Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. apríl 2024, štvrtok
 

Z denníkov - Jún 2022

28. 06. 2022

Služby vo verejnom záujme  -  Stretnutie expertného panelu

Dňa 22. júna 2022 sme v hybridnom formáte zorganizovali stretnutie expertného panelu zloženého z 5 expertov, (ÚSV ROS, Komora mimovládnych neziskových organizácií a samospráva). Cieľom vytvorenia expertného panelu bola spolupráca s ÚSV ROS na vytvorení zoznamu služieb, ktoré poskytujú mimovládne neziskové organizácie vo verejnom záujme, konkrétne priraďovanie/identifikácia konkrétnych verejných služieb ku kompetenciám príslušných ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy. Na úvod boli členom expertného panelu predstavené doteraz vykonané činnosti a čiastkové výsledky podaktivity zameranej na zlepšenie podmienok pre mimovládne neziskové organizácie pri poskytovaní služieb vo verejnom záujme (predbežné závery analýzy východiskového stavu, rámcové predstavenie metodiky na účely analýzy služieb vo verejnom záujme, časový harmonogram). Následne prebiehala diskusia k navrhnutej klasifikácii všeobecne prospešných účelov/oblastí a na základe komentárov od expertov prišlo k jej čiastočnej úprave. Po stretnutí členovia expertného panelu priradili jednotlivé ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy k všeobecne prospešným oblastiam a taktiež pripomienkovali návrh metodiky na účely analýzy služieb vo verejnom záujme.

""

PODA 2

Quo vadis, Romale v Prešove

Čo sú najväčšie prekážky pri práci s marginalizovanými rómskymi komunitami (MRK)? Vedia mimovládne neziskové  organizácie a regionálna správa efektívne spolupracovať pri riešení problémov MRK? Ako podporiť sieťovanie jednotlivých aktérov?? Tieto (a mnohé iné) otázky boli témou podujatia Quo vadis, Romale?, ktoré  sa uskutočnilo 21.6.2022 za organizácie Prešovského samosprávneho kraja. Okrem krajských koordinátoriek participácie z PSK sa pridali aj ich kolegyne a kolegovia z ostatných krajov (Nitriansky, Žilinský, Banskobystrický a Košický samosprávny kraj), naši odborní garanti z Participation Factory, a samozrejme aj my z Úradu Splnomocneneca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Veríme, že aj toto stretnutie pomôže zlepšiť spoluprácu jednotlivých aktérov občianskeho sektora, ale aj ich spoluprácu s orgánmi verejnej správy. Nie len v Prešovskom kraji, ale ako príklad dobrej praxe aj v ostatných častiach Slovenska.

""

Pracovno-konzultačné stretnutia s koordinátormi participácie (komunity praxe) s jednotlivými zapojenými samosprávnymi krajmi sa v mesiaci jún uskutočnili v nasledujúcich termínoch:

  • 07.06.2022 - Komunita praxe: Retrospektíva posledného mesiaca a skúsenosti s diagnostikou
  • 14.06.2022 - Komunita praxe: Participatívne metódy
  • 23.06.2022 - Komunita praxe: PSK - workshop Quo vadis Romale: zdieľanie poučení
  • 28.06.2022 - Komunita praxe: Všeobecné zdieľanie skúseností medzi koordinátormi participácie

Konferencia PARTICIPÁCIA 2.0 registrácia otvorená!

Pozývame Vás na jedinečnú SUMMER PARTY NP PARTI plnú participácie, stretnutí s výnimočnými a zaujímavými ľuďmi, ktorí participáciu majú radi a rozumejú jej!

  • Kedy? 11.–12. 8. 2022
  • Kde? Vodárenské múzeum, Bratislava

Čo vás čaká?

V praktických blokoch so zaujímavými hosťami a hostkami budeme o participácii klebetiť, trochu ju ohovárať, viac chváliť a v rámci gamifikačných aktivít si ju priamo na konferencii vyskúšate aj na vlastnej koži!

Registrujte sa: https://forms.gle/brVKyB3sfC8KNzbH8

""

Na občanoch záleží

Koordinátori participácie v samosprávnych krajoch

Mať na úrade koordinátora či koordinátorku participácie je dobrá vec! Viete prečo? Pozrite si ďalší diel z nášho vzdelávacoeho cyklu Na občanoch záleží, ktorý sa uskutočnil 21.6.2022 a dozviete sa!

O svojich bohatých skúsenostiach s participáciou a prípravou koordinátorov participácie hovorí

  • Tomáš Rákos, Participation Factory (ČR).

Svoje prvé skúsenosti a zážitky z novej pozície koordinátorky participácie prezentujú:

  • Veronika Střelcová, Žilinský samosprávny kraj,
  • Erika Činčerová, Prešovský samosprávny kraj,
  • Dorota Vrbjarová Martincová, Banskobystrický samosprávny kraj.

Zhováral sa Miro Zwiefelhofer, Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Na občanoch záleží - Participácia a integrované územné stratégie

V rámci cyklu Na občanoch záleží sme 14.6.2022 privátali úradníkov, ktorým záleží na občanoch, ako aj na tom, aby sa im v ich okolí dobre žilo, pracovalo a kde by plnohodnotne trávili svoj čas.
To je vízia jednej z Územných integrovaných stratégií, ktorú predstavili naši hostia a hostky:

  • Natália Cígerová, Úrad Splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti
  • Lukáš Penxa, mesto Poprad 
  • Rastislav Sekerák, mesto Žilina
  • Ľuboslava Kubišová, Banskobystrický samosprávny kraj

PODA 2 - Participatívne leto v plnom prúde!

Ako by povedali naši odborní garanti z českej Participation Factory: „bude to fičák!“ Hoci viacerí už začínate myslieť na letné dovolenky, naše aktivity sú stále v plnom prúde. S krajskými koordinátormi z Nitrianského samosprávneho kraja, Banskobystrického, Trenčianskeho, Žilinského, Prešovského a Košický samosprávneho kraja sa postupne budeme prostredníctvom komunít praxe venovať nasledovným témam:

  • 14.6.2022 - Príklady dobrej praxe
  • 21.6.2022 - Dizajn participatívnych procesov
  • 28.6.2022 - Základy komunikácie

Toto je len veľmi úzky výsek online aktivít, ktorým sa budeme venovať.

Participatívny princíp chceme využiť pri širokej škále verejných politík. Viaceré ešte samozrejme musia prejsť schvaľovacím procesom na rôznych úrovniach. Zatiaľ sa však rozprávame napríklad o nasledovných:

  •  deinštitucionalizácia sociálnej starostlivosti, 
  •  koncepcia a funkčnosť envirocentier,
  •  optimalizácia školskej siete,
  •  systém potravinovej sebestačnosti,
  •  integrácia odídencov z Ukrajiny,
  •  projekty súvisiace s iniciatívou Open Government Partnership,
  •  systém integrácie marginalizovaných rómskych komunít,
  •  stratégie rozvoja kultúry a cestovného ruchu.

Výzva na príspevky na konferenciu PARTICIPÁCIA 2.0!

Cieľom konferencie Participácia 2.0 je vytvoriť priestor pre zdieľanie praktických skúseností, ktoré podporujú spoluprácu medzi úradmi verejnej správy a občianskou spoločnosťou. Konferencia sa bude konať v Bratislave v priestoroch Vodarenskeho múzea.

  • Angažujete sa v zavádzaní participácie do praxe?
  • Aké sú vaše (dobré či zlé) skúsenosti s participáciou pri tvorbe stratégie, zákona či politiky?
  • Využívate zaujímavé nástroje na konzultácie s občanmi či obyvateľmi?
  • Ste súčasťou zmysluplného partnerstva medzi verejnou správou a mimovládnymi neziskovými organizáciami (MNO)?
  • Pomáhate zefektívňovať verejné politiky s cieľom skvalitniť služby verejnej správy?
  • Zapájate sa do pomoci Ukrajine a jej obyvateľom v čase krízy?

Neváhajte a podeľte sa o vaše skúsenosti!

""

Ako sa môžete zapojiť?

Pozývame všetkých, ktorí majú záujem o zdieľanie svojich skúseností vyplniť formulár do 20. júna 2022.

Formulár s ďalšími informáciami: https://forms.gle/pcLLm5N7c3s5KiaL6

Ak máte akékoľvek otázky k témam, výberu, chcete sa poradiť, opýtať, sú tu pre vás:

TEŠÍME SA NA VÁS!

PODA 1 – Analytika: formy a miera spolupráce MNO a ÚOŠS

V júni sme naplno rozbehli kvalitatívny výskum, ktorý v prvej etape prebieha formou pološtrukturovaných rozhovorov so zástupcami platforiem MNO a ich členských organizácií. V rámci výskumných otázok kladieme dôraz na to, ako vybraní zástupcovia neziskových organizácií reflektujú doterajšiu spoluprácu s ÚOŠS pri tvorbe verejných politík, aké formy a metódy spolupráce identifikujú a aké výzvy a nedostatky spolupráce vnímajú.

Cieľom výskumu je zmapovať doterajšiu spoluprácu MNO s ústrednými orgánmi štátnej správy a na základe toho navrhnúť odporúčania pre vhodný model kooperácie.

V úvode výskumu sme sa zamerali na oblasť sociálnych služieb a sociálnej pomoci a absolvovali sme rozhovor so zástupkyňou platformy SocioFórum, ktorý bol veľmi príjemný a plný zaujímavých postrehov. Ako príklad môžeme uviesť limity súčasného, striktne “rezortného” prístupu a z toho vyplývajúci, absentujúci medzirezortný prístup k riešeniu prierezových tém. Následne sme sa zhovárali aj so zástupcami vybraných členských organizácií platformy SocioFórum. Priebežne sme svoju pozornosť zamerali aj na oblasť zdravotníctva prostredníctvom rozhovorov s reprezentantkou Asociácie na ochranu práv pacientov a ňou odporúčanými zástupcami členských organizácií platformy.

Čakajú nás ďalšie rozhovory s vedením a členmi Platformy rozvojových organizácií - Ambrely, no nemenej dôležitá bude ďalšia etapa výskumu, a to pološtrukturované rozhovory so zástupcami ústredných orgánov štátnej správy, na ktoré sa taktiež pripravujeme a tešíme.

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]