Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. apríl 2024, sobota
 

Podpora adaptačných opatrení z nových eurofondov: odporúčania MNO

11. 08. 2020

Klimatické zmeny sú závažným problémom a zároveň obrovskou výzvou pre Slovensko. Okrem výrazných spoločenských a hospodárskych zmien, ktoré znížia emisie skleníkových plynov, sa budeme musieť prispôsobiť súčasným dopadom klimatickej zmeny. Financovať adaptačné opatrenia nám majú pomôcť aj nové eurofondy. V súčasnosti prebieha príprava nového programového obdobia fondov EÚ a odborníci z radov mimovládnych organizácií pripravili pre novú vládu odporúčania pre oblasť adaptácie.

Pre Slovensko je jednou z najväčších výziev v oblasti adaptácie predchádzanie vzniku a riešenie dôsledkov sucha, povodní a horúčav. Je nevyhnutné prispôsobiť územné plánovanie, prípravu a realizáciu projektov v doprave, energetike alebo vodnom hospodárstve. Pri príprave adaptačných opatrení je dôležitá spolupráca a koordinácia všetkých zodpovedných aktérov.  

V súčasnom programovom období fondov EÚ sa financujú predovšetkým technické opatrenia. Mnohé z nich môžu mať iné, negatívne vplyvy na životné prostredie. Príkladom je regulácia vodných tokov hrádzami a priehradami kvôli ochrane pred povodňami.   

Počas programovania nových fondov EÚ prebehlo doteraz niekoľko neformálnych a formálnych stretnutí so zástupcami relevantných ministerstiev a ďalších subjektov, vrátane Európskej komisie. Zo strany MŽP SR prebiehala komunikácia aj v rámci občianskeho sektora, ktorý disponuje expertmi, kontaktmi a skúsenosťami z prípravy a realizácie adaptačných opatrení v rôznom prostredí. V septembri 2019 sme v rámci projektu Partnerstvo 3 zastrešovali spoluprácu medzi MŽP SR a odborníkmi z mimovládneho sektora, ktorí disponujú skúsenosťami z prípravy a realizácie adaptačných opatrení v rôznom prostredí.  Výstupom tejto spolupráce sú „Odporúčania pre podporu adaptačných opatrení na zmenu klímy v programovom období 2021 – 2027 (PDF, 618 kB)“.

Hlavné odporúčania z pozičného dokumentu zameraného na prípravu nového programového obdobia fondov EÚ v oblasti "Adaptácia na negatívne dôsledky zmeny klímy":

  • dôsledne previazať opatrenia na adaptáciu s opatreniami zameranými na boj proti zmene klímy (mitigácia). Napríklad, realizovať komplexné projekty obnovy budov (úspory energie, zachytávanie dažďovej vody, zelené strechy, atď.)
  • komplexné projekty podporovať aj v sídelnom prostredí a v krajine (podporovať opatrenia, ktoré majú viac pozitívnych účinkov, teda napr. nielen zadržiavajú vodu, ale aj ochladzujú okolie, vytvárajú tieň, obmedzujú neproduktívny výpar či inak zlepšujú manažment vody v pôde, znižujú riziko erózie pôdy, zvyšujú biodiverzitu, vrátane vytvárania biotopov pre zraniteľné či chránené druhy rastlín a živočíchov, vrátane opeľovačov a pod.);
  • prispôsobiť prax prípravy a realizácie infraštruktúrnych projektov z EŠIF. Pri výstavbe diaľnic, revitalizácii verejných priestorov a pod. by malo byť zabezpečené zachovanie resp. zvýšenie podielu zelenej infraštruktúry, udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou vrátane návrhu  povrchov a materiálov, ktoré sa neprehrievajú a pod.;
  • podporovať prípravu a plánovanie adaptačných opatrení – spracovanie klimatických a adaptačných plánov na základe odporúčaných metodík;
  • v podporených projektoch preferovať prvky modrej a zelenej infraštruktúry.

Podrobné odporúčania nájdete na tomto mieste. (PDF, 723 kB)


 

 

 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy

[DoleziteOznamy]