Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. apríl 2024, štvrtok
 

Slovensko hostilo popredných predstaviteľov rezortov vnútra krajín V4

06. 03. 2023

V4_6133

Ministri vnútra krajín Vyšehradskej skupiny sa v pondelok 6. marca 2023 v Pezinku stretli na pozvanie ministra vnútra Romana Mikulca. Diskutovalo sa o aktuálnych témach regiónu v oblasti vnútorných záležitostí. Hlavnou témou bola vojna Ruska proti Ukrajine, problematika nelegálnej migrácie na západobalkánskej trase v kontexte celoeurópskych riešení.

Ministri odsúdili bezprecedentný akt agresie zo strany Ruskej federácie voči Ukrajine, ktorý trvá už viac ako rok a ovplyvnil situáciu nielen v našom regióne, ale na celom svete. Krajiny Vyšehradskej skupiny sa zhodli, že aj naďalej budú pomáhať utečencom z Ukrajiny, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom a hľadajú útočisko predovšetkým v krajinách V4, ktoré sú prvým bezpečným prostredím za hranicou konfliktu.

Všetci si veľmi želáme mier a skorý koniec nezmyselných bojov na Ukrajine, no podľa aktuálneho vývoja vojnovej situácie je zrejme takýto scenár v nedohľadne. Preto potrebujeme byť pripravení aj na prípadnú novú vlnu utečencov. Vnímam, že v aktuálnej situácii je mimoriadne dôležitá a prospešná výmena skúseností medzi našimi krajinami v súvislosti s integráciou utečencov, ktorí požiadali na našom území o štatút dočasného útočiska, či už pôjde o riešenie ubytovania, zapojenie vysídlenej populácie na pracovnom trhu vrátane systému uznávania vzdelania, alebo o úspešné začlenenie detí do vzdelávacích systémov členských štátov. Dôležitou oblasťou tiež zostáva nastavenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti s osobitným dôrazom na zraniteľné skupiny," zdôraznil minister vnútra SR Roman Mikulec.

Rokovanie

Kapacity, ktoré sú štáty schopné poskytnúť na podporu integrácie, sú po roku vojny značne vyčerpané. Zástupcovia sa zhodli na potrebe zvýšenia finančných prostriedkov zo strany Európskej únie.

Vojna Ruska proti Ukrajine otvára v našom regióne aj otázku bezpečnosti a boja proti organizovaným zločineckým skupinám, ktoré sa počas konfliktu snažia zneužiť bezbrannosť utečencov.

Zástupcovia krajín Vyšehradskej skupiny vyzdvihli regionálnu spoluprácu a zdôraznili potrebu užšej výmeny informácií o utečencoch, ktorí požiadali na území EÚ o dočasné útočisko.  

Nelegálna migrácia na západobalkánskej migračnej trase dosiahla v roku 2022 rekordné hodnoty 

V roku 2022 evidujeme na celoeurópskej úrovni 330-tisíc nelegálnych vstupov, čo je najviac od roku 2016. Najvyšší nárast je evidovaný na trase cez západný Balkán a východné Stredomorie - až 45 % všetkých nelegálnych vstupov.  V smere do EÚ bolo na tejto trase zistených približne 145-tisíc  nelegálnych prekročení vonkajšej hranice EÚ,  čo je o 136 % viac ako v roku 2021. Najčastejšie zadržiavanými boli štátni príslušníci Sýrie, Afganistanu a Turecka.

Rokovanie

„Čísla hovoria jasnou rečou, popri utečeneckej kríze, ktorá v minulom roku zasiahla naše krajiny, neutícha ani nelegálna migrácia zo západobalkánskej migračnej trasy, ktorá na tejto trase dosiahla rekordné hodnoty. Vysoké záchyty migrantov na našich územiach spôsobili v druhom polroku 2022 zavedenie dočasných kontrol na hraniciach Slovenska s Českou a Rakúskou republikou. SR je za dôsledné kontroly vonkajších hraníc Schengenského priestoru," uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec.

Ochrana vonkajšej hranice je kľúčovým prvkom v oblasti nelegálnej migrácie na západobalkánskej migračnej trase 

V oblasti nelegálnej migrácie na západobalkánskej migračnej trase je kľúčovým prvkom ochrana vonkajšej hranice medzi Maďarskom a Srbskom, čo je dlhodobá pozícia ministrov Vyšehradskej skupiny. Vzájomná spolupráca partnerov V4 je jasne viditeľná vo forme vyslaných policajných hliadok na maďarsko-srbskej hranici, v čom chcú krajiny aj naďalej pokračovať.

Rokovanie

Ministri sa zhodli, že ochranu vonkajšej hranice je možné zabezpečiť aj cestou lepšej spolupráce agentúry Frontex a členskými štátmi EÚ.  Okrem poskytnutia ľudských zdrojov je potrebné zamerať sa aj na zvýšené používanie technických a smart riešení, vrátane výstavby fyzických bariér.  Podľa ministrov Vyšehradskej skupiny je nevyhnutné, aby Európska komisia finančne podporila akékoľvek nástroje na zabezpečenie vonkajšej hranice, ktoré pomôžu v ochrane hraníc, k fungujúcemu Schengenskému priestoru, ako aj k zachovaniu bezpečnosti v Európe.  

Rokovanie

Ministri V4 ocenili doterajšiu výbornú spoluprácu a zaviazali sa k pokračovaniu ďalšej nadštandardnej spolupráce, ktorá bude zahŕňať aj koordináciu príslušných politík na zabezpečenie ochrany občanov v našom regióne, v ktorých panujú spoločné záujmy v súlade s hodnotami Európskej únie.

Foto: MV SR/Vladimír Benko

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz