pomoci - napríklad formou odborného sprevádzania zamestnancov v čase prípravy a dizajnovania procesov, cielene posilňovať existujúce analytické kapacity a súčasne zabezpečovať kvalitné poradenstvo, couching a mentorstvo v previazaní na všetky úrovne VS, ale aj občianskej spoločnosti (OS).

Riadená participácia, ktorú iniciujú a majú vo vlastníctve subjekty verejnej správy (ministerstvá, obce, mestá, či samosprávne kraje). Riadená participácia a riadený dialóg s partnermi je odpoveďou tých politicko-administratívnych autorít, ktoré zapojenie občanov/verejnosti považujú za kľúčové. V tomto prípade sa jedná o participáciu smerujúcu „zhora-nadol“ (top-down). Keďže ide o vyvolanú dobrovoľnú participáciu, nazýva sa aj vyžiadanou participáciou. Je samostatnou a špecifickou disciplínou, pretože kvalitný participatívny proces, ktorý je vo "vlastníctve" inštitúcií verejnej správy, si vyžaduje inú perspektívu riadenia a nastavenia interných procesov hlavne dovnútra inštitúcií.

""

V prípade zavádzania princípov riadenej participácie do každodenného života verejných inštitúcií a subjektov verejnej správy, musí byť kladený na kvalitu participácie a viacúrovňový proces zapájania verejnosti a optimalizáciu interných postupov riadenia participatívnych procesov vo vnútri inštitúcie v previazaní na manažment prípravy a realizácie participatívneho procesu.

Vieme, že jednotlivé ÚOŠS, rovnako samosprávne kraje a z väčšej miery aj obce a mestá, nemajú štandardizované procesy, nemajú nastavené systémy riadenia participatívnych procesov, interné plány ich implementácie a rovnako nemajú špecialistov a odborných zamestnancov, ktorí by takúto agendu vykonávali. Riešením je zabezpečiť odbornú podporu zamestnancom verejnej správy a realizovať kroky, zamerané na podporu budovania kapacít pre participáciu v jednotlivých ekosystémoch verejnej správy.

""