Výzva na podporu sociálnych inovácií v dobrovoľníctve pri podpore sociálneho začlenenia
Dňa 30. 5. 2025 bola vyhlásená výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie finančného príspevku na podporu sociálnych inovácií v dobrovoľníctve pri podpore sociálneho začlenenia na rok 2025. Táto významná iniciatíva je výsledkom úspešnej spolupráce Úradu splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti (ÚSV ROS), Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (MPSVR SR) a Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku (ÚPPV) je v súlade s opatreniami č. 3.5.1.2. Akčného plánu Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií 2030 (ďalej len „NSVVI“) a v súlade so stratégiou SK RIS3 2021+ Sociálne inovácie a multidisciplinárny prístup.
Cieľom tejto výzvy s celkovou alokáciou 1 800 000,00 EUR je podporiť inovatívne riešenia reagujúce na aktuálne spoločenské problémy a potreby v oblasti sociálneho začlenenia prostredníctvom dobrovoľníckych programov. Dôraz sa kladie na škálovanie (šírenie) už overených a úspešných dlhodobých dobrovoľníckych programov, ktoré prinášajú pozitívny sociálny dopad.
Táto výzva je konkrétnym vyústením memoranda o spolupráci medzi ÚSV ROS a MPSVR SR, v ktorom obe inštitúcie potvrdili svoj spoločný záujem a odhodlanie podporovať rozvoj sociálnych inovácií a dobrovoľníctva na Slovensku. Spojením síl a odborných znalostí chcú vytvoriť priaznivé podmienky pre vznik a šírenie inovatívnych prístupov, ktoré prispejú k zlepšeniu sociálneho začlenenia rôznych cieľových skupín.
O finančný príspevok sa môžu uchádzať právnické osoby s akreditáciou v oblasti dobrovoľníckych činností v zmysle Zákona č. 406/2011 Z. z. o dobrovoľníctve.
Dôležité termíny:
- Dátum otvorenia výzvy: 2. 6. 2025
- Dátum uzatvorenia výzvy: 30. 6. 2025
Podrobné informácie o výzve, vrátane podmienok, oprávnených aktivít a spôsobu podania žiadosti, nájdete na webovej stránke Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR:
VÝZVA - SOCIÁLNE INOVÁCIE V DOBROVOĽNÍCTVE PRI PODPORE SOCIÁLNEHO ZAČLENENIA