Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Schengen

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. september 2024, nedeľa
 

Na vonkajšej schengenskej hranici s Ukrajinou prebiehala preventívno-represívna akcia

02. 08. 2024

logo Policajného zboru SR
Slovenská  hranica s Ukrajinou patrí medzi najlepšie chránené vonkajšie schengenské hranice. Po stabilizácii situácie s tzv. sekundárnou tranzitnou migráciou evidujeme na tejto vonkajšej pozemnej hranici nárast neoprávnených vstupov na naše územie, ako aj zvýšený počet zadržaných prevádzačov. Z tohto dôvodu sa v piatok 2. augusta 2024  na hranici začala preventívno-represívna akcia.
O konkrétnych opatreniach, ktoré majú pomôcť znížiť negatívne vplyvy na bezpečnosť Slovenska, na tlačovej konferencii vo Vyšnom Nemeckom informovali minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, prezident PZ Ľubomír Solák, viceprezident PZ Ivan Hapšták a riaditeľ úradu hraničnej a cudzineckej polície Ján Dudáš.

“Ak chceme ľuďom na Slovensku garantovať bezpečnosť, tak musíme byť schopní aj chrániť ich. Už po mojom nástupe do úradu som deklaroval, že naše hranice budeme nebudú deravé ako v prechádzajúcom období. Naša pozornosť sa teraz obracia na organizované skupiny prevádzačov a pašerákov na východe, pretože tak, ako sa prevádzajú ľudia, pašujú sa aj drogy, zbrane a munícia,” vyhlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na východnej hranici
 
Problém so sekundárnou tranzitnou migráciou bol eliminovaný bezprostredne po nástupe súčasnej vlády. Oproti januáru až júlu 2023, kedy počet zadržaných migrantov  dosiahol 16 936 osôb, sme sa za rovnaké obdobie roku 2024 dostali na úroveň 15 osôb
Oproti roku 2023 však evidujeme niekoľkonásobný nárast prípadov neoprávneného prekročenia hranice. Jedným z dôvodov je snaha ukrajinských mužov vyhnúť sa brannej povinnosti.
Taktiež prípady presunu spomínaných zbraní, munície či drog.

Akcia na východnej hranici

“Cieľom dnešnej akcie je znížiť nelegálny migračný tlak na vonkajšiu hranicu. Hovoríme najmä o organizovanom zločine, ktorý k nám preniká. Slovensko však aj naďalej ostáva ústretové k ľuďom, ktorí k nám prichádzajú legálne, pretože utekajú pred vojnou,” doplnil minister vnútra.
Policajný zbor bude podobné akcie realizovať opakovane na základe zistených operatívnych informácií. Nasadenie ľudských síl nie je jedinou formou ochrany hraníc.

Akcia na východnej hranici

“Na slovensko-ukrajinskú hranicu dlhú  97,9 km sme nasadili viac ako 320 príslušníkov Policajného zboru. Zároveň musím povedať, že technická infraštruktúra na hraniciach je naozaj na vysokej úrovni. Línia kamerového reťazca pokrýva 63 km vonkajšej hranice s približne 600 kamerami a línia kamerového systému na hraničných priechodoch pokrýva dokopy približne 130 kamier a 15 LPR kamier,” upresnil prezident Policajného zoru Ľubomír Solák. 

Za 24 hodín bolo počas tejto policajno-bezpečnostnej akcie skontrolovaných viac ako 1 400 osôb, vyše 900 motorových vozidiel a približne 40 iných objektov. Počas kontroly polícia predviedla 18 cudzincov podľa § 79 zák. č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov azaznamenala 100 priestupkov na rozličných úsekoch.

Na akcii sa podieľalo:
  • 190 príslušníkov služby hraničnej a cudzineckej polície (95 hliadok)
  • 16 príslušníkov Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii ÚHCP P PZ
  • 32 príslušníkov KR PZ Prešov (16 hliadok)
  • 76 príslušníkov KR PZ Košice (38 hliadok)
  • hliadka špeciálneho dopravného oddelenia (tzv. „dopravná puma“)
  • príslušníci odboru kynológie a hipológie Prezídia PZ
  • piloti Leteckého útvaru MV SR
  • 19 služobných psov
  • 4 služobné kone (nasadené sú v južnej časti hranice).
Nasadená technika:
  • vrtuľník Leteckého útvaru MV SR
  • 6 bezpilotných prostriedkov (dronov)
  • monitorovacie vozidlo
  • obrnený transportér
  • štvorkolky, motorky a prístroje na nočné videnie.
 

Dôležité odkazy

[DoleziteOdkazy]

Dôležité oznamy