Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Verejná správa

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. marec 2024, štvrtok
 

Štatút Slovensko-poľskej medzivládnej komisie

Slovensko-poľská  |  Slovensko-maďarská  |  Slovensko-česká  |  Slovensko-ukrajinská

I. Všeobecné ustanovenia
II. Základné smery práce Komisie
III. Organizácia práce Komisie
IV. Náklady
V. Záverečná časť


I. Všeobecné ustanovenia

  1. Slovensko-poľská medzivládna komisia pre cezhraničnú spolupráce /ďalej len Komisia/ je vytvorená na základe článku 7 Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Poľskej republiky o cezhraničnej spolupráci z 18. augusta 1994.
  2. Slovensko-poľská Komisia pracuje v súlade s týmto Štatútom a vnútorným zákonodarstvom oboch štátov.

II. Základné smery práce Komisie

  1.  Komisia vytyčuje všeobecné smery a základné predpoklady rozvoja cezhraničnej spolupráce, predkladá kompetentným orgánom oboch štátov návrhy v tejto oblasti, vypracúva spoločné pracovné programy, zamerané na rozvoj spolupráce medzi kompetentnými orgánmi Slovenskej republiky a Poľskej republiky, zabezpečuje ich súlad s horeuvedenou Medzivládnou dohodou a zároveň koordinuje cezhraničnú spoluprácu.
  2. Komisia vypracúva návrhy v oblasti utvárania priaznivých právnych, ekonomických, finančných a obchodných podmienok v záujme obojstranne výhodného rozvoja podnikania, hospodárskych a iných aktivít v rámci cezhraničnej spolupráce. Predkladá ich kompetentným orgánom Slovenskej republiky a Poľskej republiky na preskúmanie a rozhodnutie.
  3. V súlade s článkom 7, bodom 3 Dohody, Komisia má právo riešiť sporné problémy a komplikácie, ktoré sťažujú cezhraničnú spoluprácu a spolupracovať pre tom s inými kompetentnými orgánmi.

III. Organizácia práce Komisie

  1. Komisia sa skladá z dvoch národných častí, slovenskej a poľskej, ktoré sa utvárajú na základe parity. Pre riešenie konkrétnych problémov v jednotlivých oblastiach cezhraničnej spolupráce má Komisia právo utvárať pracovné skupiny.
  2. Zloženie Komisie je v kompetencii zúčastnených strán v súlade s ich vnútorným právnym poriadkom. Komisii spolupredsedajú predsedovia jej národných častí, menovaní vládou Slovenskej republiky a vládou Poľskej republiky. Predsedovia národných častí reprezentujú Komisiu v rozsahu jej kompetencií.
  3. Predsedovia národných častí Komisie v súlade s vnútorným právnym poriadkom svojho štátu vymenúvajú svojich zástupcov, vedúcich jednotlivých pracovných skupín, výkonného tajomníka a jej členov. Predsedovia Komisie sa navzájom priebežne informujú o personálnych zmenách v zložení Komisie.
  4. Pracovné skupiny utvorené Komisiou vyvíjajú činnosť v súlade s jej ustanoveniami a pravidelne informujú o svojej činnosti príslušného predsedu národnej časti Komisie.
  5. Výkonní tajomníci Komisie zabezpečujú organizáciu práce príslušnej národnej časti Komisie, pripravujú materiály na zasadnutia komisie a vykonávajú iné organizačné úlohy, súvisiace s činnosťou Komisie. Výkonní tajomníci oboch národných častí Komisie sú spolu v stálom kontakte a v prípade potreby sa stretávajú v období medzi zasadnutiami Komisie.
  6. Zasadnutia Komisie sa uskutočňujú podľa potreby, najmenej však raz ročne a to striedavo na území Slovenskej a Poľskej republiky. Zasadnutia Komisie môžu byť zvolávané tiež z iniciatívy jednej z jej národných častí, spravidla na území tejto časti. Zasadnutia Komisie predsedá príslušný predseda tej národnej časti, kde sa zasadnutia koná.
  7. Zasadnutia Komisie sú zvolávané po vzájomnej dohode predsedov oboch jej národných častí. Na zasadnutiach Komisie sa prerokúvajú otázky, na ktorých sa predsedovia vopred dohodli.
  8. Stanovenie termínu nasledujúceho zasadnutia Komisie sa uskutočňuje najneskôr dva mesiace pred týmto zasadnutím. Dva týždne pre dohodnutým termínom zasadnutia predsedovia obidvoch národných častí Komisie stanovujú konečný program rokovania a vymieňajú si texty návrhov protokolov. Výkonní tajomníci Komisie zabezpečujú priebeh zasadnutia organizačne a technicky.
  9. Predsedovia národných častí Komisie môžu prizývať na jej zasadnutia expertov a pozorovateľov, ktorých počet je vopred obojstranne dohodnutý. Komisia v prípade potreby má právo prizývať znalcov zo Slovenskej republiky aj z Poľskej republiky na preskúmanie prípadných problémov.
  10. Rozhodnutia Komisie sú prijímané na zásade konsenzu a nadobúdajú platnosť dňom ich podpísania predsedami obidvoch jej národných častí.
  11. Rozhodnutia Komisie, ktoré podľa vnútorných a všeobecne záväzných právnych predpisov v Slovenskej alebo Poľskej republike vyžadujú schválenie kompetentnými orgánmi príslušného štátu, nadobúdajú platnosť dňom písomného oznámenia o takomto schválení.
  12. Materiály zo zasadnutia Komisie sú vypracúvané v slovenskom a poľskom jazyku.

IV. Náklady

Výdavky spojené s realizáciou zasadnutí Komisie hradí tá jej národná časť, na území ktorej sa zasadnutie uskutočňuje. Cestovné náklady účastníkov zasadnutia, spolu s nákladmi na ubytovanie a stravovanie účastníkov hradia príslušné orgány alebo inštitúcie, ktoré svojich predstaviteľov na zasadnutia vysielajú.

V. Záverečná časť

  1. Zmeny a dodatky k tomuto Štatútu môžu byť vykonávané Komisiou prostredníctvom jej rozhodnutí s ohľadom na článok 8, odsek I Dohody medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Poľskej republiky o cezhraničnej spolupráci zo dňa 18. augusta 1994.
  2. Tento Štatút nadobúda platnosť po schválení vládami obidvoch štátov prostredníctvom výmeny nót. Štatút môže byť dočasne používaný odo dňa jeho podpísania.

Tento Štatút je vyhotovený v Rytre dňa 6. septembra 1996 vo dvoch exemplároch, každý v slovenskom i v poľskom jazyku, pričom obidva texty majú rovnakú platnosť.



                               Predseda                                                                                      Predseda 
                         slovenskej časti                                                                                poľskej časti 
               Slovensko-poľskej medzivládnej                                                  Poľsko-slovenskej medzivládnej 
                     komisie pre cezhraničnú                                                               komisie pre cezhraničnú                           
                             spoluprácu                                                                                   spoluprácu