Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Rómske komunity

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. január 2025, štvrtok
 

Národný projekt „Podpora odborných a koordinačných kapacít strešných organizácií občianskej spoločnosti“

Národný projekt „Podpora odborných a koordinačných kapacít strešných organizácií občianskej spoločnosti“

Základné informácie o projekte

Cieľom projektu je zvýšiť mieru a účelnosť zapojenia organizácií občianskej spoločnosti (ďalej aj „OS“) do výkonu verejných politík v oblasti zamestnanosti, vzdelávania a sociálneho začlenenia a tém preukázateľne s nimi súvisiacich, prostredníctvom budovania advokačných, analytických a koordinačných kapacít strešných organizácií v sektore občianskej spoločnosti a podpory medzisektorových partnerstiev na všetkých úrovniach verejnej správy.

Implementáciou projektu chce Ministerstvo vnútra SR – Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti prispieť k riešeniu problému nedostatku možností a finančných zdrojov pre systematické budovanie odborných a strategických rozvojových kapacít strešných organizácií mimovládnych neziskových organizácií (MNO). Tieto kapacity sú zásadné pre efektívny rozvoj organizácií v sektore OS a pre ich schopnosť efektívne sa zapojiť do procesov spojených s vykonávaním politík v oblasti zamestnanosti, vzdelávania a sociálneho začlenenia a tém preukázateľne s nimi súvisiacich, v súlade so zásadou 8. EPSP. Implementácia projektu podporí spoluprácu a partnerstvá medzi aktérmi ovplyvňujúcimi politiky trhu práce, čím prispeje k plneniu AP EUDS v akcii 1, prioritnej oblasti „Ľudia a zručnosti“.

Implementáciou projektu sa posilnia odborné a strategické kapacity strešných organizácií MNO a zvýši sa miera spolupráce a intenzita sociálneho dialógu. Posilnenými kapacitami sa zvýši ekonomická odolnosť strešných organizácií MNO a ich schopnosť zabezpečovať dostatok zdrojov pre ich účasť na výkone politík v oblasti zamestnanosti, vzdelávania a sociálneho začlenenia a tém preukázateľne s nimi súvisiacich, vrátane poskytovania služieb vo verejnom záujme.

Cieľová skupina projektu

Hlavnou cieľovou skupinou projektu podľa vymedzenia Programu Slovensko 2021 – 2027 sú zamestnanci sociálnych partnerov a strešných organizácii MNO. Špecificky sa národný projekt zameriava na podporu zamestnancov vykonávajúcich odborné, sieťovacie a koordinačné úlohy v strešných organizáciách MNO.

Na strešné organizácie MNO sa projekt zameriava z dôvodu, že predstavujú jediné subjekty, ktoré združujú individuálne strešné organizácie organizácie MNO na základe spoločných východísk, obsahových a hodnotových priorít. Z tohto dôvodu predstavujú pre verejnú správu dôležitého negociačného partnera pri realizácii sociálneho dialógu.

Časť strešných organizácií MNO vstupuje do vzťahu so štátnou správou na národnej úrovni prostredníctvom členstva v Rade vlády SR pre MNO. Strešné organizácie MNO potrebujú posilniť svoje odborné, koordinačné a sieťovacie personálne kapacity, aby vedeli poskytovať služby svojej členskej základni (členským organizáciám) a aby vedeli vstupovať do partnerstva a spolupráce s verejnou správou pri vykonávaní politík v oblasti zamestnanosti, vzdelávania a sociálneho začlenenia a tém preukázateľne s nimi súvisiacich. Táto potreba bola identifikovaná v rámci implementácie národného projektu „Kvalitnejšie verejné politiky prostredníctvom lepšieho poznania občianskej spoločnosti“ (ITMS: 314011V576).

Identifikácia potreby cieľovej skupiny vychádza z výsledkov analytických a prieskumných úloh realizovaných v rámci projektu, ktoré sú sumarizované vo výstupe projektu s názvom „Analýza socioekonomického prínosu neziskového sektora a stavu a trendov rozvoja občianskej spoločnosti“, kapitola 5.6 „Prekážky neziskových organizácií v dosahovaní cieľov“. Odborní zamestnanci organizácií občianskej spoločnosti budú financovaním týchto personálnych kapacít mať vytvorené podmienky pre spoluprácu s verejnou správou a budú môcť prispieť svojou odbornosťou a praktickými skúsenosťami bez toho, aby vynakladali svoje kapacity na koordinačné, sieťovacie a advokačné aktivity. Tento typ špecializácie je zásadný vzhľadom na štruktúru a profil organizácií OS, ktoré spadajú do segmentu mikrosubjektov s minimálnymi alebo žiadnymi ľudskými zdrojmi v profesiách podporovaných v rámci národného projektu.

Mapovanie a analýza aktuálneho stavu strešných organizácií na Slovensku

Dokument Mapovanie a analýza aktuálneho stavu strešných organizácií na Slovensku. (PDF, 352 kB)

Užívatelia projektu

a)  Strešné organizácie MNO v právnych formách podľa §2 Zákona č. 346/2018 Z. z. o registri mimovládnych neziskových organizácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov;

b)  Slovenský červený kríž podľa zákona č. 460/2007 Z. z. o Slovenskom Červenom kríži a ochrane znaku a názvu Červeného kríža a o zmene a doplnení niektorých zákonov;

c)  Účelové zariadenia cirkví a náboženských spoločnosti, podľa §6 ods. 1, písm. h) zákona č. 308/1991 Zb. o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností

d)  Záujmové združenia právnických osôb podľa §20, písm. f) až j) Občianskeho zákonníka č. 40/1964 Zb;

e)  Strešné organizácie MNO bez samostatnej právnej formy. V tomto prípade za užívateľov koná jeden zo subjektov, ktorý musí mať niektorú z právnych foriem podľa písmena a) – d).

Ďalšie informácie o projekte

Výška poskytnutého NFP: 9 296 454,22 EUR

Obdobie realizácie aktivít projektu: 10/2024 – 09/2028

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu + v rámci Programu Slovensko 2021 – 2027.